PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 553
oceny
7,8 10 1 159553
7,1 38
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

użytkownik usunięty
michaltbg_filmweb

Ale dlaczego głupoty? Ja po prostu stwierdzam fakty. Czy nawołuję do odzyskania ziem? Twierdzę, że Śląsk był polski. Kropka. Twierdzę też, że ziemie, które utraciliśmy miały znacznie większy obszar od tych, które nam komisyjnie przydzielono jako rekompensatę. Gdyby przyszło nam wybierać odzyskać tamte czarnoziemy w zamian za zwrot tej podpaski zachodniej, którą rzucono nam niczym ochłapy psu - wybór ekonomiczno-matematyczny byłby naturalny. Białorusini, Litwini (w najmniejszym stopniu bo obecni Litwini z litewskimi Rusinami z tamtych czasów mają tyle wspólnego ze sobą co krzesło z krzesłem elektrycznym - niby to samo, ale różnica znaczna) i Ukraińcy już zamieszkiwali te ziemie wtedy, tak jak zamieszkują je teraz. Czy wtedy to akceptowali? Czy to coś zmieniało? Nie sądzę. Natomiast z jedną rzeczą się z Tobą godzę: mamy jednolity kulturowo i narodowościowo kraj i mamy spokój, a to w dzisiejszych czasach jest cenna rzecz. Białorusini w ciągu następnej dekady staną się częścią Federacji Rosyjskiej (i tak są obecnie wysoko zrusycyzowani), Ukraińcy mają wojnę domową i de facto 2 narody wewnątrz swojego kraju, Litwini mają duży problem z mniejszością rosyjską, czego nie przyznają publicznie. Dobrze, że u nas jeszcze się to wszystko jakoś trzyma.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Mitch90

Miłch90 tak jak byli Polacy, którzy ratowali Żydów z Holokaustu byli i ci, którzy ich sami z chęcią gnębili, zabijali,wydawali. Polacy nie byli tacy święci jak się wszystkim wydaje. 3/4 z nich z pewnością nie należało do bohaterów.

użytkownik usunięty
Lokiller

Rzygać się chce od takich opinii jak twoja.

Lokiller

Opinia opinią, ale ten komentarz jest głupi. Co to miało wnieść do dyskusji? Jaka jest Twoja argumentacja Lokiller? Czemu filmowi postawiłeś 1?
Gdyby nawet te 1/4 ludzkości należało do "bohaterów" (kimkolwiek są w Twoim rozumowaniu), to nie byłoby takich wydarzeń jak Rzeź wołyńska czy Holocaust.

ocenił(a) film na 10
Lokiller

"Złote serca czy złote żniwa" - tyle w temacie pseudonaukowych wypocin pana J.T.G. bo zapewne o to chodzi Lolkillerowi :)

ocenił(a) film na 8
Lokiller

Masz rację bohaterów było niewielu, podobna ilość to pewnie były szuje które wydawały Żydów i ludzi ich ukrywających. Reszta wolała pozostać neutralna, bo Polska była jedynym krajem, gdzie za ukrywanie Żydów karą była śmierć i nierzadko wybijano całe wioski. Taki Schindler był szanowanym Niemcem i niewiele ryzykował pomagając Żydom. Wyciąga się takie Jedwabne, którego to dobrze nie zbadano, bo ekshumację wstrzymano i próbuje się je wyolbrzymić. Niedługo dowiemy się, że Auschwitz przy Jedwabnym to był pikuś, bo taki Gross, który pała nienawiścią do Polaków jest bohaterem Niemców, bo pięknie przerzuca winę, chociaż nie ma do tego żadnych podstaw naukowych, a tymi bredniami co wypisuje może podetrzeć sobie dupę.

sebogothic

Popadasz w kolejną skrajność. Gross to jeden głos ale jedyny? To jedna prawda ale czy jedyna ?!
A prawda w wydaniu ludzkim jest jak wizja: każdy ma swoją...
Pytanie - ile trzeba choćby takich dyskusji abyśmy sobie skoczyli do oczu ...i je wydłubali...?

sebogothic

Piszesz, że Jedwabne próbuje się wyolbrzymić. To teraz zdaj sobie sprawę, że takie same sebogothiki na Ukrainie twierdzą, że Wołyń jest wyolbrzymiany. Jesteście siebie warci po prostu.

