PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=663000}

Teoria wszystkiego

The Zero Theorem
5,9 17 937
ocen
5,9 10 1 17937
5,1 14
ocen krytyków
Teoria wszystkiego
powrót do forum filmu Teoria wszystkiego

Ironiczne spojrzenie na naszą rzeczywistość, która potrafi być urocza, ale coraz bardziej odbiega od tego, co zwykliśmy nazywać normalnością (wszyscy zapatrzeni w smartfony, imprezy integracyjne z wyluzowanym szefem na "ty", socialmedia bardziej rzeczywiste niż real, reklamy, reklamy, nic na poważnie etc) - a czy i jak bardzo to źle? Docieka Q. - główny bohater, zagrany koncertowo, jak zresztą każda pojawiająca się na ekranie postać (chorobliwie otyły żandarm na wózku - mój ulubiony).

Wiele nawiązań do byłej działalności Gilliama, wszystko zroszone absurdalnym humorem. Mimo małego budżetu, cała scenografia i galeria dziwactw robi duże wrażenie. Po za tym, wcale nie jest tak mętny czy niezrozumiały jak niektórzy sugerują, w zasadzie jest dość czytelny.

ocenił(a) film na 8
Paratrooper

miód na moje uszy :)
noszę się z zamiarem obejrzenia Teorii od jakiegoś czasu w kinie Muranów, ale przerażają mnie opinie osób, które go widziały. Cicho liczę, że po prostu nie znają wcześniejszego dorobku i przerysowana estetyka do nich nie trafia. Powiedz, czy jako fan wcześniejszej twórczości Gilliama będę rozczarowany, czy mogę się spodziewać fantasmagorycznego klimatu z wcześniejszych dzieł? Raczej wolałbym klimat Brasil niż Braci Grimm. ;)

ocenił(a) film na 8
meshuga

*Brazil

meshuga

Możesz, Gilliam w wielu miejscach sam siebie cytuje - ktoś mógłby zrobić z tego zarzut - dla mnie to zaleta. Tym bardziej, że Teoria jest z założenia zwieńczeniem trylogii Brazil oraz 12 Małp i tak należy ją odczytywać. Jako fan wcześniejszej twórczości poczujesz się jak u siebie. W Braciach Grimm do głosu doszła presja wywierana przez producentów i scenariuszowe zawirowania, Teoria jest dziełem całkowicie autorskim i niezależnym. Małe są szanse, że się zawiedziesz. Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Paratrooper

super, dzięki wielkie :D

ocenił(a) film na 8
meshuga

Brazil to jest arcydzieło, a Bracia Grimm to tylko przyjemna zabawa formą i tradycją. Brazil kocham, ale do Braci Grimm wrócę na pewno też jeszcze nie raz.

ocenił(a) film na 8
Paratrooper

Film się obroni i będzie tylko zyskiwał. Symbolika jak zawsze zaskakuje i zachwyca trafnością. I ten bohater znerwicowany w powodzi zbędnych dźwięków, gadżetów i innych rozpraszaczy. I ta symbolika. A moment, w którym syn szefa obejrzał się na figurę Chrystusa z kamerą zamiast głowy i powiedział do tego wynaturzenia "ojcze" - po prostu mnie rozwalił. Musze obejrzeć to jeszcze ze 2-3 razy by połapać więcej.

ocenił(a) film na 7
KarolZet

Fakt, film pełen jest takich smaczków :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones