Film

1965 3 godz. 46 min.
6,8 3 397
ocen
6,8 10 3397
3 277
chce zobaczyć
{"rate":7.3333335,"count":3}
{"id":"1115","linkUrl":"/film/Popio%C5%82y-1965-1115","alt":"Popioły","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/15/1115/7826001.2.jpg"}
W okresie wojen napoleońskich młody szlachcic zostaje sekretarzem księcia Gintułta, który wprowadza go do loży masońskiej. Więcej Mniej
Popioły zobacz gdzie obejrzeć online
NOWOŚĆ

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złota Kaczka
Film zdobył nagrodę Złota Kaczka oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złota Kaczka Najlepszy film polski w roku 1966 dla Andrzej Wajda
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt (Piotr Wysocki) wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgiEkranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt (Piotr Wysocki) wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgi masonerii. Nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą (Bogusław Kierc) wstąpić do armii Napoleona.

na podstawie
studio
Film Polski / Zespół Filmowy "Rytm"
data produkcji
1965
tytuł oryg.
Popioły
inne tytuły
The Ashes USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w Walewicach, Nieborowie, Sandomierzu, Inowłodzu, Wyszogrodzie i okolicach Bogusławic (Polska) oraz na terenie Bułgarii.
Film, a w szczególności sceny batalistyczne, zostały nakręcone dzięki pomocy MON oraz jednostek Armii Bułgarskiej, Zjednoczenia Hodowli Zwierząt Państwowych Stadnin Koni w Bogusławicach, Walewicach i Starogardzie.
Twórcy filmu mieli ogromne problemy z zaopatrzeniem potrzebnym do realizacji tego filmu. Należało zrekonstruować każdy jeden dwór, jaki widzimy na ekranie, a nawet sprowadzić stado ogarów polskich, gdyż ta rasa niemal wyginęła w XIX wieku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych