PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9714}
7,1 1 359
ocen
7,1 10 1 1359
Spotkanie ze szpiegiem
powrót do forum filmu Spotkanie ze szpiegiem

Krótkofalarstwo i film

ocenił(a) film na 5

Krótkofalarstwo pokazane jako pospolite hobby, rodziny (żony) doskonale zorientowane w zabawach swych mężów, amatorzy to świadomi obywatele socjalistycznej ojczyzny ale samodzielni w swoich internacjonalistycznych zabawach. Kompletnie nierealne, podobnie jak błyskawiczne tempo namierzania adresu nadającej radiostacji.
Niezła gra Tyszkiewicz, bardzo kobieca w siermiężno-peerelowskich realiach. Łaniewska (Józia z Plebanii i aktywna bohaterka pseudodziennikarskiego kiczu pseudodziennikarzyny Pospieszalskiego - solidarni 2010) jakże śmiało dywagująca o wyrozumiałości małżeńskiej. Zapasiewicz i Mikulski prawie bez wyrazu, wprost przeciwnie Walczak - jedyna "żywa" rola.
Film dość nudny. Ciekawe jak był odbierany 46 lat temu.

ocenił(a) film na 8
Treh

Nic anormalnego nie jest pokazane w dziedzinie krótkofalarstwa. To wtedy był taki równoważnik współczesnej kombinacji shoutbox-a z facebook-iem. I rzeczywiście już wtedy miało ono opinię hobby dla pantoflarzy. Licencję było dostać trudno i ci, którzy ją mieli była to w pewnym sensie elita podlegająca dokładnemu sprawdzeniu i nawzajem siebie inwigilująca (zresztą prawie zupełnie tak jak teraz w USA, z radioamatorami będącymi ex-operatorami wojskowymi). Jak na kino rozrywkowe, a nie dokumentalne, to całkiem dobrze pokazali triangulację radiostacji. Co więcej: operator maszyny cyfrowej Ural-2 powiedział coś na kształt prawdy, gdy stwierdził, że potrzebuje dwa dni na napisanie nowego programu do rozszyfrowywania.

Do Beaty Tyszkiewicz to w tym filmie lepiej pasuje czasownik "zachowuje się" niż "gra".

Fajne są też różne smaczki PRL-u: legitymacja autostopu, graffiti "Zorro" na klatce schodowej, Beata Tyszkiewicz zapalająca papierosa podczas gdy kamera ujmuje ją tak, aby jej głowa zasłaniała napis "PALENIE ZABRONIONE".

A najgorsze to w tym filmie jest to, że narobił mi apetytu na WuZet-kę.

ocenił(a) film na 5
Wujek_Sylwek

Ta wzajemna inwigilacja radioamatorów to nonsens jeżeli uogólni się taka opinię na całe środowisko.

ocenił(a) film na 8
Treh

Masz 100% rację. To nie dotyczyło wszystkich, ale podzbioru środowiska. Prawda jest taka, że niektórzy ludzie z licencjami KF pisali ogromne ilości donosów na temat drobnych wykroczeń typu "wyjechanie poza pasmo" lub "zbyt szerokie wstęgi boczne", itp.

Ja nie słyszałem danych liczbowych z okresu tego filmu, ale w późniejszych czasach to donosów było więcej niż mocy przerobowych do ich sprawdzenia.

ocenił(a) film na 5
Wujek_Sylwek

A w dzisiejszych też jest sporo jak wynika z niedawno słyszanego reportażu (Trójka?) o pracy Urzędów Skarbowych.
Osobny temat to pejoratywny charakter znaczeniowy "donosu" w obyczajowości polskiej. W krajach na wyższym etapie rozwoju cywilizacyjnego, zgłaszanie władzom pospolitych acz uciążliwych wykroczeń ma status obywatelskiego dbania o porządek.
Osobiście też szlag mnie trafia, gdy CBista czy taksówkarz zza wschodniej granicy zakłóca mi amatorską część pasma 10 metrowego i człowieka aż rusza aby z tym walczyć.

ocenił(a) film na 8
Treh

Przepraszam za użycie niewłaściwych słów, od wielu lat mieszkam poza krajem i niektóre niuanse mi umykają.

Z jednej strony ja rozumiem problem z zakłóceniami. Ale z drugiej strony hobby musi się rozwijać. Kiedyś artyści lutownicy i klucza używali CW i AM. Teraz mamy XXI wiek i hobby przechodzi do rąk artystów DSP i FPGA, którzy używają PSK31 i różnych innych metod modulacji pakietowej i koherentnej.

Wujek_Sylwek

Co to za bełkot?

chwilozof

Nie rozumiesz? Wujek Sylwek wyjaśnia techniczne szczegóły przekazu radiowego. Wujek Sylwek to ten, który za granicą odbierał meldunki od Tyszkiewicz. Stał po właściwej stronie, jak Kukliński.

ocenił(a) film na 5
panwu

Nonsens; pisze zaledwie o emisjach używanych w łącznościach amatorskich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones