PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31370}
6,5 361
ocen
6,5 10 1 361
5,0 3
oceny krytyków
Star 80
powrót do forum filmu Star 80

W książce „501 reżyserów filmowych” film określony jest jako „pomnik złego gustu”. Jerzy Płażewski w „Historii Filmu” punktuje jego moralizatorski sentymentalizm, przy czym docenia to, że film pokazuje jak konfliktorodne są kariery właśnie american style.
Obejrzałem film z historycznofilmowej ciekawości i nie żałuję, że poświęciłem czas na seans. Ledwie pełnoletnia kelnerka zostaje zauważona przez drobnego cwaniaczka i megalomana, który obiecuje jej, że zrobi z niej gwiazdę (przy czym film pokazuje, że to jemu na tym bardziej zależy niż jej), choć tak naprawdę chce ją wykorzystać jako swój paszport do elit LA. Ona, poruszona uwagą jaką jej poświęca, zawierza mu, aby zaraz potem stać się jego narzędziem do osiągnięcia celu. Dzięki niezmordowanym staraniom udaje mu się zrobić z niej króliczka Playboya. Problem jednak w tym, że elity chętnie przyjęły do swojego grona Dorothy, a jej samozwańczego menadżera odrzucają jak nieudany przeszczep. Ten punkt zwrotny zaważy niestety na tragicznym końcu całej historii…
Nie wiem na ile film trzyma się faktów, ale to co zdziwiło mnie najbardziej to to, że w całym tym krwiożerczym przemyśle rozrywkowym najlepsze rady dostała od osób z kręgu
Playboya – to oni uświadomili jej, że czuje do męża nie miłość tylko toksyczną lojalność i że to przywiązanie pogrąża ją na wszystkich możliwych poziomach. Film jest stonowany i nie żeruje na autentyczności historii (film na faktach to lepszy film…rzekomo). To po prostu smutna historia dziewczyny, która nieświadoma swoich atrybutów (młodość i piękno) staje się ofiarą swojej naiwności egoistycznie wykorzystanej przez psychopatycznego egomaniaka. Film został nazwany „jarmarczną biografią” długo przed wylewem bolesnych dla oczu, spłaszczających i naprawdę mdłych biografii mniej lub bardziej znanych osób. Dla mnie jest wart seansu.

ocenił(a) film na 9
matias87

Zachęciłeś mnie do oglądania, i tak miałem to obejrzeć, ale twój spójny opis to przybliży.

rockystallion

Mnie zachęcił Bob Fosse (tu podzielam opinię Jerzego Płażewskiego o tym, że filmy niektórych reżyserów warto zobaczyć bez względu na to, czy udały się bardzo czy też nie) i moje książkowe biblie filmowe. Z chęcią przeczytam twoją opinię. Miłego seansu.

ocenił(a) film na 9
matias87

Biblię filmowe? Masz jakieś filmowe książki godne polecenia?

rockystallion

1 Jerzy Płażewski - "Historia Filmu 1985-2005"
Czytałem te książkę z cztery czy pięć razy. Przejrzyste omówienie ważnych dla rozwoju sztuki filmowej tytułów i prądów. Podzielona chronologicznie, na ogół na dekady, a wewnątrz tych okresów na kinematografie narodowe. Nie znam lepszego historycznego opracowania czegokolwiek. Wynotowałem sobie z niej ponad 2 000 tytułów do obejrzenia.
2 "501 reżyserów filmowych" - praca zbiorowa
"Uzupełnienie" powyższej książki. Reżyserzy przedstawieni są wg daty urodzenia, nie według jakiegoś topowania wg subiektywnych kryteriów. Krótka charakterystyka twórczości i wspomnienie najważniejszych pozycji. Bardzo soczysta - dużo informacji biorąc pod uwagę, że większość reżyserów ma poświęconą jedną stronę. Co dla mnie ważne, omówieni są też reżyserzy filmów, które nie zapisały się złotymi zgłoskami (jak u Płażewskiego) jednak są osobliwe i zasługują na uwagę. Można też, przez charakterystykę twórczości, zawęzić obszar poszukiwań ciekawych tytułów do konkretnych nazwisk, inne natomiast wykluczyć, bo ktoś np. kręcił filmy zupełnie nie w naszym guście.
3 „1001 filmów, które musisz zobaczyć” – praca zbiorowa
Nie trudno się domyślić, że lwia część tytułów, które się tu znalazły, znajduje się w pozycjach powyższych. Trzeba jednak zauważyć, że także wśród filmów występuje zjawisko ONE HIT WONDER – nie muszą być wcale takie ważne, więc nie znajdziemy ich u Płażewskiego, a reżyser mógł już nie nakręcić niczego wartego uwagi – nie znajdziemy go więc w „501 reżyserach…”. Znajdziemy je dopiero tutaj. Filmy ułożone wg daty powstania (na szczęście).
4 „Erotyka w filmie”
Kiedy uświadamiamy sobie jakie film miał oddziaływanie w czasach swojego powstania, jak wpłynął na obyczaje, ogląda się go z większym zaciekawieniem. Ta socjologiczna w pewnym sensie perspektywa dodaje filmowi dodatkowy walor edukacyjny, nie znaczy to oczywiście że na chałę spojrzymy jak na arcydzieło. Książka podzielona tematycznie, np. nagość, pocałunek, homoseksualizm, dziewictwo itd. Bogato ilustrowana i napisana z pasją badacza obyczajów a nie szukającego sensacji erotomana.
5 „125 zakazanych filmów”
Wadą jest tu dla mnie to, że tytuły są ułożone alfabetycznie (co może być przeszkodą kiedy np. w filmie na literę A czytamy, że powołano się na precedens filmu na literę Z, który powstał wcześniej). Za dużo też prawnego języka który zaburza płynność lektury.
Nie mniej nie usunąłbym tej książki z mojej biblioteki.

ocenił(a) film na 9
matias87

Teraz obejrzałem film :) Bardzo mi się podobał. Dzięki za wymienienie ciekawych książek :) Eric Roberts świetnie zagrał swoją rolę, a sama historia wręcz przerażająca. Jak sam Eric wspominał w wywiadach, ciężko było mu później dojść do siebie, po tym filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones