Timothy Hutton 

Timothy Tarquin Hutton

7,1
4 836 ocen gry aktorskiej
Timothy Hutton
Timothy Tarquin Hutton przyszedł na świat 16 sierpnia 1960 roku w Malibu (Kalifornia, USA). W wieku 19 lat przeszedł do historii kina. Nerwowość, nadwrażliwość, rozbicie wewnętrzne, ukazane w genialnej kreacji Conrada Jarretta w ''Zwyczajnych ludziach'' staną się od tej pory znakiem rozpoznawczym aktorstwa Tima Huttona. Zadebiutował w wieku 5 lat w komedii Buda Yorkina, ''Nigdy nie jest za późno'', 10 lat później pokazał się w programie ''Saturday Night Live''. Gdy miał 16 lat rzucił szkołę i wraz z ojcem, także aktorem Jimem Huttonem, przeprowadził się do Los Angeles, gdzie z miejsca stał się gwiazdą szkolnego teatru. Grał między innymi w musicalu ''Faceci i laleczki'' i sztukach Eurypidesa. Do dziś podkreśla wielką przyjaźń, jaka łączyła go z ojcem, razem interesowali się końmi, pokerem, jazzem i tenisem. Właśnie po jednym z meczów tenisowych Jim Hutton, uskarżający się na ból w klatce piersiowej, postanowił odwiedzić lekarza. Od razu wykryto u niego raka. Był początek 1979 roku, a 6 miesięcy później Jim już nie żył. Nie zdążył zobaczyć pierwszej ważnej roli swojego syna w obsypanym Nagrodami Emmy obrazie ''Przyjacielski ogień'', gdzie Tim zagrał rolę zbuntowanego syna Neda Beatty'ego i Carol Burnett. Rola ta była preludium do wielkiej kreacji w debiucie reżyserskim Roberta Redforda ''Zwyczajni ludzie''. Zarówno publiczność, jak i krytycy byli zachwyceni. Na Tima spadł deszcz nagród ze Złotym Globem i Oscarem na czele. Tą drugą nagrodę zadedykował zmarłemu rok wcześniej ojcu. 

W 1981 roku aktor przyjął propozycję zagrania młodego żołnierza buntownika w filmie Harolda Beckera ''Szkoła kadetów''. Grał obok George'a C. Scotta czy Seana Penna. Mimo ogromnych starań Huttona film okazał się totalną klapą. Oszczędzono jedynie rolę Tima, którą jeden z krytyków porównał do młodego Henry'ego Fondy. W 1983 roku odrzucił główną rolę w obrazie ''Ryzykowny interes'', który stał się trampoliną do wielkiej kariery dla Toma Cruise'a. Zamiast tego zagrał w dramacie Sidney'a Lumeta ''Daniel'', filmie opartym na prawdziwej historii Julesa i Ethel Rosenbergów, którzy w 1953 roku zostali oskarżeni o zdradę ojczyzny na rzecz ZSRR. Obraz Lumeta opowiada historię ich syna Daniela Rosenberga, który próbuje odkryć prawdę o rodzicach. W 1985 roku Hutton stworzył świetną kreację agenta Christophera Boyce'a w dramacie Johna Schlesingera ''Sokół i koka''. 

Lata 90. były dla Huttona okresem znacznie gorszym, począwszy od finansowych i artystycznych klap filmów, w których grał. Należą do nich m.in. ''Zelda'' z Natashą Richardson, gdzie odtwarzał postać F. Scotta Fitzgeralda, udana rola drobnego złodziejaszka w kiepskich ''Przeklętych ulicach'' czy ''Sprawa honoru". W tym samym czasie rozwodem zakończyło się małżeństwo z aktorką Debrą Winger. Drugą żoną aktora jest Aurora Giscard d'Estaign, bratanica byłego prezydenta Francji. Po 2000 roku Hutton zagrał m.in. w "Kinsey'u", "Sekretnym oknie", czy "Autorze widmo". Aktor ma na swoim koncie również doświadczenie na polu reżyserskim. Po drugiej stronie kamery debiutował przy popularnej serii ''Niesamowite historie''. W 2001 roku wyreżyserował i wyprodukował dwa odcinki serialu ''Śledztwo prowadzi Nero Wolfe'', zaś jego prawdziwym filmowym debiutem był ciepło przyjęty przez krytykę ''Na przekór całemu światu''. 
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 sierpnia 1960

miejsce urodzenia: Malibu, Kalifornia, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 3 inne nagrody oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Debra Winger (16.03.1986 - 01.03.1990, rozwód), syn Emmanuel Noah (ur. 29.04.1987); 2. Aurore Giscard d'Estaing (od 21.01.2000), syn Milo (ur. 11.09.2002)
Jest synem Jima Huttona.
Pierwotnie miał zagrać w filmie "Ryzykowny interes" jako Joel Goodson. Ostatecznie w tę rolę wcielił się Tom Cruise
Wyreżyserował teledysk do piosenki amerykańskiej grupy The Cars pt. "Drive".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie rozumiem jak ten facet jest tak mało znany ! Przecież to talent największych wód jakich mało, świetne role zapadające w pamięć, gość gra jak by był stworzony do swojej roli.W Sezon Na Kleszcza zwalił mnie z nóg swoją rolą.

Doskonała rola w tym filmie... Świetna gra aktorska i naturalność bijąca od niego.

Mógłby być bratem Toma Hanksa. W niektórych filmach bardzo podobny.

Gra Emmeta szefa Analise

Jejku... Przecież to naprawdę dobry aktor, a zainteresowanie Nim bardzo niewielkie...
Świetny w "Udając Boga" :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones