PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 560
ocen
7,8 10 1 159560
7,1 39
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

ocenił(a) film na 10
NikKlik

Mniejszość niemiecka w Czechosłowacji stale burzyła się i doprowadziła koniec końców do upadku tego państwa. Jak widać chociażby nawet jakieś państwo w regionie chciało zadowolić mniejszość to i tak prowadziło to nie do uspokojenia mniejszości tylko eskalacji żądań.
Nadal uważam, że Ukraińcy w Polsce byli traktowani jak obywatele, a ich roga postawa wynikała z irracjonalnych przyczyn, nie do pogodzenia z interesem państwa.

Azyniusz_Polion

Obywatele, którzy nie mieli nawet prawa do używania swojego języka w szkołach i urzędach... Sytuacja Niemców Sudeckich była o wiele lepsza, propaganda nazistowska to inna sprawa.

ocenił(a) film na 10
NikKlik

Skąd taki pogląd??? W Polsce od 1922r. obywatele mieli prawo zwracania się do urzędów w językach mniejszościowych, a wybór języka w szkołach zależał od samorządu gminnego. Szkół ukraińskich, bądź dwujęzycznych była cała masa. Jak podaje Wiki za wojewody Józewskiego (1928-39) na Wołyniu szkół czysto ukraińskich było kilkaset, a tam gdzie była ludność mieszana wszyscy, i Ukraińcy i Polacy uczęszczali do szkół dwujęzycznych,

Azyniusz_Polion

Znów Wikipedia (ogólnie nie lubię odwoływania się do niej, ale IIRP to nie jest moja specjalność i nie mam w domu książek na jej temat, więc nie pozostaje mi nic innego). Pod hasłem "polonizacja":

"Próby polonizacji Ukraińców (w jęz. ukraińskim synonimami polonizacji полонізації są – cпольщення, ополячення, оляшіння), były procesem ciągłym od początku istnienia II Rzeczypospolitej[14], i nabrały ostrości po śmierci Piłsudskiego[15]. Zamierzano stopniowo, poprzez administracyjne naciski, doprowadzić do polonizacji Ukraińców[16].

Polska w lipcu 1919 ratyfikowała traktat o mniejszościach narodowych stanowiących uzupełnienie traktatu wersalskiego. O rozstrzyganiu kwestii językowych w szkolnictwie, sądownictwie, urzędach itp. decydował udział mniejszości narodowych wśród ludności jednostek terytorialnych. Według części badaczy tematu administracja państwowa stosowała manipulacje w celu pomniejszenia udziału mniejszości w ogólnej populacji Kraju. Polityka polonizacji ludności ukraińskiej i białoruskiej zmierzała do podważenia traktatu o mniejszościach, który zresztą Polska wypowiedziała w 1934[17]. Po 1921 w Warszawie zwyciężyły koncepcje asymilacyjne tzw. mniejszości słowiańskich. O ile jednak Białorusini poddawali się polonizacji, o tyle bardziej od nich świadomi narodowo Ukraińcy w części wybrali opór"

"Ukraińcy jako naród czuli się gorzej w II Rzeczypospolitej niż w Austro-Węgrzech, dla przykładu ograniczano język ukraiński w szkolnictwie (w 1920 w granicach RP znajdowało się 3000 ukraińskich szkół powszechnych, w 1939 - 400[21]), czy likwidowano ukraińskie gimnazja (zarówno w wyniku świadomego blokowania dostępu do szkolnictwa, jak i z powodu ograniczenia rozwoju antypolskiego ruchu wśród młodzieży ukraińskiej związanej często z terrorystycznymi organizacjami jak z Ukraińską Wojskową Organizacją (UWO)), a mniejszość ukraińska stała się obywatelami drugiej kategorii[22][23][24]."

"Politykę polonizacji ziem z przewagą etniczną Ukraińców (ale również Białorusinów) prowadzono poprzez kolonizację, nadawanie ziem żołnierzom i inwalidom wojennym, a następnie tworzenie osad wojskowych, wprowadzanie szkół utrakwistycznych (dwujęzykowych) w miejsce szkół ukraińskich. Ograniczono też działalność kulturalną mniejszości poprzez zamykanie niektórych stowarzyszeń czy konfiskatę wydawanych pism."

http://nowahistoria.interia.pl/ii-rzeczpospolita/news-polacy-i-ukraincy-w-ii-rze czpospolitej-narastajacy-antagoniz,nId,1537186#utm_source=paste&utm_medium=p aste&utm_campaign=chrome

http://www.polityka.pl/pomocnikhistoryczny/1612041,1,polityka-ii-rp-wobec-mniejs zosci-cz-ii.read

Dziękuję za te słowa. To znaczy,że się nie myliłam twierdząc, że zawsze po drugiej stronie można znaleźć ludzi takich jak my. Szkoda, że Ukraińcy nie rozumieją, że droga do pojednania prowadzi poprzez wzajemne przyznanie się do winy, zrozumienie i wzajemne (podkreślam to słowo) WYBACZENIE. Tylko, że niemożliwym jest wybaczenie bez wcześniejszego przyznania się do winy. Ty to rozumiesz i dlatego Ci dziękuję. Uważam,że Polacy i Ukraińcy mają trudną historię,ale też podobną mentalność. Może rozwiązaniem byłoby mówienie młodym ludziom na Ukrainie o tych faktach bez ukrywania niewygodnych faktów,o okrucieństwie rzezi, pokazywanie zdjęć,relacji ocalałych. Wtedy mogliby wybrać kogo nazwać bohaterem,a kogo zbrodniarzem. Jednak powinny to robić ukraińskie media i szkolnictwo. Bez komentowania, indoktrynowania,po prostu,ze to miało miejsce i w taki sposób się odbywało. Na fb znalazłam taką stronę"Ukrainiec NIE jest moim bratem"- Moim zawsze może zostać bo zawsze warto być człowiekiem. UPA ,to nie byli ludzie, ale wiem, że to nie cała Ukraina. Na pewno jest tam wielu wspaniałych ludzi, których warto poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

Ukraińcy dobrze znają historię, dobrze wiedzą o mordach, ludobójstwie. W tym wszystkim jest tylko jeden problem, że oni są z tego dumni.
Uwierz mi, że jak byśmy byli w takiej sytuacji w jakie oni są to by nas tylko dokopali. Nie nabieraj się na te ładne gadanie o żalu.

To fakt, ukraińscy są rożni, tam na Wołyniu jest dużo czubków ale pojedziesz już trochę dalej do innego region i już są inni ludzie.

użytkownik usunięty

Polacy-wszyscy którzy czytacie-tutaj jest pełno ruskich trolli którym zależy aby nas skłócać jak zawsze,na wołyniu byli niemcy i nkwd-czytajcie i "filtrujcie"informacje,bo chcą z was zrobić głupców

użytkownik usunięty

Teraz już nawet nie kryjesz się... Tak, tak Hitlerowcy i NKWD mordowali Polaków na Wołyniu. UPA pewnie bohatersko ratowało kobiety i dzieci. Pojednawczy wpis to był bait tak jak niestety podejrzewałem.

http://www.wykop.pl/link/3403891/w-kijowie-odwolano-pokaz-filmu-wolyn-smarzowski ego/ Nie jesteście naszymi przyjaciółmi. Retoryka ze złymi ruskami i dobrymi Ukraińcami nie jest warta funta kłaków. Czy Polska musi się kręcić tylko wkoło Rosji i Ukrainy? Nie ma innych krajów graniczących ? Węgry, Czechy, Słowacja, z nimi możemy normalnie dyskutować. Waszą Ukrainę olać, machnąć ręką. Może kolejne pokolenia będą dojrzalsze bo na razie to jest mentalny horror. Radźcie sobie sami i zostawcie Polskę w spokoju. Nie jesteśmy wam winni żadnej pomocy. Nie migrujcie do tego kraju, chyba, że wyprzecie się Bandery, zdelegalizujecie oficjalnie organizację pro banderowskie, ich przywódców pozamykajcie. Wtedy możemy konwersować jak ludzie. Nie? No to jak pisałem radzić sobie samemu i najlepiej udawać, że Polski dla was nie ma. To będzie dużo lepsze od bolesnych kłamstw i usprawiedliwień jakimi wycieracie sobie mordy.

użytkownik usunięty

ale ukraina nic od was nie prosi i nigdy nie prosiła-sami się przypierdalacie żeby pi-arzyć i udawać "europejczyków"-nie tobie decydować kto ma gdzie jechać-byliście okupantami i imperialistami i macie nadal taką mentalność-i kupę kompleksów-żałosne polaczki:D

użytkownik usunięty

No widzisz - dochodzimy do konsensusu, że pchanie się Polski na Ukrainę, udzielanie jej pożyczek, popieranie jej interesów w UE i NATO było błędem. Lepiej byłoby dla Polski siedzieć cicho, nie wychylać się i nie pchać się tam gdzie nas nie chcą. Wielu Polaków zadaje sobie też pytanie, dlaczego utrzymujemy mały ruch graniczny z Ukrainą, a znieśliśmy go z Rosją, skoro generalnie Ukraińcy mają do nas wrogi stosunek, a Rosjanie pozytywny.

użytkownik usunięty

Bardzo merytoryczny komentarz. A jak się raczysz odnieść do argumentów o delegalizacji ugrupowań pro- banderowskich? To coś złego jak rozumiem. Jasne, że nie mi decydować. Masa narodu Polskiego Ukraińców nie lubi, zaczyna się niepokoić, że w razie wybuchu kolejnej wojny światowej- USA, Rosja i kontekst Syrii- rzuciłaby się kolejny raz na Polskę, bo tradycje banderowskie są u was silne, fakt, że masa ukrainców nie widzi niczego złego w Wołyniu jest bardzo niepokojący. Czy mój naród ma kompleksy? Pewnie, że sporo, ale mówiąc za siebie, ja przynajmniej nie jestem zdegenerowanym psychicznie i mentalnie potworem jak przedstawiciele UPA. No i jednak mój naród w szerszym kontekście również nie. Piszesz o okupacji. Wiem o tym, że Polacy niegdyś polonizowali ukraińskiego chłopa etc. Tylko czy to jak rozumiem jest powód do przybijania do ściany niewinnych dzieci? Piszesz o Polsce jakby nasza historia była usłana różami. Zakon krzyżacki, zabory, 2 wś. Nigdy nie mieliśmy specjalnie lekko. Czy Polska masowo mściła się na niemieckich cywilach za krzywdy doznane za zrównanie z ziemią Warszawy, Oświęcim, okupację niemiecką? Nigdy. W tym jesteśmy właśnie lepsi do waszego narodu. Dodam, że gdyby znów was coś opętało-obecne nastroje w organizacjach prodbanderowskich są bardzo podobne co kilka dekad temu-to ja przynajmniej bym się nie zrównywał do waszego poziomu, tylko za ewentualne ludobójstwo na cywilach optowałbym za kulką w potylice i tyle. Siekanie siekierą, przybijanie dzieci do ścian- to są metody organizacji banderowskich i ich działka, człowiek z pewnym wyczuciem człowieczeństwa nigdy czegoś takiego nie zrobi. No a twój komentarz jest podszyty tą samą nienawiścią co upańców sprzed kilkudziesięciu lat. Nie ufam ci i to, że oficjalnie zacząłeś już pisać o tym jak to NKWdowcy i hitlerowcy mordowali Polaków na Wołyniu jest obrzydliwą manipulacją. Przez takich jak ty, przeciętny Polak darzy Ukrainę skrajnym wręcz brakiem zaufania i boi się was. No i słusznie.

użytkownik usunięty

pierniczysz od rzeczy-serio-jakie przybijanie dzieci-czy nawiązujesz do znanego falsyfikowanego foto zamordowanych dzieci pewnej chorej psychicznie cyganki które figuruje na okładce książki pewnego polskiego "historyka"??-kłamiecie jak zawsze w sprawie wszystkiego-liczby ofiar,powodów,i własnej roli w historii

użytkownik usunięty

"żałosne polaczki, kłamiecie jak zawsze" Nieładnie, Nieładnie. Zastanawiałem się zawsze jak się kłócą małżeństwa mieszane: "Ty prostacki banderowcu! Ty dwulicowa, kłamliwa szlachcianko!" :)

użytkownik usunięty

Inwektywy to pikuś, to dewaluowanie historii i pisanie o falsyfikowanych fotografiach powoduje gęsią skórkę. Ukraińcom jednak bliżej do dzikich plemion mongołów, niż Europy, która ma swoje korzenie w takich świetnych budulcach jak Rzymskie prawo. Ukraińcy zdają się nie kierować w ogóle czymś takim jak prawo i moralna skrucha.

wystarczy jako punkt odniesienia pokazać film z sejmu ukraińskiego :) tam to się po ryjach lubią lać i tam mamy szczyt cywilizacji ukraińskiej, elita narodu :) nie przypominam sobie żeby w Polkiem sejmie ktoś tak się zachowywał :D

użytkownik usunięty

Prawdy już nie zakrzyczysz. Film w kinach. Głośno o nim, masa ludzi widziała.

użytkownik usunięty

nacjonaliści są w wielu krajach i jakoś nie stękacie jak na węgrzech,w polsce lub rosji palą opony i niszczą mienie miasta-ale jak na ukrainie przejdzie jakiś marsz to jest wielkie larmo...polska nie przyjęła miliona ukraińców-jak twierdzi premier Jęczydło...

użytkownik usunięty

Odnośnie akcji "odwetowych,na wszelki wypadek"-to prawda,ukraińców zginęło mniej,
ale jaka ilość uważana jest przez was za
"godną zapłatę"?-od jakiej cyfry konkretnie ??

Bandera siedział w polskich więzieniach tylko za to że chciał niezależnej Ukrainy
-poczytaj manifest AK i rządu w Londynie,
który chciał ostatecznie "rozwiązać problem ukraiński",ogłosić plebiscyt aby sztucznie wytworzona
większość Polska zagłosowała za włączeniem terytorium do PL na etnicznych terytoriach Ukraińców
-to samo zrobiliście na potem śląsku i na Litwie-
kłamiecie,jak zawsze.

Każdy naród ma swoją martyrologię-wy jakimś cudem sądzicie że Ukraina jest wam coś winna.
Do Niemców nie macie podobnych pretensji,no tak,bo ich się boicie,macie kompleks niższości,
poza tym dają wam kasiorkę.

Zrozum że ukraina was przepraszała już 3 razy,a poza tym nie ma za co przeprszać
jeżeli obiektywnie spojrzeć,wasz fałszywy naród sprzeda żydów,siebie samych a nawet własną
matkę za kasę-teraz macie czelność winić ukraińców za pragnienia
stworzenia własnego kraju w realiach niemieckiej okupacji-you are full of shit.:)

użytkownik usunięty

"większość Polska zagłosowała za włączeniem terytorium do PL na etnicznych terytoriach Ukraińców" Bardzo dobry powód do wymordowania kilkudziesięciu tysięcy cywili. Czego byś tutaj nie pisał, jakie plugastwa byś nie wyrzucał ze swojej przepełnionej nienawiścią głowy, to nie zmienisz tego, że Polacy takiego rozdziału w swojej historii nie mają. Nikt nie zrobił pogromów na cywilach rosyjskich za Katyń, rozbiory etc. Nikt nie mordował masowo niemieckich dzieci za Oświęcim.

Niemcy mi powiewają i trudno mi mieć kompleks niższości wobec narodu, który dąży obecnie do samozagłady- niekontrolowany exodus imigrantów z Syrii. Większość Polaków ma uraz do Niemców wiadomo o co, ale ci przynajmniej wprost przyznali się do win. Wy będziecie jak żałośnie kluczyć, popadać w relatywizowanie, tłumaczyć się uciskiem ukraińskiego chłopa.

"you are full of shit.:)" Już widzę jak chwytasz za widły i przybijasz mnie nimi do ściany. W końcu wzorce trzeba skądś czerpać. Ukraina ma takie a nie inne. Mentalną nienawiść już masz, więc jesteś na dobrej drodze. Szkoda, że nie piszesz o tym jak wiele żydów też Polacy uratowali, a żydzi też zresztą święci nie są- sporo z nich to byli emisariusze, urzędnicy i siepacze w ZSRR.

Ja ze swojej strony już skończyłem. Kompletnie nie rajcuje mnie czytanie twoich obelżywych, wstrętnych kalumnii w kierunku Polski.

Oooo teraz pokazujesz swoje prawdziwe oblicze i gadka o współczucie i żalu chęci pokazania siebie jako tego dobrego Ukraińca, kurde już prawie ci uwierzyłem. Teraz czuję, że pieprzenie o tym, że masz żonę Polkę jest totalną ściemą bo gdyby znała twoje poglądy to normalna Polka kopnęłaby Cię w twoją ukraińską du-pe !!! Polska okupantem, imperialistą, pozostawię to bez komentarza....

...

użytkownik usunięty

Dante-zasrany znawca wołynia i Gwiezdnych Wojen:D

użytkownik usunięty

ale z kim ja gadam-pewnie z pisowco-kukizo-mutantem słuchaczem radia maryja,tv repubiliki,czytającym "gazetę polską",chodzącym "pod prąd":P i oczekującemu zalewu imigrantów-kto tu do was przyjdzie?? komu wy jesteście potrzebni??:D -każdy sp. do anglii albo niemiec

użytkownik usunięty

Nie głosowałem na żadną z wymienionych przez ciebie partii. Kaczyńskiego nie cierpię.Nie trzeba byc pisowcem, żeby widzieć prawdę. To pięknie, że zrównujesz historię fantastyczną z faktami historycznymi to świadczy tylko o tobie.

ocenił(a) film na 8

Powtórzę po innym użytkowniku:
W Kijowie odwołano pokaz filmu Wołyń na „usilne zalecenie” ukraińskiego MSZ.

Specjalny pokaz filmu Wołyń miał odbyć się dziś w lokalnym kinie „Kijów” w stolicy Ukrainy. Mieli wziąć w nim udział reżyser oraz zaproszeni przez Instytut Polski goście. Po projekcji planowano dyskusję. W poniedziałek dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Ewa Figel poinformowała PAP, że wydarzenie zostało odwołane.

Na taką decyzję wpłynęło pismo wystosowane przez ukraińskie MSZ. Figel otrzymała list, w którym czytamy, że: „Ministerswo Spraw Zagranicznych usilnie zaleca odwołanie tego przedsięwzięcia ze względu na porządek publiczny”.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział, że istniały obawy, że pokaz filmu wywoła liczne protesty ludzi, którzy pojawią się na ulicach. Jednocześnie podkreślił on, że omawiane są szczegóły dotyczące nowego terminu pokazu.

Smarzowski nie jest znany na Ukrainie i sceny, które pokazywane są w filmie dość naturalnie mogą tam wywołać bardzo negatywną reakcję. Trzeba społeczeństwo na ten film przygotować, ale jeśli mamy o nim rozmawiać, trzeba go najpierw zobaczyć – powiedział w Radiu Zet.

Wołyń zadebiutował w polskich kinach 7 października i do tej pory zobaczyło go już blisko pół miliona widzów.

Znam kilku Ukraińców i Ukrainek mieszkających w Krakowie i to wspaniali, dobrzy ludzie, którzy są zawsze przyjaźnie nastawieni.

Co do filmu bardzo bardzo dobry, wycisnął ze mnie wiele łez i cieszę się, że nie musimy żyć w tamtych strasznych realiach. Myślę, że temat został naprawdę ukazany obiektywnie, podobała mi się zwłaszcza scena z czytaniem przypowieści o kąkolu czy scena końcowa. Ten film w zasadzie jest nie tyle o ludobójstwie, co o tamtej rzeczywistości. Trudnej politycznie, trudnej pod względem stosunków społecznych (chociażby to, że Zofia została sprzedana tak naprawdę za morgi, musiała ulegać mężczyźnie, którego nie kochała jakkolwiek wydaje się, że go szanowała - Maciej raczej nie był podłym człowiekiem), trudnej pod względem okrucieństwa wojny. I to wymaganie stawiane zwykłemu człowiekowi: powinieneś opowiedzieć się za którąś ze stron, inaczej jesteś zdrajcą.

użytkownik usunięty
szklaneskrzydla

To jest klasyczna podpucha. Proszę poczytać inne wypowiedzi tego pana i już tak różowo nie jest " na wołyniu byli niemcy i nkwd-czytajcie i "filtrujcie"informacje,bo chcą z was zrobić głupców"

"ale ukraina nic od was nie prosi i nigdy nie prosiła-sami się przypierdalacie żeby pi-arzyć i udawać "europejczyków"-nie tobie decydować kto ma gdzie jechać-byliście okupantami i imperialistami i macie nadal taką mentalność-i kupę kompleksów-żałosne polaczki:D"

"Bandera dla wielu był bohaterem-tak jak Piłsudski,a czy on nie mordował i nie otwierał obozów koncentracyjnych?"


Potem dyskutant tłumaczy mordy na wołyniu uciskaniem ukraińskiego chłopstwa przez Polskę. Czy Polacy masowo mordowali cywilów niemieckich i rosyjskich za zbrodnie SS i NKWD? Czy to byłoby normalne i moralne?No właśnie.

Dialog można toczyć z kimś kto czuje sie za cokolwiek odpowiedzialny i wykazuje pewną dojrzałością a Ukraina?
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-msz-pokaz-filmu-wolyn-w-kijowie-przelozono- na-pozniejszy-ter,nId,2291762

Powinniśmy raczej z rozsądku unikać Ukrainy, dopóki nie wskoczą mentalnie na wyższy poziom. Co byśmy powiedzieli gdyby Niemcy do dziś zapierali się nogami i rękoma w sprawie 1 września, Oświęcimia, wyniszczenia Warszawy czy generalnie okupacji niemieckiej? To jest ten sam kontekst i trudno w obecnej sytuacji mówić o jakimś dialogu. Niestety niemożliwe są obecnie normalne stosunki z Ukrainą. Trudno. Może po prostu powinniśmy szukać dialogu, sojuszu z jakimś narodem z którym nie mamy ciężaru ciężkich relacji, bagażu historycznego w złym znaczeniu tego słowa- vide Węgry- a Ukrainę olać póki nie dojrzeją i zrozumieją?


Nie przeczę, że część ukrainców może być w porządku, ale na chwilę obecną dużo tam dwulicowych jednostek jak założyciel tematu. Popadających w samo usprawiedliwianie. Ja nie wyobrażam sobie siebie mówiącego z czcią o polskich żołnierzach zabijających w ramach odwetu niemieckie dzieci i gwałcący Niemki.

użytkownik usunięty

raz 50tys.raz 100-200,miliony-to sprawia że nikt was nie traktuje poważnie-to że polski parlament coś uznaje za "słuszne"to nie znaczy że reszta świata jest wam coś winna-polska nigdy nie miała w planach niezależnej Ukrainy,zaakceptuj to tłuku że Bandera jest dla wielu bohaterem narodowym i takim pozostanie.

użytkownik usunięty

podpucha-czyli jesteś naocznym świadkiem i specjalistą??wołasz o dojrzałość a sam się nią nie potrafisz wykazać-szukajcie sojuszu z Węgrami i sługusami Putina-super na tym wyjdziecie.

i został usunięty

użytkownik usunięty
szklaneskrzydla

właśnie że ten film jest bardzo jednostronny-Ukraińcy,faszyści i degeneraci a Polacy święte ofiary,niewinne

ocenił(a) film na 10

Chyba nie oglądaliśmy tego samego filmu. Ogarnij się chłopie i idź jeszcze raz na film.

ocenił(a) film na 10

Albo zobacz wersję ukraińską, bo ewidentnie nie zrozumiałeś co się mówi na filmie.

ocenił(a) film na 10

A jak Polacy zabijają ukraińską rodzinę, to już tego nie zauważyłeś.

użytkownik usunięty
szklaneskrzydla

my jako Ukraińcy nie potrzebujemy "usprawiedliwienia"od was ani mówienia o nas dobrze lub kiepsko -wy nie jesteście ani nie będziecie moralnym "wyznacznikiem"naszej dobroci lub złości,mimo że wielu bierze na siebie taką rolę-to ma coś wspólnego z katolicyzmem,lub "moja prawda najmojsza"-nie wam nas rozliczać

olejcie tego błazna. szydło wychodzi z wora po raz kolejny.

ocenił(a) film na 10

Świetny wpis i dziękuję za niego. Dzięki temu my Polacy wiemy już kim są Ukraińcy, czego się po nich spodziewać i jak w następnych wyborach ocenić np włażenie w pewne otwory Ukraińcom przez PIS. Więcej takich postów bez owijania w bawełnę a na pewno Ukraińcy zdobędą tu masę przyjaciół, którzy nadstawią dobrowolnie karku za Ukrainę. Chyba że to trolling takiego '''Ukraińca'' jak Ukraińcami są trolle z inne piszący tematy w stylu ''Przelecę twoją babcię'' albo wstawiający swoje organa w awatar. Bo na robotę Putina to jest zbyt głupie on takich by nie zatrudnił.

Dlaczego w ogóle powstała UPA? Warto cofnąc się do roku 1926, kiedy to Piłsudski ponownie zostaje wybrany prezydentem, ale rekomenduje Ignacego Mościckiego. Warto by przyjrzeć się bliżej polityce tych obu panów wobec Ukraińców zamieszkujących Wołyń. Zachęcam Cię SpecjalistaParExcellence, byś troszkę podrążył ten temat. Nic więcej Ci nie podpowiem, żeby nie było, że trzymam czyjąś stronę, bo nie trzymam. Decyzję w tej kwestii podejmiesz Ty sam. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10

Normalni wyjechali z Ukrainy - ciągnie swój do swego. Ukraina to jednak niezbyt miłe państwo do życia. Nie dość, że mało pieniędzy, to jeszcze bardzo dużo złych ludzi. Karma sama upomni się o swoje.
Teraz już przynajmniej wiem skąd ta przemoc wśród gangsterów ukraińskich w Polsce.

Problem w tym Panie Mościu, że ktoś taki, jak Ukrainiec, czy naród ukraiński, po prostu nie istnieje.
Jeżeli pochodzisz z tego sztucznego, banderowskiego tworu, który obecnie okupuje terytoria prawnie należące do Rzeczypospolitej i Moskwy, to
jesteś albo Rusinem-Słowianinem, albo Chazarem, czyli Aszkenazyjskim Żydem. W czasie rzezi wołyńskiej na tzw. Ukrainie Polaków ratowali Rusini, a
mordowało chazarskie bydło żydowskie, które sobie wymyśliło chorą ideę samodzielnego państwa i stworzyło sotnie rzeźników czyli OUN-UPA.
Tylko Chazarowie są zdolni do takiego okrucieństwa i bestialstwa. Banderyzm opiera się na talmudyzmie, czyli najbardziej chorej, satanistycznej religii, pełnej bluźnierstw w stosunku do Boga i nienawiści w stosunku do gojów.
No, a my, Polacy Słowianie i Rusini Słowianie, to właśnie wg chazarskiego ścierwa nie-ludzie, nawet nie zwierzęta, tylko truchło nadające się tylko do wybicia.


Czas, aby niebiesko-żółto czy czarno-czerwony twór zniknął z mapy świata. Tzw. Ukraina dzisiaj jest zarządzana przez neobanderowców i pachołki żydowskich bankierów vide dla przykładu Poroszenko-Walcman.
Problem jest aktualny. Proszę sobie poczytać i pooglądać, co zrobili z Rosjanami diabły z Prawego Sektora w Odessie w maju 2 lata temu - dzisiejsze wydanie UPA.
To samo zbydlęcenie i zezwierzęcenie, żądza krwi i mordu. Oni są zdolni do tego, co zrobili z nami na Wołyniu w 73 lata temu.
Trzeba zrobić porządek na Ukrainie. Szkoda, że Polska też jest pod okupacją. Gdybyśmy mieli takiego przywódcę, jak mają teraz Węgry, to nie byłoby patyczkowania się.
Banderowcom z Prawego Sektora, Swobody i rządu ukraińskiego należą się kule w łeb, Rusinów pozostawić przy życiu, bo to nasi bracia Słowianie, a tzw. Ukrainę podzielić na Polskę i Rosję.
Dopóki Banderystan będzie istniał, dopóty zagrożenie będzie istniało.

Premizlaus_Crucis

Trochę popłynąłeś :P Chazarowie i Aszkenazyjczycy to dwie różnie etnogrupy. Chazarowie to azjatycki, półkoczowniczy lud turecki (o neandertalskich rysach twarzy), a Aszkenazi to Europejczycy, nawróceni na judaizm w średniowieczu (zdaje się, że wczesnym).

Co do teorii Rusin =/= Ukrainiec, zgadzam się. Z tą różnicą, że Ukraińcy to Rusini, którzy dali się zmanipulować sztucznym nacjonalizmem Dońcowa.

Widziałem kiedyś nagranie jak bojowcy Prawego Sektora (albo któregoś z banderowskich batalionów) wieszają jakiegoś człowieka podejrzanego o kontakty z donbaskimi separatystami (może ma rodzinę po drugiej stronie, nie wiadomo). Ale nie powiesili tylko jego, bo to by było za mało. Czuli by się nieusatysfakcjonowani. Razem z nim powiesili tez jego żonę. Była w ciąży. Czasem się zastanawiam, czy redukcja męskiej populacji Ukrainy do zera nie jest najwłaściwszym rozwiązaniem?

użytkownik usunięty
Gawsi

"Czasem się zastanawiam, czy redukcja męskiej populacji Ukrainy do zera nie jest najwłaściwszym rozwiązaniem"
Zrobiłeś mi dzień. Jakieś inne "genialne" pomysły pokroju zrzucania atomówek na cały bliski wschód, żeby zniszczyć ISIS? Kto by miał coś redukować? Polska? Masz pojęcie czym by to skutkowało? Pójście tą samą drogą co Upance w Wołyniu i to na tysiąckrotnie większą skalę. Nie każdy ukrainieć to upaniec, chociaż masa ich jest zakłamanych, ale to co piszesz jest zwyczajnie paskudne. Chyba Polska nie odniosłaby jako naród większej mentalnej porażki w historii gdyby poszła taką drogą. Czego chcesz, zestawiania naszego narodu w przyszłości z komandami SS, czerwonym Khmerami i NKWD? Najbardziej, moralne i normalne rozwiązanie, to zwyczajnie ciężka praca nad stanem, jakością i ilością naszej armii, lepszego zabezpieczenia granic. Wtedy w razie ewentualnego ataku Ukrainy- a taki byłby imo wysoko prawdopodobny gdyby wybuchła 3 wś- rozgromilibyśmy ich i przy okazji dali przykład, że nie ma z nami żartów, ale bez popadania w chore skrajności. Na litość, ja naprawdę wszystko rozumiem. Jestem za ostrzejszym prawem, kastrowaniem pedofilów, nawet przywrócenie kary śmierci w wyjątkowo chorych przypadkach, ale to co napisałeś to jakiś chory żart. Ukraina i tak dostaje w ciągu ostatnich lat po dupie- wiadomo atak Rosji etc- lżej im raczej nie będzie.

Tak, masz absolutną rację. Tam tylko sobie hipotetyzowałem ("Czasem się zastanawiam[...]") ;) Podobne pomysły były rozważane wobec Niemców w czasie IIWŚ.

Najbardziej się jednak boję tego, że choćbyśmy mieli nie wiadomo jak silną armię, możemy z nią nie zdążyć ani na Wołyń czy gdziekolwiek indziej, ani nawet do Lwowa. Ukraińcy zwyczajnie mają bliżej do naszych rodaków tam mieszkających, i jest ich dość dużo, żeby dokonać kolejnej rzezi jednej nocy. Tym bardziej jest to przerażające, że dla nich jest to nic nadzwyczajnego. Patrz ostatni akapit: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/krzesimir-debski-ukraincy-sa mi-sie-podkladaja-rosyjskiej-propagandzie-szerzac-kult-upa

Niby mądry wpis z którym ciężko się nie zgodzić a potem twoje komentarze, w których wypisujesz kłamstwa historyczne..

"co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności, [.......]"
"ale ukraina nic od was nie prosi i nigdy nie prosiła-sami się przypierdalacie żeby pi-arzyć i udawać "europejczyków"-nie tobie decydować kto ma gdzie jechać-byliście okupantami i imperialistami i macie nadal taką mentalność-i kupę kompleksów-żałosne polaczki:D"
"pierniczysz od rzeczy-serio-jakie przybijanie dzieci-czy nawiązujesz do znanego falsyfikowanego foto zamordowanych dzieci pewnej chorej psychicznie cyganki które figuruje na okładce książki pewnego polskiego "historyka"??-kłamiecie jak zawsze w sprawie wszystkiego-liczby ofiar,powodów,i własnej roli w historii"
Które z tych komentarzy pisałeś pod wpływem- pierwszy czy kolejne? Mam wrażenie , że to są zdania dwóch zupełnie innych osób. Najpierw przepraszasz za swój naród (przynajmniej tą część pokazaną w filmie i za ten element historyczny), żeby później obrażać mieszkańców "Twojego drugiego domu"? Później zdziwienie, że jesteśmy wrogo nastawieni przynajmniej część do Ukraińców mieszkających w PL. Po cholere przyjeżdzałeś tutaj mieszkać/uczyć się/ pracować, skoro jesteśmy tacy źli, nikt Was nie szanuje itp itd? To się nazywa obłuda i dwulicowość.
"ale ukraina nic od was nie prosi i nigdy nie prosiła-sami się przypierdalacie żeby pi-arzyć i udawać "europejczyków""-> Nie przyszło Ci do głowy, że jest to normalny, ludzki i dobry odruch - pomoc innemu Państwu w potrzebie? Nic od nas nie chcecie? To czemu co roku przyjeżdza kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców do PL uczyć się , pracować, mieszkać i to po zdecydowanie niższych kosztach niż obywatele Polski? Macie stypendia, dofinansowanie do akademików, darmowe kursy poprawkowe, itp itd i to wszystko z polskich/europejskich funduszy nie z ukraińskich bo Was na to nie stać.
"Zrozum że ukraina was przepraszała już 3 razy,a poza tym nie ma za co przeprszać
jeżeli obiektywnie spojrzeć,wasz fałszywy naród sprzeda żydów,siebie samych a nawet własną
matkę za kasę-teraz macie czelność winić ukraińców za pragnienia
stworzenia własnego kraju w realiach niemieckiej okupacji-you are full of shit.:)" -> To pakuj manatki i wracaj do swojego niefałszywego i nieg*wnianego państwa.
Całe szczeście, że mam styczność z bardziej pokornymi Ukraińcami, którzy nie obrażają ludzi od których poniekąd zależy ich los. Tak poza tym , właśnie dlatego nie lubię mieszania przeszłości z teraźnijszością. Dlaczego nowe pokolenia mają odpowiadać za czyny swoich przodków lub za nie przepraszać? Rozpamiętywanie i rozdrapywanie ran powoduje tylko niechęć do siebie nawzajem, konflikty, spory, wojny zamiast jednoczyć. Może to dziwne, ale nienawidzę dzielenia ludzi na pochodzenie, kolor skóry, wyznania. Może religia i narodowość poniekąd wpływa na nasz charakter, zachowanie, światopogląd, ale jesteśmy przede wszystkim ludzmi i większość z Nas potrzebuje tych samych rzeczy do szczęścia, życia...
Nigdy nie odmówię komuś pomocy, rozmowy, czegokolwiek tylko dlatego bo jest czarnoskóry, Żydem, Ukraińcem, muzułmaninem czy Azjatą. Jeśli ktoś by mnie źle traktował to dlatego, że jest złym człowiekiem, a nie Ukraińcem.

ocenił(a) film na 10
Patianna

Problem jest w tym, że jak Ukraina długa i szeroka wynoszą pod niebiosa Banderę i UPA, a dzieci mówią o sobie z dumą: jestem młodym banderowcem!

Azyniusz_Polion

Skąd wiesz? Byłeś, widziałeś? Nie ma co wrzucać wszystkich do jednego wora. To tak jakbyś napisał, że wszyscy Polacy to PISowcy.

ocenił(a) film na 10
Patianna

Niestety przedmówca ma rację. Taka jest polityka państwowa Ukrainy obecnie. Dlatego fakt że nie wszyscy Ukraińcy są zapewne banderowcami jest bez znaczenia. W razie III wojny światowej i zaistnieniu sprzyjających okoliczności Ukraina rzuci się Polsce do gardła i fakt że nie wszyscy Ukraińcy tego chcą będzie bez znaczenia. Zapewniam że sporo obywateli sowieckich we wrześniu 1939 roku też lubiło Polaków a nawet byli tacy obywatele sowieccy co potem pomagali Polakom w łagrach. Nie zmienia to faktu że ZSSR prowadziło politykę wobec Polski jaką prowadziło. Sporo Rosjan też lubi Polaków (A przynajmniej lubiło dopóki w Polsce nie zaczął się kurs już nie tylko antyputinowski bo antyputinizm jest zrozumiały ale kurs nacechowany nienawiścią i małpią złośliwością nawet wobec kultury rosyjskiej i Rosjan jako ludzi ) co też nie zmienia faktu że jak Putin wyda rozkaz spopielenia Warszawy atomówką bo rozkaz zostanie wykonany i sympatia niektórych Rosjan nic nam nie pomoże.

Raedwald

Zgadzam się, tylko jest jedno istotne ALE - III wojny światowej na razie nie ma i takie nakręcanie (wzajemnej!) nienawiści aktualnie nic nie daje, a jedynie pogarsza sytuację i stosunki polsko-ukraińskie. Mało tego, to jedynie może się przyczynić do tego, że ta wojna w końcu wybuchnie. Może to naiwne z mojej strony, ale mam nadzieję, że do tego czasu przyjaźnie nastawionych Ukraińców będzie na tyle dużo, że będą walczyć z Nami , a nie przeciwko Nam. Kult Bandery na Ukrainie też się może kiedyś skończyć- Ukraina jako państwo nie jest stabilna, więc i jej polityka państwowa może ulec zmianie (oby jak najszybciej i na lepsze).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones