Frances McDormand 

Frances Louise McDormand

8,5
37 780 ocen gry aktorskiej
Frances McDormand
Frances McDormand przyszła na świat 23 czerwca 1957 roku w Chicago, Ilinois. Jako dziecko została zaadoptowana przez parę Kanadyjczyków - Noreen Eloise, pielęgniarkę oraz Venoma McDormanda, pastora Kościoła Chrystusowego. Była przez nich wychowywana na przedmieściach Pittsburga. Po ukończeniu studiów zaczęła grywać na deskach teatru, z którym związek zachowuje do dnia dzisiejszego swojej kariery. Wkrótce nadeszły jej pierwsze role filmowe. W 1984 roku zadebiutowała główną rolą w thrillerze "Śmiertelne proste", a jeszcze w tym samym roku zawarła związek małżeński z reżyserem filmu, Joelem Coenem, którego stała się częstą gwiazdą jego filmów, wyreżyserowanych wspólnie z jego bratem, Ethanem. Swoją pierwszą nominację do Oscara otrzymała w 1989 roku za drugoplanowy występ w filmie "Mississippi w ogniu" Alana Parkera. Statuetki doczekała się za to 8 lat później, grając rolę ciężarnej policjantki, Marge w thrillerze "Fargo", w reżyserii swojego męża. Do tej nagrody była nominowana jeszcze dwukrotnie - w 2001 roku za rolę w "U progu sławy" i w 2006 roku za "Daleką północ". Natomiast w 2018 roku za rolę Mildred w dziele "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" otrzymała drugą  w swojej karierze statuetkę. Grała tam samotną matkę, która straciła córkę w wyniku brutalnego morderstwa. Mcdormand i Coen zaadoptowali syna, Pedro, urodzonego w Paragwaju, w 1994 roku. Para mieszka obecnie w Nowym Jorku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 czerwca 1957

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobyła 4 nagrody Oscar, 42 inne nagrody oraz 43 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Joel Coen (od 01.04.1984)
W 1999 roku adoptowała syna, Pedro McDormand Coen'a.
W 2004 roku była przewodniczącą Jury na 54. Festiwalu Filmowym w Berlinie (Niemcy).
Razem z Holly Hunter była brana pod uwagę do roli tytułowego duetu w filmie "Thelma i Louise", który ostatecznie zagrały Geena Davis i Susan Sarandon.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pamietalem ją doskonale z "Fargo" i Missisipi w ogniu",a teraz jak odkurzyła mi sie jeszcze w filmie - a w zasadzie - arcydziele - "Trzy bilobordy" to nie mam słow.. Brak oscara 2018 dla niej to bedzie skandal - nie kontrowersja,a wlasnie skandal..

Jedna z najlepszych aktorek kina. Na pewno w pierwszej "10".

Czemu Frances nie ma jeszcze na filmwebie biografii?? Przecież to skandal.

z Fargo była bezbłędna...

Wspomnicoe moje słowa. Kto wie, czy nawet trzeciej statuetki nie będzie ;)

Skąd wiem bym musiał was zabić gdybym wam powiedział.