film

Przeprowadzka

1972
1 godz. 14 min.
6,5 548
ocen
6,5 10 1 548
499
chce zobaczyć
Inżynier Andrzej Nowicki postanawia wyprowadzić się od żony. Zamawia ciężarówkę do transportu rzeczy. Więcej Mniej
Przeprowadzka zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Inżynier Nowicki (Wojciech Pszoniak) ma dość dotychczasowego życia. Nie po raz pierwszy zresztą. Tym razem jednak rzuca wszystko na dobre i wraz z kierowcą zamówionego meblowozu rusza w Polskę. Okazuje się, że jego ucieczki mają swe źródło w dramacie z przeszłości, kiedy w wypadku samochodowym zabił człowieka. Próbując przezwyciężyć swójInżynier Nowicki (Wojciech Pszoniak) ma dość dotychczasowego życia. Nie po raz pierwszy zresztą. Tym razem jednak rzuca wszystko na dobre i wraz z kierowcą zamówionego meblowozu rusza w Polskę. Okazuje się, że jego ucieczki mają swe źródło w dramacie z przeszłości, kiedy w wypadku samochodowym zabił człowieka. Próbując przezwyciężyć swój problem, ściąga na siebie kolejne. Dopiero w finale dochodzi do wniosku, że jego podstawowym problemem jest on sam. Scenariusz filmu powstał w latach 60-tych według pomysłu Bogumiła Kobieli i Zdzisława Maklakiewicza. Po tragicznej śmierci Kobieli (który miał zagrać główną rolę) reżyser zmienił komediowy wydźwięk filmu na dramat psychologiczny, co miało być hołdem złożonym obu scenarzystom (Maklakiewicz również nie dożył premiery).

na podstawie
Bogumił Kobiela (pomysł) /
studio
Zespół Filmowy "Panorama"
tytuł oryg.
Przeprowadzka
inne tytuły
Moving Miedzynarodowe
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w Krakowie (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jak jest miara wybitności dzieła filmowego? Jedną z nich może być aktualność. W tym wymiarze film "Przeprowadzka" nie tylko się nie starzeje lecz - nabiera wręcz nowych znaczeń, nowych sensów.
  Pośród blokowiska z przełomu lat 60/70 rozlega się smętne, jękliwe rzępolenie ojca...

  2
  • Film bardzo dobry, trzeba się tylko powoli i uwarznie wgryzc w temat.

   3
   • Jak przedstawić człowieka, który dusi się własnym życiem? Jak przedstawić tę wewnętrzną, nienamacalną, niezauważalną męczarnię człowieka, który jest w sile wieku, ma żonę, dom, dobrze zarabia. Którego istnienie jest książkową definicją życia w szczęściu, w materialnym...

   • Mnie bardzo poruszył

    thanau ocenił(a) film na 9

    Film z początku lat 70 tych wybiegający niejako w przyszłość ma w sobie coś co nie pozwala
    przejść obojętnym.Jerzy Gruza zawsze taki układny wobec rzeczywistości pokazał czerwoną
    kartkę ówczesnej komunistyczno-mieszczańsiej Polsce.Obśmiał szarość,siermiężność
    tamtych czasów.Pszoniak...

    4
    • Podejmuje bardzo ciekawą tematykę, lecz myślę, że nie do końca wykorzystano tu potencjał tej historii. Gdyby wydłużyć go o jakieś pół godziny, to znacznie lepiej odczułoby się stan głównego bohatera i współczuło mu podczas tragicznego końca.