PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10978}

Werdykt

The Verdict
7,5 6 448
ocen
7,5 10 1 6448
7,1 7
ocen krytyków
Werdykt
powrót do forum filmu Werdykt

Proces 

ocenił(a) film na 8

Lumet genialnie tworzy filmowy teatr. Do niego jakoś nigdy nie mam pretensji że rzadko kiedy sięga po własne pomysły. Bo w tych filmach liczy się raczej gra aktorska, zdjęcia, powolne rozwijanie akcji i zabawa atmosferą.
W tym wypadku wszystko zostało zrobione jak należy. Newman zachowuje się właśnie tak jakby zachował się człowiek w jego sytuacji. Na przykład jego zażenowanie gdy małżeństwo które reprezentuje oskarża go o niepotrzebne wytoczenie sprawy- mistrzostwo, mimo że to tak zwykła scena. Albo reakcja bohatera gdy dowiaduje się że jedyny świadek się wycofał, też świetna. Jak ktoś nie widział to musi zobaczyć, wydaje mi się że to życiówka Newmana.
Co do reszty też byłem nieraz zaskoczony przez rozwój wydarzeń, a głównie przez to jak go sfotografowano. Bartkowiak często korzysta z jednego ujęcia by nadać realizmu, innym razem kręci z bardzo daleka by przedstawić uczucia postaci tylko za pomocą mowy ich ciała. Coś pięknego.
To kolejny "wielki mały" film Lumeta. Nie ma wielu wątków, żadnych fajerwerków. Liczy się atmosfera, aktorstwo, świetne dialogi. Jak w dobrym teatrze...

Ps. Warto się zaopatrzyć w wydanie DVD, wtedy łatwiej dopatrzeć się Bruce'a Willisa w tle ;)

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Genialny film. Prawie arcydzieło, albo dokładnie arcydzieło, tylko ja nie potrafię tego stwierdzić po jednym obejrzeniu. Dopracowany jest mistrzowsko. Muzyka fenomenalnie dopasowana do każdej sytuacji, a jej brak - jeszcze bardziej. Chwile ciszy są miażdżące. Aktorsko jest przepięknie, tylko oskarżeni, mimo że zagrali, jak tego od nich oczekiwano, plasują się w drugim rzędzie, bo to co zrobił na ekranie Newman, to jest czysty geniusz. Jego przemiana w trakcie filmu... cholera, coś niesamowitego. Rampling i Warden odstają tylko odrobinę.

Muszę obejrzeć Ghandiego, bo jeśli Kingsley zagrał lepiej od Paula Newmana, to powinni mu pomniki stawiać.

ocenił(a) film na 8
Droo

Ja nie oglądałem Gandhiego, ale jeśli Kingsley by nie wygrał to Newman i tak miał potężną konkurencję w osobie Jacka Lemmona i jego rolę w ,,Zaginionym " To też kawał solidnego aktorstwa .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones