PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=338318}
7,9 34 193
oceny
7,9 10 1 34193
7,3 18
ocen krytyków
Pora umierać
powrót do forum filmu Pora umierać

Dorota Kędzierzawska po raz kolejny udowodniła, że nie zbacza z drogi indywidualnego poetyckiego obrazowania. I choć od czasu "Jajka" minęło już sporo czasu, klimat i temat jej filmów nadal pozostają nietknięte przez panujące mody. "Pora umierać" jest filmem o łatwym umieraniu, czyli takim, kiedy człowiek przeżył swoje życie w pełni, nie pozostawiając po sobie egzystencjalnej pustki. Umieranie w filmie Kędzierzawskiej nie jest zdarzeniem stricte dramatycznym, jest raczej spokojnym zapewnieniem "do zobaczenia". I takiego właśnie niekonwencjonalnego podejścia do tematów tabu w polskim kinie niestety brak.

Kreacja Pani Danuty Szaflarskiej to największe aktorskie dokonanie od lat (w skali światowej - dodam).

sewerynbar

Czy aby na pewno tylko o umieraniu? W pewnym sensie opowiada on o życiu i wszystkich jego aspektach, a że nieodłącznym elementem życia jest śmierć, no cóż...:)
Chylę czoła pani Szaflarskiej. Chociaż to na niej głównie spoczywała kamera, widz nie mógł poczuć się znudzony, a to nie lada sztuka.
Pies, Fila, to chyba druga, najlepiej odegrana rola, a jeśli brać pod uwagę, że to jest zwierzę...ileż emocji potrafiła pokazać! Brawa dla trenera;)

ocenił(a) film na 8
Katrin_ne

Dla mnie jednak bardziej o umieraniu niż o życiu, bo mam wrażenie, w wieku 93 lat, jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, ma już się pełną świadomość, co do ulotności swojego życia. I mimo tego, że bohaterka filmu w pewnym momencie, poddaje się losowi, by zaraz potem wykrzyczeć swój manifest, co do pory umierania, to jednak nie zmienia to jej oblicza, jako kobiety pogodzonej z naturalnym biegiem rzeczy. I tę egzystencjalną siłę należy tutaj podziwiać.

sewerynbar

Ok, każdy odbiera film inaczej:) Dla mnie bliski kontakt ze śmiercią, otwiera oczy na życie...:)

ocenił(a) film na 9
sewerynbar

Jedna z najpiękniejszych scen - "babcia" huśta się na huśtawce (a jeszcze poprzedniej nocy kładła się z różańcem do łóżka). Jak świetnie ta scena pokazuje radość życia. Jest zobrazowaniem tych wypowiedzianych poprzedniego wieczora słów: "Coś ty zgłupiała? Umierać? Ani mi się śni!"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones