Jennifer Jason Leigh 

Jennifer Lee Morrow

8,0
23 754 oceny gry aktorskiej
Jennifer Jason Leigh
Jest córką aktorki i scenarzystki Barbary Turner i aktora Vica Morrowa. Imię Jason przyjęła po przyjacielu rodziny Jasonie Robardsie. Swą przygodę z aktorstwem rozpoczęła w dzieciństwie. W 1981 roku wystąpiła w "Najlepszej dziewczynce na świecie" wcielając się w anorektyczną nastolatkę. Jej pierwszym filmem kinowym była komedia Amy Heckerling "Beztroskie lata w Ridgemont High".

Ma niezwykłą zdolność wcielania się w skrajnie odmienne postaci; w "Sublokatorce" sportretowała Heddie, która zmienia się z pozbawionej wyrazu osoby w wytworną kobietę, próbującej przejąć tożsamość Bridget Fondy; w "Na skróty" Roberta Altmana zagrała pracującą w domu dziewczynę z seks-telefonu, a w "Hudsucker Proxy" odtworzyła rolę nagradzanej dziennikarki, która zatrudnia się w firmie przemysłowej pod fałszywym nazwiskiem i romansuje z prezesem.

Mistrzowskim wręcz osiągnięciem była rola Dorothy Parker w filmie Alana Rudolpha "Pani Parker i krąg jej przyjaciół", za którą zdobyła pochwały Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i nagrodę Chicagowskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych dla najlepszej aktorki roku.
W 1995 roku zagrała w "Dolores", gdzie wcieliła się w córkę tytułowej bohaterki, usiłującej uporać się z upiorami z przeszłości oraz w "Georgi", opowieści o uzależnionej dziewczynie, która chce zostać piosenkarką.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 lutego 1962

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 160 cm

Nagroda Filmwebu
Zdobyła Nagroda Filmwebu, 11 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Noah Baumbach (02.09.2005 - 17.09.2013, rozwód), syn Rohmer (ur. 17.03.2010)
Jest córką aktora Vica Morrowa i Barbary Turner.
W 1997 roku wystąpiła w teledysku "Last cup of sorrow" zespołu Faith No More.
Została obsadzona w roli Marion Nathanson w filmie "Oczy szeroko zamknięte", ale kiedy reżyser Stanley Kubrick chciał powtórzyć nakręcone z nią sceny, aktorka była nieosiągalna (pracowała na planie filmu "eXistenZ"). W końcowym rezultacie na jej miejsce zatrudniono Marie Richardson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jeszcze jedna wspaniała niedoceniana tutaj chyba........

Zdolna babka. Fajną ma rolę w serialu Atypowy, ale przez tę pokiereszowaną twarz, źle się na nią patrzy. Nie wiem po co jej to. Zjawiskowa nigdy nie była, a tera wygląda paskudnie. Po prostu widać to za bardzo. A mogła pozostać naturalna.

Szkoda że bez Oscara ale przecież to nie najważniejsze . Jest bardzo dobrą aktorką i dobrze o tym wie . Żal patrzeć na te przereklamowane plastikowe lafiryndy .

Moim zdaniem perełka nowego filmu Tarantino. Absolutnie mnie zafascynowała jako aktorka - jej mimika, gesty, no i sama przemiana - coś niebywałego. Niby nic niewiele mówiła, ale charyzmą cały czas przykuwała uwagę widza, no a pod koniec to nie mogłam uwierzyć - mistrzostwo.

obejrzałeś: 27 tytułów | średnia ocena: 7,0
Aktorka wprost stworzona, żeby grać neurotyczki i/lub zołzy, ale w innych kreacjach też wypada dobrze.
Bardzo ją lubię!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones