PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111025}

Pieniądz

L'argent
6,7 1 547
ocen
6,7 10 1 1547
7,8 5
ocen krytyków
Pieniądz
powrót do forum filmu Pieniądz

Wspaniały film,

ocenił(a) film na 9

którego scenariusz powstał na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja.
Bardzo skromny, nienarzucający się, prosty. Ubogi w środki wyrazu, wręcz ascetyczny.
Nie ma w nim muzyki, filtrów. Widz pozostaje sam na sam z naturalnymi dźwiękami i ruchem bohaterów.
Reżyseria jest tu genialna! Aktorzy z zegarmistrzowską precyzją poruszają się po planie i wykonują doskonale przemyślane ruchy. Każdy przedmiot pojawia się w kadrze w określonej sekundzie ujęcia. Kadry są bardzo dobrze skomponowane, a ujęcia nie za krótkie. Kamera prawie wcale się nie rusza, to obiekt filmowany się przesuwa. Doskonałe zdjęcia!
Ten film sprawił, że poznałem kolejnego wizjonera kina. Praca, jaką wykonał Bresson, jest ogromna. Każda sekunda filmu jest zaplanowana i wynikająca z poprzedniej. Historia opowiadana jest płynnie i na początku szybko, chodź styl wcale na to nie wskazuje.
Mało dźwięków, dialogów... dużo obrazu, wydarzeń, treści. Wszystko idealne dopracowane.

Obraz ten wymaga od widza dużego zaangażowania. Nie jest na pewno kino dla każdego, nie łatwo je przełknąć, ale mi bardzo przyjemnie się oglądało.
KYRTAPS Poleca!

9+ /10

KYRTAPS

ja tylko mam pytanie gdzie moża dostać ten i inne filmy Bresson. Jego twórczość mnie bardzo interesuje ale jest niezwykle ciężka do zdobycia.

ocenił(a) film na 7
kamilziemian

Hm. Ja z jednej strony doceniam techniczną stronę tego filmu i pracę Bressona, ale mam co do niej pewne zastrzeżenia. Rozumiem koncepcję takiej a nie innej formy - ma ona, zapewne, skłonić nas do traktowania tej historii, jako historii ogólnej, do nie sympatyzowania (bądz niesympatyzowania) z bohaterami, traktowania ich jak 'everymanow', zaś samą historie jako swego rodzaju przypowieść. Widz ma sie skupiać na losach, na skutkach wynikających z przyczyny (bądź jej braku), nie na psychologii, etc.
ALE męczy mnie narracja tego filmu. Uważam, że całą historia jest przedstawiona w bardzo mało sugestywny sposób. Znaczenia niektórych scen musiałem się domyślać i nie chodzi mi tu o symbolikę, tylko o ich prozaiczne znaczenie - po prostu Bresson ukazał je tak, że nie do końca wiedziałem o co mu chodzi. Podobnie z aktorstwem - być może to wina beznadziejnych napisów, z którymi oglądałem film, ale czasami naprawdę nie wiedziałem o co chodzi tym bohaterom. I nie oczekiwałem niewiadomo jakiej ekspresji; przepadam za tego typu grą aktorską, ale Bresson posunął się trochę za daleko, utrudniając widzowi (przynajmniej niektórym widzom) zrozumienie danej sytuacji. Efekt jest więc przeciwny od zamierzonego - widz, miast rozmyślać nad historią, jej wydzwiękiem i znaczeniem, rozmyśla nad jej przebiegiem, gdyż nie jest pewien czy scena A oznaczałą ze bohater zrobił X, czy może jednak oznaczała, że zrobił Y.
To mój główny zarzut dla tego filmu; forma, mimo że technicznie jest bardzo dobra (zdjęcia od strony operatorskiej są OK, tylko patrząc całościowo męczą - jak opisałem wyżej, brak muzyki jest dla mnie tez OK, podobnie ekspanowanie dźwięku) moim zdaniem nie do końca się sprawdza.

Co do treści mam pewne zastrzeżenia do głównego wątku, który mnie po prostu nie przekonywał. Nie do końca kupuję tę przemiane bohatera. Bardzo ciekawy jest zaś wątek pracownika sklepu/ciemni, który zdobyte nielegalnie pieniądze oddawał potrzebującym, za co odpowiadał karnie. Powoduje to szereg pytań o relację między prawem a moralnością i przyzwolenie na stanowienie, a zwłaszcza wykonywania prawa przez ludzi w ogóle.
Moim zdaniem najlepszy film Bressona, spośród 4 które widziałem (Pamiętnik...,Na los szczęścia, Kieszonkowiec no i Pieniądz) co nie znaczy, że jakiś świetny. 7/10. Generalnie Bresson to nie do końca reżyser dla mnie, choć doceniam to jakie problemy w kinie poruszał i jak nowatorskimi środkami się posługiwał.

KYRTAPS

ja tylko mam pytanie gdzie moża dostać ten i inne filmy Bresson. Jego twórczość mnie bardzo interesuje ale jest niezwykle ciężka do zdobycia.

ocenił(a) film na 9
kamilziemian

Ja ten film widziałem na TVP Kultura. Sam poszukuję filmów Bressona.

KYRTAPS

http://www.amazon.co.uk/LArgent-Christian-Patey/dp/B0007OC6ZG/ref=pd_bbs_sr_2?ie =UTF8&s=dvd&qid=1195248986&sr=8-2

Jest tutaj, to około 35 złotych ale bez polskich napisów.

kamilziemian

Nie wiem, czy wszystko, ale sporo jego filmów można znaleźć w sieci. :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones