Film

1965 3 godz. 46 min.
6,7 3 203
oceny
6,7 10 3203
3 111
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"1115","linkUrl":"/film/Popio%C5%82y-1965-1115","alt":"Popioły","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/15/1115/7826001.2.jpg"}
W okresie wojen napoleońskich młody szlachcic zostaje sekretarzem księcia Gintułta, który wprowadza go do loży masońskiej.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt (Piotr Wysocki) wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgiEkranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt (Piotr Wysocki) wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgi masonerii. Nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą (Bogusław Kierc) wstąpić do armii Napoleona.

na podstawie
studio
Film Polski / Zespół Filmowy "Rytm"
data produkcji
1965
tytuł oryg.
Popioły
inne tytuły
Zdjęcia do filmu realizowano w Walewicach, Nieborowie, Sandomierzu, Inowłodzu, Wyszogrodzie i okolicach Bogusławic (Polska) oraz na terenie Bułgarii.
Film, a w szczególności sceny batalistyczne, zostały nakręcone dzięki pomocy MON oraz jednostek Armii Bułgarskiej, Zjednoczenia Hodowli Zwierząt Państwowych Stadnin Koni w Bogusławicach, Walewicach i Starogardzie.
Twórcy filmu mieli ogromne problemy z zaopatrzeniem potrzebnym do realizacji tego filmu. Należało zrekonstruować każdy jeden dwór, jaki widzimy na ekranie, a nawet sprowadzić stado ogarów polskich, gdyż ta rasa niemal wyginęła w XIX wieku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Film nie jest wart tego, żeby bestialsko zabijać zwierzęta! A może my nakręcimy film "spadający wajda" i zrzucimy go ze skały dla 'większego realizmu', jak to sam określił. Tępić takie zachowania!!!

 • Wstrząsająca swym bestialstwem scena strącenia konia ze skały

  jo777

  Wstrząsającą scenę strącenia z premedytacją żywego konia w przepaść w filmie "Popioły" można zobaczyć: http://www.youtube.com/watch?v =LNkd_hyYrJo&feature=relat ed Sądzę, że po obejrzeniu tej sceny żaden normalnie czujący człowiek nie zechce nazwać Wajdy ... więcej

 • rozumiem oburzenie obrońców zwierząt

  Dar0962 ocenił(a) film na 8

  i podzielam pogląd, że żaden film nie jest wart tego,żeby dla efektów ginęły w męczarniach żywe istoty - jak choćby na potrzeby węgierskiego obrazu "Flisacy" („Tutajosok”) z 1990r. (reżyserka Judith Elek). To, że Wajda jest (był) jednym z wielu twórców sięgających po tego rodzaju ... więcej

 • Wierność

  shifty14i

  Przepraszam, że opuszczam najbardziej popularny temat śmierci konia, ale chciałbym zapytać czy film wierny jest książce?

 • piosenka Mary

  albertus1590 ocenił(a) film na 6

  Proszę o pomoc. Czy ktoś jest w stanie podać tytuł lub tłumaczenie piosenki, którą śpiewa Mary z Krzysztofem? Jestem pod nieprzemijającym jej urokiem i uważam tę scenę za jeden z najlepszych i najbardziej znaczących fragmentów Popiołów.