PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=496469}

Niepokonani

The Way Back
7,4 78 574
oceny
7,4 10 1 78574
5,7 10
ocen krytyków
Niepokonani
powrót do forum filmu Niepokonani

Film może być bardzo ciekawy jeśli reżyser (Peter Weir) postara się o ukazanie w filmie: niezłomnego hartu ducha, siły przetrwania, balansowania emocjami, pięknych krajobrazów (podczas ucieczki), kontrastu z różnymi kulturami i krajami oraz co najwazniejsze, wiernego odzwierciedlenia książki Sławomira Rawicza. Adaptacja musi mieć "posmak survivalu" i nie może być krótsza niż 120 minut ponieważ nie da sie wszystkiego przedstawić w krótkim filmie. Inny film o podobnej tematyce pd.t "Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą" choć bardzo mi się podobał to nie miał takiego polotu jakiego bym sie spodziwał. Pomimo to lubie ten film.
Mam nadzieję, że "Długi marsz" spełni moje oczekiwania. Napewno pójdę na ten film do kina, a w między czasie przeczytam ksiązkę...

ocenił(a) film na 9
markkooos

Dokładnie tego samego spodziewam się po filmie. A jako że film robi Peter Weir to można spać spokojnie. Film napewno będzie miał te elementy.

Adick

Reżyser Hardy Martins w fimie "Jeniec - tak daleko jak nogi poniosą" pokazał w sposób realistyczny zmagania niemieckiego żołnierza podczas ucieczki na tle pięknej Syberii, Persji, Turcji i Kaukazu. Podczas oglądania filmu widzimy kontrast pomiędzy pięknem tych krajów i uroczymi krajobrazami, a rozgrywającym się dramatem uciekiniera zmagającego się z ostrym mrozem, wysiłkiem, głodem i ciemiężycielem. W "Tak daleko jak nogi poniosą" uciekinier pokonał drogę wynoszącą 14208km. Natomiast w "Długim marszu" uciekający pokonał krótszą drogę, mianowicie 6000km. Obydwie ucieczki odbywają się w bardzo ekstremalnych warunkach więc nie próbuję ich porównywać. Sławomir Rawicz w "Długim marszu" przebył drogę od przepięknej Tajgi poprzez Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje i Indie. Myślę, że te wszystkie elementy zostaną odzwierciedlone w filmie Petera Weira razem z balansowaniem emocjami i ukazaniem wielkiej siły, hartu ducha i chęci przetrwania. Uwielbiam takie historie i filmy. Czuję wielki respekt do takich bohaterskich ucieczek...

ps. O ile łatwo jest zdobyć książkę Sławomira Rawicza "Długi marsz" o tyle ciężko jest zdobyć książkę Josefa Martina Bauera "Tak daleko jak nogi poniosą". Za tą drugą zapłaciłbym niezłą sumkę ;-) Czy ktoś ją ma?

ocenił(a) film na 9
markkooos

"Tak daleko jak nogi poniosą" tej książki nie mam. Ze swojej strony polecam książke "Papillon" Henri Charrière. Naprawde świetna pozycja. Jedna z moich ulubionych książek. Zresztą film też jest bardzo dobry.

Adick

Widzę, że znasz się na rzeczy. Właśnie wpisałem "Papillon" na listę "do przeczytania i obejrzenia". A ja Tobie polecam także przedziwną i ciekawą historię tylko troszkę z innej beczki. Książka "Europa Europa" oraz film A. Holland do tego. Zajrzyj do filmweb - umieściłem tam recenzję.

ocenił(a) film na 9
markkooos

Rzeczywiśćie brzmi ciekawie. Film już wrzuciłem do ściągania.

ocenił(a) film na 7
Adick

W końcu "holyłód" sięgnął po książkę Polaka. Mam gdzieś, że ta historia jest wymyślona - Polacy, czemu większość z nas na wszystko narzeka? Ja ten film na pewno obejrzę.

markkooos

Udało mi sie w końcu kupić książkę J.M.Bauer "Tak daleko jak nogi poniosą" na allegro. Po roku poszukiwań w necie, antykwariatach, bibliotekach oraz w wydawnictwie wydawcy Marpress w końcu na nią natrafiłem.

markkooos

Film bedzie raczej dosc luzna ekranizacja wlasnia przeczytalem ze
ksiazkowa Krystyna bedzie nie Polka jak bylo w rzeczywistosci lecz
Rosjanka zreszta zobaczcie sobie imiona postaci z ksiazki zostawili
tylko pana Smitha. Tak wiec szykuje sie niezla kaszana.

friskis

Oj coś mi się wydaje że w filmie nie będzie ani jednego polskiego bohatera, tylko Amerykanin, Białorusin i Rosjanie. Szkoda
A miałem duże nadzieje z tym filmem :(

użytkownik usunięty
jetli22

Bedzie Irena (Saoirse Ronan) to Polka

markkooos

Jak zobaczyłem po raz pierwszy informację, że film będzie wyreżyserowany przez Peter'a Weir'a, a było to na początku roku 2009, to się strasznie zaciekawiłem i ucieszyłem. Dobry reżyser, dobrana obsada oraz bardzo interesująca lekcja historii i szaleńczy dramat uciekinierów spowodowało, że na film czekałem bardzo długo i nawet do dzisiaj oczekuję na Polska premierę. Miałem nadzieje, że film będzie naprawdę dobry a wszystko wskazuje, że to będzie następna produkcja niezbyt zgodna z faktami z książki. Rozumiem, że można fabularyzować i dodawać nieznaczne niuanse do oryginalnego scenariusza jakim jest książka Sławomira Rawicza "Długi marsz", ale mam obawy. Faktem jest, że obsada filmu ukazuje osoby, imiona, których nie było w książce! Zgadzają się tylko dwie osoby... a gdzie reszta? Skoro jest już skucha w osobach biorących udział w tej słynnej ucieczce to mam uzasadnione obawy czy scenariusz nie został zniekształcony.
Czytałem książkę i znam fakty. Ciekawy jestem czy ta obsada osób, ich imion występujących w filmie to "chochlik drukarski" - błąd osoby, która wprowadzała dane do bazy filmów? Zaciekawionych i doszukujących się prawdy zachęcam do przeczytania mojej recenzji tej książki: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=468318

Ps. Chciałbym żeby to był super film...

Pozdrawiam
markkooos

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones