Odtwórz Zwiastun nr 1 2:29
Film

The Squid and the Whale

2005 1 godz. 21 min.
6,9 5 400
ocen
6,9 10 5400
5 044
chce zobaczyć
7,6 5
ocen krytyków
{"rate":7.6,"count":5}
{"id":"123933","linkUrl":"/film/Walka+%C5%BCywio%C5%82%C3%B3w-2005-123933","alt":"Walka żywiołów","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/39/33/123933/7523937.2.jpg"}
Bernard i Joan postanawiają się rozstać. Ich dwaj synowie na swój sposób przeżywają separację rodziców.

Zobacz Walka żywiołów zwiastun

reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Satelita Najlepsza aktorka drugoplanowa w dramacie w roku 2005 dla Laura Linney
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}
Walka żywiołów
Walka żywiołów (2005) Zwiastun nr 1 2:29
Walka żywiołów | Oficjalny zwiastun / trailer nr 1 | 2005 | Film Bernard ([person=236]Jeff Daniels[/person]), intelektualny snob, uważa siebie za wielkiego pisarza. Na razie jednak musi wieść żywot nauczyciela uniwersyteckiego. Gdy jednak jego żona Joan ([person=4456]Laura Linney[/person]) odkrywa u siebie talent pisarski, zazdrość rozbija rodzinę, zmuszając dwóch synów Walta ([person=70101]Jesse Eisenberg[/person]) i Franka ([person=191064]Owen Kline[/person]) do opowiedzenia się po jednej ze stron. I tak Walt zostaje przy ojcu, a Frank przy mamie. Joan zaczyna widywać się z trenerem tenisa swego młodszego syna ([person=5733]William Baldwin[/person]), a Bernard romansuje ze studentką Lili ([person=2562]Anna Paquin[/person]), którą także interesuje się jego starszy syn.

Bernard (Jeff Daniels), intelektualny snob, uważa siebie za wielkiego pisarza. Na razie jednak musi wieść żywot nauczyciela uniwersyteckiego. Gdy jednak jego żona Joan (Laura Linney) odkrywa u siebie talent pisarski, zazdrość rozbija rodzinę, zmuszając dwóch synów Walta (Jesse Eisenberg) i Franka (Owen Kline) do opowiedzenia się po jednejBernard (Jeff Daniels), intelektualny snob, uważa siebie za wielkiego pisarza. Na razie jednak musi wieść żywot nauczyciela uniwersyteckiego. Gdy jednak jego żona Joan (Laura Linney) odkrywa u siebie talent pisarski, zazdrość rozbija rodzinę, zmuszając dwóch synów Walta (Jesse Eisenberg) i Franka (Owen Kline) do opowiedzenia się po jednej ze stron. I tak Walt zostaje przy ojcu, a Frank przy mamie. Joan zaczyna widywać się z trenerem tenisa swego młodszego syna (William Baldwin), a Bernard romansuje ze studentką Lili (Anna Paquin), którą także interesuje się jego starszy syn.

boxoffice
$11 098 131 na świecie
$7 372 734 w USA
$3 725 397 poza USA
budżet
$1 500 000
studio
Ambush Entertainment (przedstawia) / Destination Films (przedstawia) / Original Media (przedstawia) / Więcej...
data produkcji
2005
tytuł oryg.
The Squid and the Whale
inne tytuły
Walka żywiołów Polska
Więcej...
Laura Linney dostała scenariusz od Erica Stoltza w 2000 roku podczas, gdy wspólnie pracowali przy filmie "Świat zabawy". Natychmiast zgodziła się wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Noah Baumbach początkowo chciał, żeby film wyreżyserował Wes Anderson. Anderson przekonał jednak Baumbacha do samodzielnego reżyserowania, z uwagi na zawarte w filmowej historii bardzo osobiste kwestie dla samego Baumbacha. Scenariusz filmu jest w dużej mierze oparty na wspomnieniach autobiograficznych reżysera, w którym próbuje się rozliczyć z relacji panujących w jego rodzinie.
Bill Murray miał zagrać jedną z głównych ról (ojca), lecz w ostatniej chwili wycofał się z projektu. Argumentował, że był wyczerpany po występie w "Broken Flowers" i chce odpocząć. W ostatniej chwili został zastąpiony przez Jeffa Danielsa.
Czasem kino bywa dla artystów próbą rozliczenia się z własną przeszłością. Filmy te przyjmują rodzaj seansu psychoanalizy, w którym filmowcy próbują zmierzyć się z ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 79%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dobry, ale irytujący

  Agaczarna_filmweb ocenił(a) film na 7

  Film jest dobry, świetna obsada. Jednak główni bohaterowie, czyli rodzice są irytujący. Chyba jeszcze nie widziałam w żadnym filmie tak wkurzających bohaterów.

  1
  • jesteś Filistynem czy Erudytą?

   motyla_noga ocenił(a) film na 7

   film opowiada o rzeczach które łatwo można było pokazać w bulwersujący sposób jednocześnie robiąc to pod pretekstem by jak najbardziej przybliżyć i urealnić temat widzowi. zamiast tego film unika taniego skandalu a przypomina obraz prawie kina familijnego.. Można uznać za bardzo ... więcej

  • Bardzo dobry film

   wujaniek ocenił(a) film na 8

   Ten film to dla mnie odkrycie roku, obyczaj który ogląda się jednym tchem, świetna rola Danielsa.

  • Bardzo dobre przedstawienie teatralne

   siner ocenił(a) film na 9

   Scenariusz wciągający, oprawa zdjęciowa jak w filmach Mike'a Leigh'a (tez zależy ktorym), w ktorych tez nacisk byl na zwykle spoleczenstwo, ktore nie jest nikim waznym. Za to wszyscy byli bardzo powazni. Jedynie kiedy sie smialem to z ekscytacji jacy sa ci ludzie. A w filmie jedyny ... więcej

   2
   • nie wiem co myslec o tym filmie, wydaje sie jakis niedokonczony 7/10

    pjlad ocenił(a) film na 7

    + dobre aktorstwo, aha i moze byc bardzie ciekawy dla ludzi ktorzy przezyli rozwod...

    2