film

Trzynaste piętro

The Thirteenth Floor
1999
1 godz. 40 min.
7,2 20 444
oceny
7,2 10 1 20444
5,7 3
oceny krytyków
Douglas pracuje nad projektem wirtualnej symulacji rzeczywistości. Gdy jego szef zostaje zamordowany, staje się głównym podejrzanym. więcej mniej
Trzynaste piętro zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Akcja filmu rozgrywa się na 13 piętrze jednego z drapaczy chmur w Los Angeles. Miejsce od razu budzi wątpliwości, ponieważ amerykańskie wieżowce przeważnie nie mają trzynastego piętra - numeracja przeskakuje z dwunastki na czternastkę. Na "feralnym" piętrze mieści się przestronne biuro z pracownią komputerową, w której przeprowadzane sąAkcja filmu rozgrywa się na 13 piętrze jednego z drapaczy chmur w Los Angeles. Miejsce od razu budzi wątpliwości, ponieważ amerykańskie wieżowce przeważnie nie mają trzynastego piętra - numeracja przeskakuje z dwunastki na czternastkę. Na "feralnym" piętrze mieści się przestronne biuro z pracownią komputerową, w której przeprowadzane są eksperymenty nad wirtualnym światem zaprojektowanym i manipulowanym przez nadzorujących go mężczyzn. Eksperyment komputerowy umożliwia przenoszenie postaci w inne równoległe światy. Część historii dzieje się w latach 30., część zaś w czasach współczesnych, a wszystko to za sprawą doskonale rozwiniętej technologii cyfrowej. Pewnego dnia ginie jeden z nadzorujących eksperyment - Fuller (Armin Mueller-Stahl). Jego współpracownik, młody i przystojny Douglas Hall (Craig Bierko) próbując ustalić, co się wydarzyło, odnajduje ślady świadczące o tym, że stary Fuller został zamordowany. Zupełnie niespodziewanie w ich biurze pojawia się zrozpaczona utratą ojca, nikomu nieznana córka Fullera - atrakcyjna Janne (Gretchen Mol). Douglas próbuje rozwiązać zagadkę kierując się wskazówką, którą przed śmiercią zostawił mu Fuller.

boxoffice
$18 564 088 na świecie
$11 916 661 w USA
$6 647 427 poza USA
budżet
$16 000 000
na podstawie
studio
Columbia Pictures (przedstawia) / Centropolis Film Productions
tytuł oryg.
The Thirteenth Floor
inne tytuły
The 13th Floor (alternatywna pisownia) USA
więcej
W świecie symulacji roku 1937 starszy mężczyzna, w którego wklucza się Fuller mówi o I Wojnie Światowej, nie ma on wiedzy o II Wojnie Światowej, więc powinien raczej używać nazwy Wielka Wojna.
Wiadomość pozostawiona na automatycznej sekretarce Douglasa Halla zmienia swoją treść od czasu kiedy Fuller nagrał ją z automatu w barze.
Po powrocie z pierwszego załadowania w symulację Los Angeles, Douglas Hall ma założone buty, mimo że przed wizytą w świecie roku 1937 je zdejmował.
Producenci gier komputerowych kuszą graczy coraz to nowymi symulatorami rzeczywistości. W wirtualnym świecie kasjerka z supermarketu może stać się bohaterką światowej sławy modelką, a zrównoważony adwokat - najemnikiem, z nowoczesną bronią, zabijającym wrogów na każdym kroku. Gry, mniej lub bardziej rzeczywiste, zostają ograniczone decyzjami... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych