PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31647}

Most na rzece Kwai

The Bridge on the River Kwai
7,6 32 137
ocen
7,6 10 1 32137
7,8 13
ocen krytyków
Most na rzece Kwai
powrót do forum filmu Most na rzece Kwai

Film, który idealnie obrazuje bezsens wojny. Ostatnie zdanie - "To szaleństwo, szaleństwo" -
genialne. Fenomenalnie podsumowuje całą wymowę i przesłanie " The Bridge on the River
Kwai". Jeden z najlepszych wojennych (antywojennych) filmów, jakie miałem
niekwestionowaną przyjemność obejrzeć. 9/10.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
madirrfakir

Głupie nie ?

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

He He...już Cię lubię...

użytkownik usunięty
madirrfakir

bez wzajemnosci

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 8
dejwid_filmweb

Co zdecydowało o zmianie oceny, jeśli mogę spytać?

ocenił(a) film na 8
dejwid_filmweb

Zgadzam się całkowicie. Obsesja jednego, by zbudować most, dążenie drugiego by go zburzyć, ucieczka z obozu, po to by powrócić i musieć zginąć - z każdą chwilą ten film rósł w moich oczach.

ocenił(a) film na 5
dejwid_filmweb

zgodziłbym się z Tobą, gdyby nie ostatnie kilka minut.

SPOILER.

Przez 2.5h myślałem, że Nicholson jest dobrym człowiekiem z ogromnym poczuciem odpowiedzialności. Tymczasem, minutę przed napisami okazało się, że był zwykłym debilem i fanatycznym służbistą. Bardzo słabo. W życiu nigdy nie powinien być ten film wymieniany w towarzystwie plutonu i czasu apokalipsy. Cienka czerwona linia i full metal jacket też są dużo lepsze. Żadne arcydzieło

Droo

Nicholson "był zwykłym debilem i fanatycznym służbistą" - wprawdzie oceniam ten film wyżej, ale podzielam tę opinię, szczególnie jej pierwszą część. Na zdrowy rozum fakt, że dany żołnierz - jako jeniec - został wykluczony z walki, to już tak i wiele, bo o to chodzi przecież, o uniemożliwienie wrogowi walki. Dlatego zastanawiałem się nawet, czy w Konwencji Genewskiej, na którą Nicholson tak uparcie się powoływał, nie ma czasem zapisu o tym, że jeniec nie musi pracować - że wystarczy, że nie może walczyć. Braki i niekonsekwencje w scenariuszu, być może.

ocenił(a) film na 5
silvas76

Konwencja Genewska była aktualizowana kilkukrotnie, ale nie chodzi o przepisy. Doszukiwałem się motywacji w postępowaniu Nicholsona zrodzonej z troski o ludzi, za których był odpowiedzialny. On natomiast okazał się zwykłym trepem, ślepo posłusznym regulaminowi. I tak jak przez prawie cały film mogłem go podziwiać, tak w finale rozczarował mnie sromotnie.
Inna rzecz, że Konwencja Genewska, pic na wodę - respektowana była tylko w kręgu kulturowym w jakim powstała. Azjaci nie stosowali się do niej.

Droo

Mogę wiedzieć które to jego zachowanie na końcu tak cię rozczarowało?
"Obrona" mostu przed wysadzeniem była chyba jedyną słuszną decyzją jaką podjął, a jego słowa przed upadkiem miały dotyczyć budowy mostu.

ocenił(a) film na 8
silvas76

Nie chodziło o konwencję dla konwencji, ani o rozkazy dla rozkazów to były tylko te zasady, z którymi utożsamiał cywilizację europejską, którą uważał za jedyną słuszną. Dokładnie w ten sam sposób myślał generał japoński, mówiąc z dumą o ich kodeksie bushido, oczywiście z tą różnicą, że za jedynie słuszną uważał swoją cywilizację. To znacznie więcej niż indywidualne obsesje, to obsesje całych zbiorowości dążących do dominacji nad innymi. Może to i głupie, ale z pewnością nie takie proste. Ten jakiś tam most, zbudowany wspólnymi siłami, gdyby spojrzeć z tej strony, staje się dość wymownym symbolem.

silvas76

Bo ja wiem. Tu już nie chodziło tylko o pokazanie siły brytyjskiej armii. Ten most miał być jedyną rzeczą jaka pozostanie po śmierci starzejącego się Nicholsona. Pomnik dla przyszłych pokoleń. Wiadomo są wojny i wkrótce się kończą, a most miał stać podobnie jak te 600 letnie drzewa wspomniane w filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones