Andriej Tarkowski 

8,8
1 638 ocen pracy reżysera
Andriej Tarkowski
Tarkowski dorastał w rodzinie, w której wielką wagę przywiązywano do sztuki i kultury. Jego matka - Maria Iwanowna była korektorką, zaś ojciec - Arseniusz Aleksandrowicz - uznanym poetą i tłumaczem. Po rozwodzie rodziców Andriej wraz z siostrą Mariną pozostał przy matce, kontynuując naukę w Moskwie. Poza nauką również uczestniczył w zajęciach z muzyki i malarstwa. W 1951 roku zapisał się do Moskiewskiego Instytutu Języków Orientalnych, lecz ze względu na kłopoty zdrowotne zmuszony był przerwać naukę. W 1954 roku został przyjęty na prestiżową uczelnię - Instytut Kinematografii (VGIK) w Moskwie.
Tu największy wpływ na rozwój młodego geniusza miał Michaił Ilycz Romm, jego nauczyciel. Swój dyplomowy film Mały marzyciel nakręcił wraz z Andriejem Michałkowem-Konczałowskim.
Debiutancki film, Dziecko wojny, oparty na opowiadaniu Władimira Bogomołowa, został pokazany w Moskwie w kwietniu 1962 roku i w tym samym roku zdobył Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji.
Nie bez przyczyny Andriej Tarkowski pośmiertnie został nazwany "poetą ekranu".
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 4 kwietnia 1932

data śmierci: 29 grudnia 1986

miejsce urodzenia: Zawrażje, ZSRR , (obecnie Rosja)

wzrost: 171 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 14 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Irma Rausz (04.1957 - 06.1970, rozwód), syn Arsenij (ur. 30.09.1962); 2. Łarisa Jegorkina Kiziłowa (od 1970 do jego śmierci), syn Andriej (ur. 07.08.1970)
Zmarł w Paryżu (Francja) na raka płuc. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym w Sainte-Geneviève-des-Bois.
W 1960 roku ukończył z wyróżnieniem studia reżyserskie we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii (obecnie Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii im. Siergieja Gierasimowa) WGIK w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
W 1982 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych