PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=663000}

Teoria wszystkiego

The Zero Theorem
5,9 17 933
oceny
5,9 10 1 17933
5,1 14
ocen krytyków
Teoria wszystkiego
powrót do forum filmu Teoria wszystkiego



Nastrojowy, pesymistyczny film, pełen gorzkich przemyśleń. Echa łowcy androidów, Brazill. Żyjemy złudzeniem, odarcie z niego sprowadza śmierć lub szaleństwo. Często bywamy sami ale nie samotni. Samotni jesteśmy wtedy gdy kogoś spotkamy, pokochamy i odrzucimy lub zostaniemy porzuceni. Samotność to wyjaławiający i wyniszczający stan umysłu. Zakończenie filmu to właściwie sceny pogodzenie się z samotnością i zgodą na śmierć jako remedium na cierpienie życia. Nie ma w tym filmie nadziei. Jedyne jasne i ciepłe chwile to gdy pojawia się miłość pod postacią słodkiej blondynki ale nie pustej i nie głupiej. W świecie filmu Giliama jak i w rzeczywistości zagubieni ludzie szukają lekarstwa na zimno swojej samotności. Lecz jest to ich wina gdyż odrzucają szansę jaką otrzymują. Jak mówi Księga Koheleta. Każdemu dana jest szansa, lecz jak dodaję od siebie, nie każdy potrafi ją wykorzystać.

ocenił(a) film na 8
Heller_filmweb

Moim zdaniem on się nie pogodził z samotnością ale zrozumiał, że samotność jest immanentym stanem człowieka. Scenę "rozstania" zrozumiałam tak, że każde z nich odeszło do swoich marzeń i wyobrażeń "raju". Bycie razem to kompromis a on nie miał na to ochoty (ona chciała żeby słońce nie zachodziło a on się tym słońcem zabawiał jak demiurg...). Socjopata? Okaleczony? A może każdy z nas?
Podoba mi się sporo otwartych i odważnych pytań i brak jednoznacznej odpowiedzi, na przykład - skąd osadzenie akcji w starym kościele, dlaczego on ślepo zaufał jakiemuś enigmatycznemu telefonowi, czemu stracił chęć do normalnego funkcjonowania w nienormalnym świecie, no i do licha po co komu ta teoria zero równa się sto procent???? Nawiązania do religii oczywiste (przepyszne umieszczenie kamery w miejscu głowy ukrzyżowanego Chrystusa...) ale co z nich wynika???
Tak czy inaczej - film po byku. Bardzo mi brakowało jakiegoś intrygującego obrazu, chociaż to nie to samo co niektóre "Andersony..."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones