PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=663000}

Teoria wszystkiego

The Zero Theorem
5,9 17 933
oceny
5,9 10 1 17933
5,1 14
ocen krytyków
Teoria wszystkiego
powrót do forum filmu Teoria wszystkiego

Ogladajac ten film odnioslem wrazenie, ze nie pokazuje on konkretnej rzeczywistosci, konkretnej przyszlosci. Zdarzenia oraz zachowanie postaci wskazuja, ze wszystko odgrywa sie w glowie chorego na schizofrenie czlowieka (glownego bohatera).

Pustka, ktora oglada na ekranie jest tak na prawde odzwierciedleniem pustlki w jego zyciu - brak emocji, brak doznan zmyslowych, zatracenie w maniakalnym poszukiwaniu sensu w zyciu, poukladaniu wielkiej ukladanki, bo wtedy na pewno bedzie dobrze.
Postacie z ktorymi glowny bohater spotyka sie i nawiazuje kontakty za wszelka cene staraja sie mu pomoc na rozne sposoby i pomimo poczatkowych sukcesow w terapii ..nastepuje regres i pogforszenie stanu.
Paradoksalnie najwieksze zalamanie, daje glownemu bohaterowi uwolnienie sie od natretnych mysli o "wielkim porzadku wszechswiata" i szukaniu oczywistego sensu zycia.

Zakonczenie, pozornie szczesliwe, jednak budzi niepokoj. Szczesliwa zabawa, ktorej oddaje sie bohater odbywa sie w wirtualnym swiecie. Sugeruje to, ze chory pacjent porzuca zludna nadzieje wyzdrowienia i zanurza sie w swoim urojonym swiecie.

Magus76

Mam podobne przemyślenia.

Bardzo dużo odniesień do symboli religijnych. Zarządca to Bóg, a ten młody czyli jego syn to odpowiednik Chrystusa. Przedstawiony jest właśnie problem egzystencjonalny "ateisty".

Magus76

Jego zachowania nie mają nic wspólnego ze schizofrenią (poza mówieniem o sobie w liczbie mnogiej) natomiast z zespołem aspergera bardzo wiele...

Magus76

A dla mnie o miłości, przyjaźni, wierze, rozdarciu pomiędzy lękiem przed bliskością a jej pragnieniem i wielu jeszcze innych historiach, niezwykły film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones