film

Ofiarowanie

Offret Sacrificatio
1986
2 godz. 29 min.
7,8 6 397
ocen
7,8 10 1 6397
20 833
chce zobaczyć
7,6 9
ocen krytyków
Gdy zostaje nadany alarm zwiastujący atak atomowy, ateista zwraca się o pomoc do Boga. Gotów jest poświęcić samego siebie, by zapewnić bliskim bezpieczeństwo. Więcej Mniej
Ofiarowanie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył nagrodę BAFTA, 9 innych nagród i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Aleksander, pięćdziesięcioletni niedoszły aktor, pisarz, a także ateista, żyje z żoną, nastoletnią córką oraz synem w nadmorskiej posiadłości na odludziu. Gdy zostaje ogłoszony alarm ogłaszający atak nuklearny, Aleksander szukając pomocy zwraca się do Boga, oferując samego siebie, by w zamian apokaliptyczny holocaust w ogóle się nie wydarzył. Ostatni film zmarłego w 1986 roku reżysera, traktowany za jego duchowy testament twórczy. 

studio
Argos Films / Film Four International / Josephson & Nykvist HB / Więcej...
tytuł oryg.
Offret Sacrificatio
inne tytuły
Offret Sacrificiatio (pełny tytuł) Miedzynarodowe
The Sacrifice Miedzynarodowe
The Sacrifice USA
Więcej...
Film kręcono w Sztokholmie, Ljugarn oraz na półwyspie Närsholmen (Szwecja).
Scena pożaru była kręcona dwukrotnie. Przy pierwszej próbie, gdy budynek został już podpalony, zaklinował się film w kamerze i pracę przerwano. Następnie dom został wybudowany ponownie, a cała scena powtórzona raz jeszcze.
"Ofiarowanie" znalazło się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które w szczególny sposób propagują wartości religijne, moralne lub artystyczne. Lista została ogłoszona w 1995 r. z okazji stulecia narodzin kina przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jednak dzieło rosyjskiego reżysera to nie tylko pielgrzymka ku świętości, w celu poszukiwania ukrytych sensów metafizycznych. To również traktat o człowieku i jego miejscu w świecie. więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych