Jerzy Gruza 

6,9
853 oceny pracy reżysera
Jerzy Gruza
Jerzy Gruza – wiele lat pracy w telewizji, setki programów, seriali, widowisk rozrywkowych. Cykle z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem: Poznajmy się i Małżeństwo doskonałe, teatry poniedziałkowe: Romeo i Julia, Nie do obrony, Mieszczanin szlachcicem z Bogumiłem Kobielą, Rewizor z Tadeuszem Łomnickim. Wiele widział, spotkał wielu ludzi z mass mediów.

Od 1984 roku dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Reżyserował słynnego Skrzypka na dachu granego prawie pięćset razy w tym teatrze, Jesus Christ Super Star, Les Miserables, Człowieka z La Manczy - pokazywanego z wielkim sukcesem w Meksyku. Pisał i realizował popularne seriale: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Tygrysy Europy, filmy fabularne, przede wszystkim komedie: Dzięcioł, Motylem jestem, dramaty psychologiczne: Przeprowadzka z Wojtkiem Pszoniakiem w roli głównej, Noc poślubna w biały dzień z wielką dramatyczną rolą Wiesława Gołasa, dla dzieci: Pierścień i Róża, w koprodukcji belgijsko-polskiej Alicja na podstawie powieści L. Carrolla. Przygotowuje dalszy ciąg Tygrysów Europy z Januszem Rewińskim w roli polskiego biznesmena.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 4 kwietnia 1932

data śmierci: 16 lutego 2020

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

trzykrotnie żonaty: 1. Jadwiga, syn; 2. Natalia; 3. Grażyna Lisiewska (do jego śmierci), syn Paweł Marcin (ur. 01.06.1977)
W 1994 roku dostał SuperWiktora '93 za całokształt twórczości telewizyjnej.
W 2002 roku dostał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" wręczona z okazji 50-lecia TVP "za tworzenie oryginalnych form filmowych, teatralnych i rozrywkowych".
Zmarł w Pruszkowie (Polska). Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych