Film

The Hound of the Baskervilles

1959 1 godz. 27 min.
6,8 2 360
ocen
6,8 10 2360
1 029
chce zobaczyć
{"rate":5.5,"count":2}
{"id":"96192","linkUrl":"/film/Pies+Baskerville%27%C3%B3w-1959-96192","alt":"Pies Baskerville'ów","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/61/92/96192/7261683.2.jpg"}
Detektyw Sherlock Holmes i jego asystent dr Watson próbują rozwikłać zagadkę klątwy ciążącej nad rodem Baskerville'ów. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Legenda głosi, że od ponad dwustu lat członkowie rodu Baskerville'ów giną na wrzosowiskach koło rodzinnej posiadłości rozszarpywani przez tajemniczego psa potwora. Po śmierci sir Charlesa Baskerville'a, której okoliczności nigdy nie wyjaśniono, ostatnim dziedzicem staje się sir Henry (Christopher Lee). Sławny detektyw Sherlock HolmesLegenda głosi, że od ponad dwustu lat członkowie rodu Baskerville'ów giną na wrzosowiskach koło rodzinnej posiadłości rozszarpywani przez tajemniczego psa potwora. Po śmierci sir Charlesa Baskerville'a, której okoliczności nigdy nie wyjaśniono, ostatnim dziedzicem staje się sir Henry (Christopher Lee). Sławny detektyw Sherlock Holmes (Peter Cushing) i jego wierny pomocnik doktor Watson (André Morell) zjawiają się w rezydencji Baskerville'ów w Dartmoor, by zbadać istotę klątwy ciążącej nad rodem i przekonać się, czy sir Henry'emu nie grozi jakieś niebezpieczeństwo. Natychmiast zabierają się do rozwikłania zagadki "diabelskiego psa", przeszukując okoliczne wrzosowiska. Odkrywają tam ślady zbiegłego z więzienia przestępcy. Jednak podejrzany szybko ginie, najwyraźniej rozszarpany przez jakieś zwierzę.

na podstawie
Arthur Conan Doyle "Pies Baskerville'ów" (powieść)
studio
Hammer Film Productions (przedstawia)
data produkcji
1959
tytuł oryg.
The Hound of the Baskervilles
inne tytuły
Pies Baskerville'ów Polska
Więcej...
Film kręcono w Oakley Green, Chobham Common i Farnham (Anglia, Wielka Brytania).
Jest to pierwszy film o Sherlocku Holmesie nakręcony w kolorze.
Sherlock Holmes oczywiście musiał palić fajkę, ale Peter Cushing był niepalący albo nie lubił smaku fajki. Zawsze miał pod ręką szklankę mleka, aby usunąć jej smak.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • wiadomo,

  cesare_10 ocenił(a) film na 4

  że jak Hammer, to niepowtarzalna atmosfera, nie do osiągniecia we współczesnych filmach; no i charakterystyczni aktorzy, a często też piękne kobiety. Jednak ten film mnie po prostu nudził.

 • Uznana klasyka światowego kina. Bardzo dobry film kryminalny (horroru bym się nie dopatrywał). Cały czas nurtuje oglądającego, pobudza emocje, potęguje napięcie, także elementy zaskoczenia z całą pewnością można uznać za duży plus tej produkcji. Absolutnie polecam.

  5
  • Świetne scenografie

   Malignus ocenił(a) film na 8

   Reżyser Terence Fisher, znany z najgłośniejszych produkcji ze stajni Hammer, zaakcentował w filmie klimat grozy i zrobił to z dużym wyczuciem. Scenografie są jak z dobrych horrorów z tego okresu, a muzyka podtrzymuje napięcie. Najlepsze wrażenie robi jednak Peter Cushing w roli Sherlocka ... więcej

  • Dużo gorszy od wersji z 1939 r. Pozmieniano wiele rzeczy względem powieści. Do tego ta jest usypiająca oraz zwyczajnie przegadana, nudna i niekiedy głupia. Także Peter Cushing w roli Sherlocka kompletnie do mnie nie przemówił. Nie ma startu do Basila Rathbone'a.

   • Klasyk

    Studio_Maus ocenił(a) film na 8

    Film bardzo dobry, ciekawa fabuła, i dobra gra aktorska, Peter Cushing spisał się w roli detektywa Holmesa.