Sean Penn I

Sean Justin Penn

8,5
31 907 ocen gry aktorskiej
Sean Penn I
Aktor amerykański, który obecny jest w filmach i na scenie od wczesnych lat osiemdziesiątych. Zadebiutował w filmie "Szkoła kadetów", dramacie o kadetach, którzy przejmują kontrolę nad swoją szkołą wojskową. Pojawił się w drugoplanowej roli w "Beztroskich latach w Ridgemont High", zyskując reputację przyszłej gwiazdy.

Pierwsza główna rola romantyczna pojawiła się w "Wyścigu z księżycem". Wystąpił u boku Christophera Walkena w filmie "W swoim kręgu". Penn zagrał wraz ze swoją przyszłą żoną, Madonną, w "Niespodziance z Szanghaju", lecz odpowiedniejszym dla niego partnerem filmowym okazał się Robert Duvall w "Kolorach", filmie policyjnym reżyserowanym przez Dennisa Hoppera. Penn odtwarzał jedną ze swoich lepszych ról w "Ofiarach wojny" Briana De Palmy, wcielając się w postać psychicznie niezrównoważonego oficera, który doprowadza do gwałtu i morderstwa na wietnamskiej dziewczynie. W "Stanie łaski" pojawia się jako tajny policjant infiltrujący swoją starą irlandzką paczkę. Po trzech latach przerwy Penn powrócił na ekrany w "Życiu Carlita" Briana De Palmy. Dwa lata później zagrał w opartym na faktach dramacie Tima Robbinsa "Przed egzekucją".

W latach dziewięćdziesiątych skoncentrował się na pisaniu i reżyserowaniu. Jego pierwszym filmem był "Indiański biegacz". Drugim - "Obsesja" z Jackiem Nicholsonem, obraz podejmujący temat bezradności wobec losu.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 sierpnia 1960

miejsce urodzenia: Santa Monica, Kalifornia, USA

wzrost: 173 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 24 inne nagrody oraz 45 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Madonna (16.08.1985 - 14.09.1989, rozwód); 2. Robin Wright (27.04.1996 - 22.07.2010, rozwód), 2 dzieci: córka Dylan Frances (ur. 13.04.1991) i syn Hopper Jack (ur. 06.08.1993); 3. Leila George (od 30.07.2020)
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1993 r. - "Dance With The One Who Brought You" - Shania Twain;  
- 1997 r. - "You Were Meant For Me" - Jewel Kilcher;
- 2002 r. - "The Barry Williams Show" - Peter Gabriel.
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1989 r. - "Eardrum Buzz" - Wire;
- 2013 r. - "Queenie Eye" - Paul McCartney.
Wraz z Madonną miał pierwotnie zagrać główną rolę w filmie "Randka w ciemno". Jednak producenci woleli Bruce'a Willisa. Wtedy wycofała się też Madonna, a jej miejsce zajęła Kim Basinger.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones