PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=866841}

To nie wypanda

Turning Red
6,9 28 826
ocen
6,9 10 1 28826
7,4 29
ocen krytyków
To nie wypanda
powrót do forum filmu To nie wypanda

Niestety, uważam odczytanie znaczenia filmu jako alegorię okresu za niezwykle ubogie i... słabe. A na pewno nieprawdziwe, bo gdyby chodziło o okres, to nie byłyby pokazane pandy u kobiet po menopauzie (babki i ciotek).
Oto moja interpretacja, którą piszę jako facet. W rzeczywistości widzę tutaj znacznie głębsze i bardziej poważne przesłanie.
Po pierwsze, ujarzmienie Pandy tutaj nie dotyczy Mei, ale całej żeńskiej linii jej rodziny, z matką i babką wysuwającymi się na pierwszy plan i przekazywaną tradycją rytuału, który powstrzymuje Pandy. Pandy są cały czas więzione i niewolone, nie pozwala im się dojść do głosu - dodając tutaj czerwień jako symbol seksualności, staje się raczej oczywiste, że to ona jest tutaj symbolem pragnień, tłamszonych aspiracji (vide: bajka o czerwonych bucikach Andersena i rytuały niektórych plemion polegające na wycinaniu kobietom łechtaczki, by nie odczuwały przyjemności).
Mei Mei też słyszy, że cały czas musi się hamować, musi być grzeczną dziewczynką, musi być ułożona, porządka, w skrócie: nie może być tak naprawdę sobą.
W tym momencie feministki i przeciwnicy tego rzekomo wstrętnego, okropnego patriarchatu, mogą się wiercić z ekscytacji, że znowu tłamszona siła kobiet, źli mężczyźni hamują kobiety, ale...
Chwila chwila.
Kto cały czas wpycha Mei Mei w ramy grzecznej dziewczynki, kto ją blokuje, kto nie pozwala jej manifestować swojej woli i każe jej tłamsić budzącą się seksualność? Inne kobiety. I to te kobiety, które same przez strachy dały się zniewolić swoim matkom, siostrom i żeńskiej części społeczności. I choć wmawia się, że to mężczyźni odpowiadają za całe zło kobiet, to często za grą pozorów inne kobiety chcą ściągnąć w dół te konkurentki, którym udało się to, czego nie dokonały same.
To męska postać (przy całej marginalności męskich sylwetek w filmie) ojca Mei Mei popycha ją w krytycznej sytuacji do pohttps://www.filmweb.pl/djęcia dezycji i "zachowania pandy", czym jednocześnie reprezentuje archetyp opiekuna i jasnej strony męskości, która nie ma żadnego interesu w tłamszeniu kobiety i ciągnięciu jej w dół.
Mei Mei akceptuje zwierzęcą stronę swojej natury, Jungowski archetyp Cienia, co jest jedyną drogą, która daje wyzwolenie - w przeciwnym razie groziłby jej los matki, która za fasadą eleganckiej kobiety jest sfrustrowanym, znerwicowanym kłębkiem tłamszonych nerwów opętanych obsesyjnym lękiem przed matką i potrzebą kontroli, którą rekompensuje sobie ciągłe uczucie zagrożenia (co dodatkowo podkreśla masa scen). To dlatego jej panda tak urosła - tej strony natury nie da się wygnać ani zabić, a usilne odpychanie jej zawsze będzie prowadziło do katastrofy.
No i pod koniec filmu wszystkie kobiety z rodziny potrafią wyzwolić pandę w krytycznej sytuacji - i choć potem znowu podporządkowują się i wracają do tego kobiecego "matriksa", to jednak nawiązały kontakt z własnymi pandami (babka, ciotki, matka).
Wielowątkowość przekazu i jego złożoność naprawdę mnie zaskoczyła. Nie spodziewałem się takiej głębi po tym filmie.

Vasetloth

Świetnie napisane! Fakt, "To nie wypanda" jest wyjątkowo skomplikowane nawet jak na Pixara, szkoda , że tak wiele osób tego nie dostrzega i zatrzymuje się na najprostszych odczytaniach. Dla mnie metafora pandy nie była może stritce związana z seksualnością, tylko ogólnie z przypadłościami nastoletniego okresu - ze zmianami fizycznymi, wybuchowością, chęcia szalonej zabawy itd. Niemniej Twoja analiza rzuca na tę animację nowe światło. Tak czy siak, to jeden z najlepszych jak na razie filmów roku.

ocenił(a) film na 5
Niebieski321

Należy tutaj dodać, że jest to bajka "systemowa", a system nie uczy gojów co jest istotą sexu. Nigdy się tak nie zdarzy, że tajemnica sexu zostanie "oficjalnie" przekazana masom - nie ma takiej możliwości, a nawet jeśli by takie coś wypłynęło, to goje są tak mocno ukształtowani przez system, że nie są w stanie pojąć istoty tej tematyki i będą ją wypierać, a dlaczego?
Kłania się tutaj brak elementarnej wiedzy jaką jest tematyka praw natury. Typowy goj nie wie w ogóle, że coś takiego istnieje jak prawa natury zwane też prawami życia, Kybalionem bądź prawami LOGOSU.
Nie mniej fajnie, że ktokolwiek dostrzega symbolikę nawiązującą do głębszego tematu, ale bez znajomości praw będzie to tylko ślizganie się po powierzchni.

dzenero

@Niebieski321 - dziękuję, @dzenero, mozesz rozwinąć swoją wypowiedź i analizę?

dzenero

Już odblokowali ci internet szkoda, tylko że okazuje się, że niepotrzebnie. Ponownie próbujesz się przekonać, że posiadłeś tajemną wiedzę, lecz muszę cię rozczarować i w tej dziennie żadnej tajemnej wiedzy nie ma.

ocenił(a) film na 5
buterfly

Nikt mi neta nie blokował, skąd te bzdury? Siebie przekonać? Co za nonsens. Ta wiedza jest dostępna, tylko sęk w tym, że Ty jesteś za głupi by ją znaleźć. ;)

dzenero

Mój drogi to nie są bzdury, lecz obserwacja twojej aktywności. Oczywiście, że wiedza na temat seksu jest dostępna sęk w tym, że jesteś za głupi, żeby zrozumieć, że nie jest ona tajemna :)

ocenił(a) film na 5
buterfly

Chłopcze, nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia.
Ja się nie wypowiadam na temat budowy czołgu T55, bo się na tym nie znam - wypadałoby, żebyś się też stosował do tej złotej zasady.

Ciągle mi trujesz w komentarzach jak typowy gimbusiarski troll. Są portale do takich praktyk jakie Ty stosujesz i tam sobie truj i pisz bzdury jakie ci się podoba.
Skoro nie wnosisz nic do rozmowy tylko chcesz sobie potruć, to idź do kogoś kto jest taki jak Ty. Znajdziecie porozumienie na swoim poziomie pseudointelektualnym.

A ja chętnie sobie popiszę z takimi co pływają w moich tematach. Ty już się utopiłeś. ;)

dzenero

:) Chłopczyku po raz kolejny próbujesz nieudolnie dowieść, że wiesz cokolwiek więcej w dziedzinie, w którym żadnej dodatkowej wiedzy znanej tylko tobie nie było i być nie będzie. Gdy po raz kolejny ci to nie tylko ja uzmysławiam, oczywiście zarzucasz każdemu niewiedze. Na tym twoje dywagacje na każdy temat się kończą, także chętnie znowu popatrzę, jak brodzisz we własnym bagienku :)

ocenił(a) film na 5
buterfly

Tylko widzisz, ja tą wiedzę podałem, ale przecież śledzisz moją aktywność i przegapiłeś?
Dziwne. Widzę, że wygodnie ci tak gadać i truć.
Straciłeś teraz na swojej wiarygodności i w tym momencie robisz mi pozytywną reklamę, zamiast przeciwnie co nieudolnie próbujesz uzyskać.

Ja nie DYWAGUJĘ, więc dywagacje się nawet nie zaczęły, by móc się skończyć, ja ROZMAWIAM.
Nie używaj słów o których nie masz pojęcia. Mówisz, że nie ma dodatkowej wiedzy, a tobie brak chociażby wiedzy na temat języka. To jest elementarna wiedza, którą powinieneś posiadać, a tu masz braki.

"Każdy, wszyscy"- po pierwsze to z jakiej racji wypowiadasz się za innych nieuków?
Spoko, że się do nich przyrównujesz, bo jak widać masz taki sam poziom, ale tutaj każdy pisze za siebie. Chcesz się poczuć silny w grupie i dlatego to sygnalizujesz? Słabe i marne psychologiczne zagranie. Z cyklu " MY STADO BARANÓW" xD

Ja wytykam brak wiedzy tym co jej nie mają, a są tacy co ją mają w przeciwieństwie do ciebie i jasno to już dawno temu wyraziłem w innych komentarzach, że to do nich kieruję.

Nie jestem chłopczykiem, bo jestem trochę starszy i mam odpowiednią wiedzę, a to, że ty sobie zmarnowałeś/aś życie na systemowe bzdury i programy typu true love w TV to nie moja wina xD

I na koniec. "Na każdy temat"? Mój komentarz przeważnie krąży na temat jednego tylko tematu, bo wszystko się do niego sprowadza.

Moje komentarze NIE SĄ skierowane do Ciebie, więc NIE TRUJ JUŻ. Jak to mówią w Waszym gimbusiarskim języku, idź "TROLLOWAĆ" gdzie indziej. Lepiej zamij się czymś innym i zacznij oglądać i oceniać więcej filmów, bo masz tu konto od 2009, a masz tylko 2334 ocen. Praktykant xD
Skoro nie masz elementarnej wiedzy, nie obejrzałeś dużo filmów, to na co Ty straciłeś swój czas? Robisz w biedronce?
Chłopczyku, Ty sobie życie marnuejsz.
Weź się obudź GOJU! ;)

dzenero

Chłopczyku, napisałeś tyle sów, a finalnie potwierdziłeś jedynie moje wcześniejsze komentarze :) - Gdybyś rozpoczął rozmowę na temat wiedzy, to twój komentarz nie dotyczyłby jedynie dywagacji na temat mojej osoby, lecz wiedzy, której do tej pory w żadnym swoim komentarzu nie przedstawiłeś i już nie przedstawisz, skoro twoja wiedza jest powszechnie znana. Resumując, marnujesz sobie życie, skup się lepiej na oglądaniu filmów, bo i tutaj na tle moich znajomych z FW wypadasz jak nowicjusz. Czas wiec obudzić z letargu czas start :)

ocenił(a) film na 9
dzenero

Witam Pana intelektualistę szanownego, nie wiem, czy rozumiesz o tym co piszesz i co to ma wnieść, ale powiem CI to co chcesz pewnie usłyszeć, a więc mądry jesteś gościu, oby tak dalej!

Niebieski321

@Niebieski321, dziękuję. @dzenero, możesz rozwinąć trochę swoją analizę i temat?

ocenił(a) film na 5
Vasetloth

Ja nie ANAL-izuję, to bardzo brzydkie słowo. Ja opisuję tematykę.
Tamten warszawski gimbus zaś czaruje. xD Tematyka wiedzy prawdziwej nie jest ZACZAROWANA, żeby ją "ROZCZAROWYWAĆ". Dziwne, że na tym portalu mają najwięcej do napisania ludzie, którzy nie mają nawet pojęcia o języku jakiego używają. Ciasne umysły. o.O Trzeba tu ładnie po Was sprzątać. ^^

Vasetloth

oczywiscie ze tak

ocenił(a) film na 8
Vasetloth

Dzięki za wpis, bo faktycznie można tutaj uprościć pewne sprawy.

ocenił(a) film na 8
Vasetloth

Tak, ale to również film o okresie. I to jest w nim najlepsze.

ocenił(a) film na 8
Vasetloth

Tak, ale to również film o okresie. I to jest w nim najlepsze.

ocenił(a) film na 9
Vasetloth

Are you kidding me? "Dały się zniewolić żeńskiej części społeczności". Nie, nie, moi drodzy. Film pokazuje jak kobiety od lat były tłamszone przez patriarchat i internalizowały go tak próbując wychować swoje córki, żeby te mogły w nim funkcjonować :)

Nadine94

Patriarchat i już wiadomo, ze mamy do czynienia z feminazistką^ :-)

ocenił(a) film na 6
Nadine94

Jaja sobie robisz? Kobiety od lat tłamszone przez patriarchat? Bzdura, to kobiety zawłaszczają przestrzeń wychowywania młodych ludzi, zarówno dziewcząt jak i chłopców, narzucając im chore stereotypy, vide chłopcy nie mogą płakać, dziewczynki muszą być grzeczne itd, itp...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones