PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=233601}
7,8 4 069
ocen
7,8 10 1 4069
7,9 20
ocen krytyków
Usłyszcie mój krzyk
powrót do forum filmu Usłyszcie mój krzyk

Ryszard Siwiec 8 Września 1968 dokonał aktu samospalenia w trakcie uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia. Była to forma protestu przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Protestu, który został zatuszowany, skazany na zapomnienie przez bezpiekę. O czynie Siwca opowiedział dopiero po latach w swym dokumencie Maciej Drygas. Zrobił to z wyczuciem i znajomością materii filmowej, dzięki czemu "Usłyszcie mój krzyk" naprawdę robi wrażenie. Choć to zaledwie czterdzieści minut, emocje i wrażenia zostają jeszcze długo po seansie. Na temat wydarzenia wypowiadają się członkowie rodziny Siwca, znajomi, także świadkowie, obecni tamtego dnia w trakcie imprezy na prawym brzegu Wisły. Ich relacje pozwalają wyrobić sobie choćby wątłe wyobrażenie na temat tego popołudnia pod koniec lata, choć i tak pewne rzeczy ciężko przetrawić: jak mówi jedna z rozmówczyń, płonący "krzyczał, ale nie było słychać co, bo grała muzyka". Są tu momenty, które autentycznie chwytają za gardło, jest także pojawiająca się sugestia, że była to "daremna ofiara". Rzeczywiście, śmierć Siwca nie poruszyła sumień milionów, bo one po prostu się o niej nie dowiedziały. Kiedy jednak słucha się wypowiedzi samego bohatera tej historii, trudno nie nabrać przekonania, że ów desperacki krok miał mimo wszystko sens. Istnieją rzeczy, które bolą, gdy wejdą pod skórę i w przypadku których to rzeczy wiemy instynktownie, że przyzwolenia na nie nie może być. Obowiązkowo.

ocenił(a) film na 8
Caligula

Że obowiązkowy to najlepsze co mogłeś napisać. Sęk w tym, że historia znana mi już dość dobrze od czasów licealnych, jednak nie pamiętam jaka to publikacja przybliżyła mi postać Siwca. Pamiętam jednak, że była to dość obszerna rozprawa na temat kondycji ówczesnego systemu i ludzi w nim żyjących, także bardziej opisująca, jak mi się wydaję reakcje publiczną na ten czyn. Przez poskładanie innych znanych historii, czyli samospalenia czeskiego studenta i buddyjskiego mnicha, pozostawiło we mnie na tyle emocjonalne wrażenie i przekalkulowanie w głowie niemożliwego, a więc impulsu potrzebnego do takiego czynu, że najprościej rzecz ujmując dokument Drygasa nie wbił mnie w fotel. Niemniej jednak pozycja obowiązkowa, skompresowany do trzech kwadransów obraz aż kipiący emocjonalnym nasyceniem, spotęgowany oczywiście nagraniem samego Siwca. Ktoś na forum pisał o tym, że przedstawiono ten film klasie licealnej, która po projekcji po prostu zamilkła (a przecież wiemy jaka jest młodzież). Mówi samo za siebie

Caligula

Że wtedy tuszowano - wiadomo, dziś jest niewiele lepiej - a może i gorzej - pod tym względem, tuszuje się i przeinacza znacznie więcej spraw tylko w inne imię, np. jedności Unii Europejskiej.

Caligula

Niedawno spalił się gość, który protestował przeciwko obecnej władzy. Ciekawe, czy nakręcą kiedyś o nim "Usłyszcie mój krzyk 2"?

ocenił(a) film na 9
Grifter

Odpowiada za to rząd i ludzie z otoczenia tego człowieka, którzy wmówili mu, że "demokracja" się rozpada

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones