film

Szkoła kadetów

Taps
1981
2h 6m
6,6 2 721
ocen
6,6 10 1 2721
Major Brian Moreland wraz z pozostałymi kadetami Bunker Hill podejmuje walkę o przetrwanie szkoły. Zobacz pełny opis
Szkoła kadetów zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Szkoła kadetów w Bunker Hill ma 141 lat i chlubne tradycje. Wszyscy podopieczni od pierwszej chwili są wychowywani w duchu bezwzględnej dyscypliny, umiłowania szkoły i ojczyzny a jedynym godnym wyrażania uczuciem jest umiłowanie honoru. Brian Moreland (Timothy Hutton) i Alex Dwyer (Sean Penn) są obecni najstarsi rangą w szkole z pośródSzkoła kadetów w Bunker Hill ma 141 lat i chlubne tradycje. Wszyscy podopieczni od pierwszej chwili są wychowywani w duchu bezwzględnej dyscypliny, umiłowania szkoły i ojczyzny a jedynym godnym wyrażania uczuciem jest umiłowanie honoru. Brian Moreland (Timothy Hutton) i Alex Dwyer (Sean Penn) są obecni najstarsi rangą w szkole z pośród wychowanków. W dniu uroczystej parady z ust ich ukochanego dowódcy generała Bache (George C. Scott) słyszą przerażającą wiadomość: szkoła ma zostać zlikwidowana. Chłopcy są załamani. Nie rozumieją dlaczego. Na domiar złego ich ukochany dowódca zostaje aresztowany. Kadeci postanawiają bronić swojej szkoły. I to dosłownie.Opanowują arsenał z bronią, za murach otaczających szkołą ustawiają uzbrojone posterunki. Próby negocjacji nic nie dają. Po drugiej stronie murów pojawiają się regularne oddziały wojska.

boxoffice
$35 856 053 w USA
budżet
$14 000 000
studio
Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
Taps
inne tytuły
The Siege at Bunker Hill: T.A.P.S. Wielka Brytania
więcej
Do roli Alexa Dwyera przesłuchano około 2000 kandydatów. O tym, że dostał ją Sean Penn zadecydowały jego występy na scenach Broadway'u, które widziała odpowiadająca za casting Shirley Rich.
Tom Cruise miał początkowo zagrać niewielką rolę w filmie, lecz zrobił tak duże wrażenie na Haroldzie Beckerze, że otrzymał ofertę wcielenia się w Davida Shawna.
Film kręcono w Wayne, Valley Forge, Filadelfia (Pensylwania, USA).
"Szkołę kadetów" po raz pierwszy oglądałem na początku lat 90. Nie wiedziałem wtedy za bardzo, o czym tak naprawdę ten film opowiada. Pamiętam jedynie, że  wydawał mi się wówczas niezwykle atrakcyjny. Dzieciaki w mundurach wypowiadające wojnę dorosłym zapadły mi w pamięć. Po niemal dwóch dekadach postanowiłem odbyć podróż sentymentalną do czasów,... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Zmieniło się chyba wszystko, dziś to raczej film dla nikogo, a dla młodzieży chyba w ogóle. Dzisiaj młodzież walczyła by raczej o brak jakichkolwiek zasad, a nie w imię zasad.

Trochę powiewało nudą. Film nabrał tempa i emocji dopiero pod koniec, a scena, w której David Shawn(Cruise) krzyczy "To jest piękne stary, piękne!"(oglądałem z angielskimi napisami, więc nie wiem, jak to oficjalnie na polski przetłumaczono) jest zdecydowanie najlepszą w filmie. Ale ogólnie to "Szkoła kadetów"...

Szukam tytułu filmu o poruszającego podobny wątek. Powstał po "Szkole kadetów" i był rozpowszechniany poprzez wypożyczalnie kaset video w latach dziewięćdziesiątych.

Harold Becker to jeden z wielu amerykańskich reżyserów, których pozornie możemy nie kojarzyć. A jednak gdy wchodzimy w stronę o jego osobie okazuje się że sporo filmów przecież już gdzieś widzieliśmy. Problem jest taki że kompletny brak charakterystycznego stylu, własnych pomysłów i indywidualnego podejścia do...

bardzo dobry

użytkownik usunięty

naprawde dobry film, nie tylko dla fanów Cruisa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones