Brad Dourif 

Bradford Claude Dourif

8,0
11 352 oceny gry aktorskiej
Brad Dourif
Gdy Brad miał 3 lata zmarł mu ojciec, a jego matka wyszła za golfiarza Billa Campbella. Wychowywał on Brada, jego 4 siostry i brata. W wieku 19 lat Brad wyjechał do Nowego Jorku, aby uczyć się aktorstwa. Pierwszy sukces odniósł w 1975 roku, kiedy Milos Forman zaproponował mu rolę Billy'ego Bibbita
w "Locie nad kukułczym gniazdem". Dourif otrzymał za nią Złoty Glob i nominację do Oscara. W 1981 roku ponownie zagrał u Formana w filmie "Ragtime". Dourif współpracował też z innym wybitnym twórcą - Davidem Lynchem. Zagrał w dwóch jego obrazach - "Diunie" i "Blue Velvet". Ze względu na niesamowity wygląd, którego główną cechą są oczy - bardzo często grywa w horrorach i filmach science fiction. Ma na swoim koncie udział w "Egzorcyście III", "Nocnej szychcie", "Crittersach 4" i "Obcym - Przebudzeniu". Użyczył swojego głosu morderczej lalce we wszystkich częściach "Laleczki Chucky". Wystąpił w drugiej i trzeciej części "Władcy pierścieni", wcielając się w postać Gríma "Gadzi Języka".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 marca 1950

miejsce urodzenia: Huntington, Wirginia Zachodnia, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, inną nagrodę oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Janet Stephanie Charmatz (do 20.06.1980, rozwód), córka Kristina; 2.Jonina Bernice (rozwód), córka Fiona (ur. 30.10.1981)
Był brany pod uwagę do zagrania roli Człowieka-Zagadki w filmie "Batman Forever". Ostatecznie angaż dostał Jim Carrey.
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1984 r. - "Stranger in Town" - Toto;
- 2012 r. - "Drinking from the Botlle" - Calvin Harris.
Był brany pod uwagę do roli Scarecrowa w filmie „Batman Triumphant”. Ostatecznie produkcję anulowano.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jestem pod wrażeniem jego gry w odcinku "Beyond the sea".

Szok.

użytkownik usunięty

Po prostu szok. Wchodzę, żeby sprawdzić, kto zagrał Billego Bibbita z Lotu nad kukułczym gniazdem, a tu... Grima z władcy pierścieni. SZOK. Znakomity aktor.

Aktor bardzo charakterystyczny i zasadniczo niepowtarzalny jak dla mnie. Jednak co go w jakimś filmie nie widzę, to zawsze mam wrażenie, że będzie grał psychola :)

Pamięta jak oglądałam w latach 80'-tych teledysk zespołu Toto, w którym grał taki facet, co mi się bardzo podobał i nic o nim nie wiedziałam. Aż tu przed chwilą się doczytałam, że to był właśnie on. A przecież ja już go wcześniej widziałam w "Locie nad kukułczym gniazdem" i tam też mi się podobał, a ja w ogóle tego nie...

więcej

oraz Obcy: Przebudzenie. Cóż za zestawienie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones