PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94919}

Pokuta

Monanieba
7,6 706
ocen
7,6 10 1 706
Pokuta
powrót do forum filmu Pokuta

8/10

ocenił(a) film na 8

Film niewątpliwie trudny, naszpikowany gęsto symboliką ale nie zawsze trafia się na produkcje łatwe w odbiorze które podają nam wszystko na tacy. Taka właśnie jest Pokuta. Jest to film na temat zemsty, winy, kary, o skrzywieniach totalitaryzmu i jego wyalienowania od społeczeństwa. O tym jak totalitaryzm niszczy ciała i umysły ludzkie, jak potrafi poniżyć i zmusić ich do wyrzeczenia się własnej godności (scena w ogródku przy fortepianie). To także film wywołujący pytanie na temat sztuki i wiary w dzisiejszych czasach - człowiek który się jej pozbywa siłą rzeczy tworzy sobie nową wiarę choćby nie wiem jak ją nazwał. Wiara leży u podstaw każdego człowieka nawet ateista w coś wierzy. Wreszcie jest to rys psychologiczny umysłu dyktatora, pokazanie jego działań, tego jak sam coraz bardziej pogrąża się we własnych urojeniach i posyła ludzi na śmierć z lekką ręką, zupełnie jakby nic nie obchodził go ich los lub żył w innym, wyimaginowanym świecie.

Walka_dalej_trwa

Wyjątkowy, poruszający. Film, którego nie można obejrzeć przed zaśnięciem. Zmusza do myślenia. A tematyka (jak wyżej w poście) nic nie traci na aktualności. Film o manipulacji, której wszyscy ulegamy, choć dzisiaj ma ona inne twarze.
Oglądałam go wieeeele lat temu - i przez lata pamiętałam [SPOILER] scenę ponownego chrztu/egzekucji przy dźwiękach "Ody do radości" Beethovena. Dzisiaj odświeżyłam sobie ten film. Nic nie stracił, wiele zyskał. A ta scena (w powiązaniu ze słowami, które padają w filmie chwilę wcześniej) nabrała nowego, gorzkiego wydźwięku.
Gorąco polecam.

ocenił(a) film na 6
Walka_dalej_trwa

Wielki podziw za odwagę dla twórcy filmu, nakręcić coś takiego w ZSRR i to jeszcze przed dojściem do władzy Gorbaczowa to było igranie z ogniem. Oczywiście mer z wąsikiem nawiązuje do słynnego Gruzina, który rządził krajem 30 lat, ale krytyka spada także na tych co popierali dyktatora i kontynuowali jego dzieło.

ocenił(a) film na 8
xtomix

Film ma przekaz uniwersalny i nie tyczy się tylko Stalina ale każdego dyktatora Hitlera, Pol Pota, Kim Dzong Ila. Bo wbrew pozorom każdy dyktator ma w sobie wiele z postaci Warłama.

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

Racja, jednak... Ten wąsik Warłama przywołuje dość konkretne skojarzenie, nicht wahr?

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

nomż

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones