PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1209}
7,6 36 696
ocen
7,6 10 1 36696
6,9 13
ocen krytyków
The Doors
powrót do forum filmu The Doors

Arcydzieło!

ocenił(a) film na 10

Jak dla mnie film "The Doors" należy do genialnych. Pierwszy raz ujrzałam go jakieś dwa lata temu, a wczoraj w nocy postanowiłam sobie przypomnieć. Zachwyciłam się filmem samym w sobie, bo nie biorę pod uwagę tego, że przedstawił Jima - jeśli wierzyć słowom członków zespołu - w świetle nieprawdziwym, kłamliwym. Dobrze mi było oglądać ten świat niezdefiniowany w swojej istocie, znarkotyzowany, suto zakrapiany alkoholem, pełen seksu; a to wszystko przeplatane z geniuszem głównego bohatera. Dodatkowym plusem niewątpliwie jest obecność w sporej ilości muzyki The Doors - genialnej, genialnej i jeszcze raz genialnej. Zawsze i wszędzie.

Na oklaski zasługuje rola Vala Kilmera. Nie dość, że udało mu się fizycznością oddać postać Króla Jaszczura, to ogólnie był bardzo przekonujący. Niezrozumiany poeta i muzyk - kupuję takiego Kilmera! To chyba najseksowniejsza jego kreacja ze wszystkich - ten niepokojący błysk w oku, zmysłowe usta, niedbale rozwiany włos, dostrzegalna nonszalancja w każdym centymetrze, ale to jest taka nonszalancja, która nie każdemu pasuje. A jemu pasuje. Wspaniale odnalazł się w scenach odsłaniające skandaliczne oblicze frontmana legendarnej grupy - sposób, w jaki traktował kobiety, innych ludzi, występy (uwielbiam sceny z wykonania piosenki "The End").

Najlepiej z obsady wypadł Kilmer, aczkolwiek pragnę wyróżnić Meg Ryan, która w gruncie rzeczy się wybroniła. Sądzę, że poprawnie poradziła sobie z rolą Pameli Courson. Wypadła bardzo naturalnie i w jej postaci też było coś szaleńczego, może nie w takim stopniu, jak w Jimie, ale było. I pasuje jej ten rudy kolorek włosów. :-)

W obliczu pochwał i zachwytów mam jeden minusik z mojej strony, mianowicie czuję niedosyt po końcówce. Scena śmierci Jima Morrisona jakoś mało wymowna, uboga w swojej istocie. Aczkolwiek biorąc pod uwagę stopień mojego ogólnego zachwytu nad dziełem Olivera Stone'a, z czystem sumieniem przyznaję komplet gwiazdek. Polecam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones