Peter Cushing 

Peter Wilton Cushing

8,1
4 692 oceny gry aktorskiej
Peter Cushing
Peter Wilton Cushing urodził się 26 maja 1913 roku w Kenley (obecnie Londyn, Anglia, Wielka Brytania). Już jako młodzieniec wiedział, że będzie aktorem. Szybko też ze sceny teatru skierował się w wir przemysłu filmowego i wyjeżdżając do Stanów opuścił Anglię w 1937 roku. Zyskał poważanie w Hollywood, zarówno jako aktor, jak i człowiek wielkiego intelektu i charakteru. W 1942 roku wrócił do Anglii. Występował na scenach teatralnych w bazach wojskowych. Kobietą, którą pokochał i poślubił była Violet Helene Beck, którą poznał kiedy razem pracowali.

We wczesnych latach 50. droga jego kariery zwróciła się ku kierunkowi, dzięki któremu zna się go dziś jako jednego z największych aktorów horroru. W 1957 roku zagrał Barona Victora Frankensteina w adaptacji powieści Mary Shelley - "Przekleństwo Frankensteina". W postać tą wcielił się również w kilku sequelach filmu. Innymi jego kreacjami wynoszącymi go na wyżyny aktorów kina grozy były m.in. postać Van Helsinga w cyklu filmów o Draculi i wiele innych złych charakterów w 22 filmach wytwórni Hammer w ciągu następnych 17 lat. Później zaczął być utożsamiany również z Sherlockiem Holmesem, którego zagrał m.in. w "Psie Baskerville'ów".

W 1971 roku jego ukochana żona umarła na skutek ciężkiej choroby. Cushing nigdy w pełni nie ocknął się ze smutku, jaki zaczął go ogarniać po śmierci Violet Helene. W latach 70. aktor stał się ikoną dla kolejnego pokolenia fanów kina, grając Wielkiego Moffa Tarkina w "Gwiezdnych wojnach: Część IV - Nowa nadzieja" George'a Lucasa. W 1982 roku lekarze stwierdzili, że Cushing choruje na raka i uznali, że przeżyje najwyżej kilkanaście miesięcy. Aktor wytrzymał jednak 12 lat, podczas których napisał autobiografię, wydał również książeczkę dla dzieci z własnymi ilustracjami. Odszedł 11 sierpnia 1994 roku.
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 26 maja 1913

data śmierci: 11 sierpnia 1994

miejsce urodzenia: Kenley (obecnie Londyn), Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

żona Violet Helene Beck (10.04.1943 - 14.01.1971, jej śmierć)
Zmarł w Canterbury (Anglia, Wielka Brytania) na raka prostaty. Jego ciało zostało skremowane.
Odrzucił rolę Dr Sama Loomisa w filmie "Halloween". W postać wcielił się Donald Pleasence.
W filmie "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" boleśnie obtarł stopy, ponieważ miał za małe buty. Za zgodą George'a Lucasa wszystkie sceny zagrał w miękkich pantoflach. W filmie tego nie widzimy, gdyż wszystkie ujęcia aktora są od pasa w górę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Uwielbiam go w tej roli : )

...

Wspaniały aktor!! Dla mnie nr 1 jeśli chodzi o horrory :)

Widziałem go w łotrze 1!
Poprawcie to bo figuruje jako nieżywy.

Pan Peter świetne zagrał tego jednego doktorka w filmie o Draculi o tego jednego oficera w Star Wars.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones