Najlepsze filmy o więzieniu. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+wi%C4%99zieniu.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138464
Najlepsze filmy o więzieniu. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Temat tego zestawienia to najlepsze filmy więzienne. Jeśli szukacie produkcji, których akcja rozgrywa się za murami zakładu karnego, ta lista to coś dla Was! Koniecznie zobaczcie też nasze pozostałe najnowsze zestawienia. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o boksie, najlepsze filmy o wojnie w Iraku, najlepsze filmy o nauczycielach i najlepsze filmy o psach.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O WIĘZIENIUNa naszej liście znalazły się zarówno klasyczne filmy Franka Darabonta na podstawie twórczości Stephena Kinga ("Zielona Mila", "Skazani na Shawshank"), polska "Symetria", francuska "Ucieczka skazańca" oraz duńskie "R". Są filmy więzienne z Sylvestrem Stallone'em, Clintem Eastwoodem i Steve'em McQueenem. W tym rankingu słowo "więzienie" będzie powtarzać się wielokrotnie. Zapraszamy!

15
plakat filmu Osadzony
FILM
Lock Up
49 min.
1989
7,2 18 827 ocen społeczności
3 572 chce zobaczyć
Klasyk złotej ery VHS-ów. Sylvester Stallone jako skazaniec przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze, z którego niegdyś uciekł. Sadystyczny dyrektor zakładu (Donald Sutherland) stawia sobie za punkt honoru, że sprowokuje bohatera do kolejnej rejterady. Złoczyńca nie zdaje sobie jednak sprawy, do czego zdolny jest Leone, aby wyjść na wolność. Jeśli chcecie się przekonać, jakimi historiami ekscytowało się pokolenie Waszych ojców i wujów, trafiliście pod właściwy adres.

14
plakat filmu Champion
FILM
Undisputed
36 min.
2002
7,0 23 501 ocen społeczności
4 490 chce zobaczyć
Skąpany w testosteronie miks dramatu sportowego oraz filmu sensacyjnego, pod którym podpisał się spec od męskiego kina, Walter Hill ("Wojownicy", "48 godzin"). Wesley Snipes i Ving Rhames w rolach mistrzów boksu odsiadujących wyroki w tym samym zakładzie karnym. Sytuację postanawia wykorzystać gangster Mendy (Peter Falk), który - choć skazany na dożywocie - nadal ma dobre układy w mafii i wśród władz więzienia. Bandzior nakłania pięściarzy do wielkiej walki bokserskiej, obiecując w zamian wcześniejsze zwolnienie.

13
plakat filmu R
FILM
30 min.
2010
7,2 114 ocen społeczności
933 chce zobaczyć
Zdaniem krytyków najlepszy duński film 2011 roku. Opowiada on historię młodego mężczyzny, którego sąd skazuje na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Aby przeżyć, bohater musi szybko przyswoić panujące za kratami zasady. Wkrótce otrzymują brudną robotę polegającą na dystrybucji narkotyków między więziennymi blokami. "R" okazało się przepustką do kariery dla aktora Pilou Asbæka, który w kolejnych latach wystąpił m.in. w "Grze o tron" i "Ghost in the Shell". Za kamerą stanęli Tobias Lindholm i Michael Noer.

12
plakat filmu Obcy 3
FILM
Alien³
54 min.
1992
7,3 105 233 oceny społeczności
6 475 chce zobaczyć
Po masakrze na statku Nostromo i czystce w kolonii Hadley's Hope ksenomorf składa wizytę na zamienionej w więzienie planecie Fiorina 161. Ripley (Sigourney Weaver) ponownie staje do nierównej walki ze śmiertelnym wrogiem, ale tym razem nie ma do dyspozycji nowoczesnej technologii. Jej jedyną bronią staje się umysł. Debiutanckie dzieło Davida Finchera to imponujący wizualnie, przesycony fatalizmem horror science fiction. Jak mówi sam reżyser: W rozrywce jest coś z medycyny. Niektórzy chodzą na filmy, żeby przypomniano im, że wszystko jest ok. Nie robię takich filmów. Uważam, że to kłamstwo. Wszystko wcale nie jest ok.

11
plakat filmu Symetria
FILM
39 min.
2003
7,8 244 004 oceny społeczności
57 699 chce zobaczyć
Choć dziś trudno w to uwierzyć, na początku poprzedniej dekady Konrad Niewolski uważany był za wielką nadzieją polskiego kina. Wszystko za sprawą filmu "Symetria", która opowiada historii młodego mężczyzny, który zostaje niesłusznie oskarżony o napaść i w efekcie trafia do aresztu śledczego. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń bohater za wszelką cenę chce znaleźć się wśród grypsującej części więźniów. Dzieło Niewolskiego warto obejrzeć zarówno dla dla realistycznego portretu polskiego więziennictwa jak i świetnych ról Mariusza Jakusa i Borysa Szyca.

10
plakat filmu Bronson
FILM
32 min.
2008
7,2 42 659 ocen społeczności
20 815 chce zobaczyć
Film jednego aktora. Tom Hardy w popisowej roli najsłynniejszego skazańca w historii brytyjskiego więziennictwa. Mickey Peterson spędził za kratkami ponad trzy dekady. Kolejne lata w niewoli sprawiły, że bohater stopniowo wykształcił swoje alter ego - brutalnego nihilistę-buntownika Bronsona. Reżyser Nicolas Winding Refn podporządkowuje formę filmu barwnej i chaotycznej osobowości bohatera. Dzieło Duńczyka to wizualny fajerwerk oraz jazda bez trzymanki po podświadomości szalonego więźnia.

9
plakat filmu Prorok
FILM
Un prophète
35 min.
2009
7,3 33 322 oceny społeczności
21 483 chce zobaczyć
Mocne kino gangsterskie ze społecznym pazurem. Młody Arab Malik zostaje skazany na karę sześć lat francuskiego więzienia za pobicie policjanta. Chłopak nie potrafi czytać ani pisać. Jest zupełnie sam, ale ma w sobie spryt, który sprawia, że szybko się uczy. Dzięki niemu chłopak ekspresowo awansuje w przestępczej hierarchii, stając się podopiecznym wpływowego mafioza. Główne role w filmie zagrali Tahar Rahim i Niels Arestrup. Za kamerą stanął Jacques Audiard ("W rytmie serca").

8
plakat filmu Głód
FILM
Hunger
36 min.
2008
7,1 23 306 ocen społeczności
44 188 chce zobaczyć
Bezkompromisowe kino demaskujące mit heroicznej walki i śmierci za ideały i pokazujące, że koniec końców ofiarami są ludzie – nie wojownicy czy kryminaliści, jak określa ich propaganda – ale jednostki, istoty z krwi i kości - tak o fenomenalnym debiucie Steve'a McQueena pisał swego czasu nasz recenzent. Michael Fassbender w roli bojówkarza IRA, który rozpoczyna w więzieniu strajk głodowy. Walczy o to, aby wymiar sprawiedliwości nie traktował go jak zwykłego kryminalistę lecz więźnia politycznego.

7
plakat filmu Midnight Express
FILM
1 min.
1978
7,5 26 953 oceny społeczności
33 417 chce zobaczyć
Nagrodzony dwoma Oscarami wstrząsający film Alana Parkera według scenariusza Olivera Stone'a. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia amerykańskiego studenta (Brad Davis), który w trakcie powrotu z wakacji w Turcji zostaje aresztowany pod zarzutem przemytu narkotyków. Sąd skazuje go na karę czterech lat w stambulskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Zakład karny okazuje się piekłem na Ziemi... W obsadzie znaleźli się także John Hurt, Randy Quaid i Bo Hopkins.

6
plakat filmu Zielona mila
FILM
The Green Mile
8 min.
1999
8,6 977 620 ocen społeczności
77 940 chce zobaczyć
Dzieło Franka Darabonta zajmuje trzecie miejsce w filmwebowym rankingu filmów wszech czasów. Na tym moglibyśmy w zasadzie zakończyć rekomendację. Jeśli jednak komuś jeszcze mało, dodajmy, że w 2000 roku "Zielona mila" zdobyła nominację do Oscara dla najlepszego filmu, scenariusz powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga, a główną rolę zagrał Tom Hanks. Gwiazdor wcielił się w więziennego strażnika, do którego obowiązków należy odprowadzanie skazańców do celi śmierci. Pewnego dnia do zakładu karnego przybywa nowy więzień. Jego wizyta na zawsze zmieni życie bohatera oraz pracujących z nim ludzi.

5
plakat filmu Ucieczka z Alcatraz
FILM
Escape from Alcatraz
52 min.
1979
7,6 72 986 ocen społeczności
25 305 chce zobaczyć
Surowe, pozbawione choćby krztyny hollywoodzkiego melodramatyzmu kino sensacyjne. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia skazańców, którzy podejmują próbę ucieczki z najsłynniejszego więzienia na świecie - Alcatraz. Na czele grupy śmiałków staje obdarzony nieprzeciętną inteligencją kryminalista Frank Morris (Clint Eastwood). Jeden z amerykańskich krytyków pisał o filmie w następujący sposób: rozkosz dla kinomanów (...) może służyć jako podręcznikowy przykład zapierającej dech w piersiach ekonomicznej, szybkiej i stylowej fabuły.

4
plakat filmu Motylek
FILM
Papillon
30 min.
1973
8,0 32 595 ocen społeczności
20 222 chce zobaczyć
Ponadczasowa opowieść o męskiej przyjaźni i pragnieniu wolności za wszelką cenę. Steve McQueen w roli drobnego paryskiego przestępcy skazanego za zbrodnię, której nie popełnił. Bohater trafia do owianej złą sławą kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Choć szansę na ucieczkę wydają się zerowe, Papillon podejmuje kolejne próby wydostania się z więzienia. Pomaga mu w tym grany przez Dustina Hoffmana fałszerz Louis. Film wyreżyserował Franklin J. Schaffner ("Planeta małp", "Patton").

3
plakat filmu W imię ojca
FILM
In the Name of the Father
13 min.
1993
8,0 46 104 oceny społeczności
29 898 chce zobaczyć
Obsypany nagrodami film Jima Sheridana. Wspaniały Daniel Day-Lewis w roli drobnego złodziejaszka, który wraz z ojcem (Pete Postlethwaite) zostaje niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym. Skazany na dożywocie bohater podejmuje heroiczną walkę o odzyskanie wolności i oczyszczenie rodziciela z zarzutów. Film Jima Sheridana to zarazem trzymający w napięciu dramat sądowy jak i piękna opowieść o niezniszczalnych więzach krwi. W obsadzie także Emma Thompson.

2
plakat filmu Ucieczka skazańca
FILM
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut
39 min.
1956
7,4 2 466 ocen społeczności
7 567 chce zobaczyć
Prawdziwa historia członka francuskiego ruchu oporu, który uciekł z niemieckiego więzienia na kilka godzin przed egzekucją. Reżyser wykorzystuje sensacyjną historię do stworzenia do filmu zgoła niesensacyjnego. Tematem utworu są przygotowania do ucieczki, mozolne, uporczywe, wielodniowe czynności szykowania planu, narzędzi, koniecznych rekwizytów. Ta beznamiętna obserwacja konsekwentnych działań człowieka w sytuacji bez wyjścia jest przejmującą apoteozą dążenia do wolności, opanowania, odwagi i koncentracji na wytyczonym sobie celu.

1
plakat filmu Skazani na Shawshank
FILM
The Shawshank Redemption
22 min.
1994
8,8 894 753 oceny społeczności
102 993 chce zobaczyć
Film na podstawie noweli Stephena Kinga nieprzypadkowo zajmuje od lat pierwsze miejsce w filmwebowym rankingu filmów wszech czasów. "Skazani na Shawshank" to naprawdę porywająca opowieść o nadziei, która nie umiera nigdy, oraz bezcennej wartości, jaką ma przyjaźń. Bohaterem filmu jest niesłusznie skazany na dożywocie bankier, który stara się przetrwać w brutalnym świecie za kratkami. Jego niespodziewanym sprzymierzeńcem okazuje się król więziennej kontrabandy, Red. W rolach głównych Tim Robbins i Morgan Freeman.
Udostępnij: