Film

1972 1 godz. 14 min.
6,6 474
oceny
6,6 10 1 474
417
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"8934","linkUrl":"/film/Przeprowadzka-1972-8934","alt":"Przeprowadzka","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/89/34/8934/7265522.2.jpg"}
Inżynier Andrzej Nowicki postanawia wyprowadzić się od żony. Zamawia ciężarówkę do transportu rzeczy.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Inżynier Nowicki (Wojciech Pszoniak) ma dość dotychczasowego życia. Nie po raz pierwszy zresztą. Tym razem jednak rzuca wszystko na dobre i wraz z kierowcą zamówionego meblowozu rusza w Polskę. Okazuje się, że jego ucieczki mają swe źródło w dramacie z przeszłości, kiedy w wypadku samochodowym zabił człowieka. Próbując przezwyciężyć swójInżynier Nowicki (Wojciech Pszoniak) ma dość dotychczasowego życia. Nie po raz pierwszy zresztą. Tym razem jednak rzuca wszystko na dobre i wraz z kierowcą zamówionego meblowozu rusza w Polskę. Okazuje się, że jego ucieczki mają swe źródło w dramacie z przeszłości, kiedy w wypadku samochodowym zabił człowieka. Próbując przezwyciężyć swój problem, ściąga na siebie kolejne. Dopiero w finale dochodzi do wniosku, że jego podstawowym problemem jest on sam. Scenariusz filmu powstał w latach 60-tych według pomysłu Bogumiła Kobieli i Zdzisława Maklakiewicza. Po tragicznej śmierci Kobieli (który miał zagrać główną rolę) reżyser zmienił komediowy wydźwięk filmu na dramat psychologiczny, co miało być hołdem złożonym obu scenarzystom (Maklakiewicz również nie dożył premiery).

studio
Zespół Filmowy "Panorama"
inne tytuły
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Swietne kino autorskie.

  prg197 ocenił(a) film na 8

  Film bardzo dobry, trzeba się tylko powoli i uwarznie wgryzc w temat.

  1
  • Wykonująć czynność zwaną potocznie "życiem"

   filipmosz ocenił(a) film na 9

   Jak przedstawić człowieka, który dusi się własnym życiem? Jak przedstawić tę wewnętrzną, nienamacalną, niezauważalną męczarnię człowieka, który jest w sile wieku, ma żonę, dom, dobrze zarabia. Którego istnienie jest książkową definicją życia w szczęściu, w materialnym ... więcej

  • Momentami przypomina "dzień świra"

   arcynik ocenił(a) film na 7

   Podejmuje bardzo ciekawą tematykę, lecz myślę, że nie do końca wykorzystano tu potencjał tej historii. Gdyby wydłużyć go o jakieś pół godziny, to znacznie lepiej odczułoby się stan głównego bohatera i współczuło mu podczas tragicznego końca.

  • Lokalizacje

   antypis

   Brak ciekawostek? ...nadal nie wiadomo, gdzie był nakręcony.

  • Czy ktoś wie

   slawomir_hleiberg ocenił(a) film na 7

   dlaczego film tyle lat przeleżał na półce? Trudne kino ale ambitne, chyba można śmiało powiedzieć artystyczne. Świetnie zagrane role Pszoniaka, Łukaszewicza i Walczewskiego plus świetny smaczek - głos Himilsbacha podkładany pod jednego z drugoplanowych aktorów.

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.