A tymczasem ten film jest właśnie o tym, jak ta pusta "duma narodowa" uwalnia w ludziach najgorsze instynkty i usprawiedliwia zbrodnie. "Chwała bohaterom" - okrzyk banderowców przy ognisku i okrzyk polskich patriotów. To nic, że bohater ma udowodnione mordowanie cywili, w tym dzieci, tak jak Banderowcy, tak i polski "wyklęty" Łupaszka.

Tylko zamiast uczyć się z tego, gdzie to prowadzi, pchamy się znowu w to samo bagno chorego, nienawistnego nacjonalizmu. I już słychać te głosy "patrzcie, tamci zwierzęta, a my prawi!". I im bardziej my prawi, tym bardziej stajemy się zwierzęta - bo przecież mamy prawo. Wydawało się, że się czegoś jako cywilizowana ludzkość nauczyliśmy, ale czytam takie wpisy i widzę, że idziemy ku kolejnym Wołyniom, niestety. Bo każdy umie tylko żądać przeprosin i negować swoje winy. A potem to idzie właśnie tak, że jeden kradnie kurę, drugi utnie mu za to rękę, to tamten utnie mu głowę.

ocenił(a) film na 8
Lokiller

"prawda jest taka,że 3/4 z nich wydawala Żydów za pieniądze lub okradała ich z własnych domow. "

Kłamiesz. Za takie pomówienia powinineś mieć rozprawę w sądzie. Wiesz, że kwestionowanie zbrodni wojennych jest karalne? Jedwabne to odosobniony przypadek. Poza tym prawdodpodbnie lubość była przymuszona przez Niemców. Wśród wszystkich nacji ratujących Żydów w II wś połowę stanową sami Polacy. Czemu tego nie napiszesz? Jesteś ohydnym kłamcą pisząc, że 3/4 wydawała Żydów. Prawda jest taka, ze 1/4 pomagała lub ratowała Żydów, 3/4 było obojętne (nic dziwnego bo tylko w Polsce za pomaganie Żydom była kara śmierci), a jakiś tam ułamek 1% wydawał Żydów.

Alex_Tyler

Jedwabne to nie był odosobniony przypadek. Na Podlasiu nasi rodacy dokonali potwornych pogromów ludności żydowskiej w kilkudziesięciu miasteczkach . Metody działania były podobne do tych w rzezi wołyńskiej, tylko skala zdecydowanie mniejsza. Często działali bez niemieckiej inspiracji. Polecam lekturę niedawno wydanej pracy dr Mirosława Tryczyka "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów" opartej na materiałach IPN i aktach sądowych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Hopcola

Dziękuję Ci za miłe słowa. Nie mniej jednak zachęcam do lektury wspomnianej przeze mnie pracy. Wiedzy nigdy nie za wiele. Oczywiste, że wbijanie gwoździ w głowę czy spalenie żywcem to nie to samo co przecinanie piłą. Dlatego piszę o podobieństwie, a nie tożsamości. P o d o b n i e postępowali całkiem niedawno wobec swoich sąsiadów mieszkańcy byłej Jugosławii. Nikt nie spodziewał się, że wyjątkowo cywilizowani Niemcy dopuszczą się takich zbrodni. Wszelkie -izmy /np.nacjonalizm, komunizm, nazizm/ potrafią obudzić potworne demony bez względu na narodowość. Film Smarzowskiego to pokazuje i przestrzega. W naszej obecnej rzeczywistości coraz więcej jest siewców nienawiści. A nienawiść to początek drogi do zbrodni. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

ocenił(a) film na 9
s_majewski

Dodam od siebie, że na Kresach i Podlasiu to Żydzi odpowiadali za pogromy Polaków, jako wysocy rangą oficerowie czerwonej armii wydawali rozkazy brutalnych mordów Polaków i Białorusinów (choćby przez rozjeżdżanie czołgami), Ci po polskiej stronie wychowani napadali i wyrzynali wioski w trakcie wojny (jako przykład można podać "Bielsky brothers", zbrodniarzy, którym Hollywood "wystawiło piękny pomnik" za sam fakt ich narodowości). Większość obozowych kapo stanowili także Żydzi. Jak mnie drażni robienie z Żydów tych bez skazy i najbardziej poszkodowanych w trakcie II WŚ. Każdy naród ma swoje winy i zrobił coś dobrego, tyle.
Nawiązując jednak do filmu, nie możemy obwiniać całych nacji za ich czarną historię i domagać się przeprosin od ludzi nie mających z tym nic wspólnego. Jednakże, za wysławianie tych banderowskch zwierząt (niech będą przeklęci na wieki), Polska natychmiastowo powinna zerwać wszelkie kontakty dyplomatyczne z władzami w Kijowie. Film zaczyna się od cytatu J. Zaleskiego, że Ci ludzie umarli dwa razy, drugi raz przez zapomnienie. Tymczasem kolejna "polska" władza pluje na nich, ich pamięć, mogiły. Niepojęte...

ocenił(a) film na 10
BezradnyJr93

Kolego, dobrze się czujesz ? Która władza "polska", jak to określasz, pluje na nich i ich pamięć ? Który sejm której RP nazwał sprawę po imieniu: ludobójstwo ?

ocenił(a) film na 9
Mortal_3

Tylko ostatnia, przymuszona przez opinię publiczną. Przez lata udawano, że nie istnieją, władza obecna też na początku nie chciała podejmować sprawy. Nie pluli na nich? Dobrze się czujesz?

BezradnyJr93

>"Tymczasem kolejna "polska" władza pluje na nich, ich pamięć, mogiły. Niepojęte..."
Kłamstwo. Pluły na ich pamięć władze radzieckie oraz PRL, zaraz po 1989 każdy rząd na swój sposób dokładał swoją cegiełkę do pomnika ku czci pomordowanych.
Przeczytaj przynajmniej artykuł z wiki ("Pamięć o zbrodniach OUN i UPA", bardzo obszerny materiał z obszernymi źródłami i literaturą), bo aż wstyd za taką rażącą ignorancję.

BezradnyJr93

Zawsze wszystko na Żydów

ocenił(a) film na 9
chemas

Aha :D

s_majewski

Jedwabne to nie byli Polacy.

ocenił(a) film na 6
Alex_Tyler

Niestety takie są fakty, więcej Polaków wydawalo Żydów lub powtarzało antyżydowską propagandę niż pomagało. Nie wiem czy było to 3/4 czy nie, ale zdecydowana większość. Polacy mawiali, że co jak co, ale ''Hitlerowi powinno się wystawić pomnik za mordowanie Żydów''. Było wiele innych ''powiedzień''. tylko Polacy o tym nie mówią, jak Ukraincy o Wołyniu.

ocenił(a) film na 8
Vopsie

Kłamiesz. Podasz jakies źródło? Są tysiące źródeł o bohaterstwie Polaków. Wydawanie Żydów to marginalne przypadki, a częso robiono to ze strachu. WIesz czemu? Tylko w w Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, a i tak Polacy ich chętniej chronili niż tacy Francuzi. 3/4 jest rzeczywiście taka liczba. Wiesz czego dotyczy? Ano wśród wszystkich ludzi ratujących Żydów w czasie II wojny światowej 3/4 stanowili Polacy! Poczytaj, doedukuj się, bo wiedzę czerpiesz chyba od takich autorytetów jak Stuhr lub od meneli spod budki pod sklepem, którzy griżdżą "ej mała, ładnie wyglądasz, a teraz kopsnij 5 zł na jabola to powiem ci prawdy życiowe". Wiesz, ile rodzin polskich Niemcy brutlanie zabili za ukrywanie Żydów? Do książek!
Boli mnie, że mieszkańcy mojego kraju mają do niego taką urazę i sieją propagandę.

ocenił(a) film na 6
Alex_Tyler

- 'ucieczka z getta'' Halina Zawadzka
- pokłosie
-pogrom kielecki
Owszem wielu Polaków pomagało, ale sporo z nich pomagało tylko tym Żydom, którzy mieli pieniądze, tym bez grosza nie pomagali.
W przedwojennej Polsce żydzi mogli stanowić bodajże 3% (choć mogę się mylić) uczniów szkoły.
Jeżeli znowu zaczniesz zarzucać mi kłamstwo, to możesz poprzeć to jakimś solidnym, logicznym argumentem, a nie bezsensownym gadaniem, że wiedzę posiadam od meneli, bo chyba nie rozmawiam z gimnazjalistą.
Wiem, że wielu Polaków pomagało Żydom, ale wiem także, że Polacy ogólnikowo byli antysemickim narodem. Nie mam urazy do Polaków, mówię jak było. I Żydzi robili nagonki na Polaków i Polacy na Żydów.

ocenił(a) film na 8
Vopsie

Załamka. Podajesz fikcję literacką jako źródło historyczne.

ocenił(a) film na 6
Alex_Tyler

Uważaj jak chcesz, dla Ciebie może to być fikcja, dla mnie prawda historyczna poparta dowodami. Z tego, co wiem, to w szkole na polskim i historii omawia się te zagadnienia :)

ocenił(a) film na 8
Vopsie

W której szkole na polskim omawia się takie zagadnienia? :O

ocenił(a) film na 6
gusia0791

Raczej w każdej szkole :p omawia się lektury dot Żydów .Na polskim (np. tło historyczne ''Mendla Gdańkiego''), na historii (np pogrom kielecki). W każdym kraju są ludzie dobrzy i źli. Nie można powiedzieć, że wszyscy Niemcy zabijali Żydów, a inne kraje nie. W każdym narodzie były jednostki pomagające, a także i wydające. W każdej wojnie powstają konflikty na tle nienawiści do mniejszości narodowych. W Rosji np nie zabijano Żydów (bo ich tam nie było prawie wcale), a Ormian podczas rewolucji październikowej. Dlatego ludzi nie klasyfikuje się na narody, bo wszędzie można znaleźć i dobry i złych.

ocenił(a) film na 8
Vopsie

O pogromie kieleckim w szkole nie miałam ani słowa :) ale co do "Mendla" zgoda, chociaż to od polonistki bardziej zależy jak temat rozwinie, moja była bardzo "sztywna", szła z programem, mówiła jakby czytała podręcznik z pamięci. Podejrzewam, że sama miała za małą wiedzę historyczną :-)

ocenił(a) film na 6
gusia0791

Ogólnie czytałam parę książek o holocauście i stwierdzam, że wszędzie byli i dobrzy ludzie i źli. Tylko trzeba się pogodzić z faktem, że we własnym narodzie też tak się mają rzeczy

Vopsie

A skad Ty to kur^a wiesz? poprzyj to faktami i skad ten cytat?

ocenił(a) film na 6
Olipatka

Podałam je trochę niżej, w odpowiedzi na post innego użytkownika.

ocenił(a) film na 9
Lokiller

3/4? No teraz to żeś pier.....o! Jeb... Cię czarny labrador!

ocenił(a) film na 9
Lokiller

Po 1 ta tak zwana przez ciebie "propaganda" to przedstawienie w bardzo ugrzeczniony sposób tego co miało miejsce naprawdę nie tylko na Wołyniu. Miałam okazję posłuchać świadectwa ocalałych i na takie biadolenie jak twoje szkoda czasu. Nie jesteś w stanie podać żadnych sensownych argumentów na to by dać temu filmowi 1 poza własną niechęcią. Zresztą twoje ograniczenie widać w tym jak pomijasz ofiary Wołynia a wyciągasz na tapetę Żydów, którzy też między innymi byli ofiarami Ukraińców (podobnie jak Ormianie, Węgrzy, Czesi, Rosjanie itd.) i też mieli swoje za uszami jeśli chodzi o mordy. Zacznij oceniać film a nie wylewać swoją chorą nienawiść do innych

Lokiller

Co ty w ogóle porównujesz? To, że nie ma na świcie kraju, który nie miałby na swoich rękach krwi nie ulega wątpliwości. Każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W przypadku banderowców nawet nie chodzi o ilość ludzi jaką zabili, tylko niewyobrażalne bestialstwo przy którym komora gazowa jest jak nagroda od Pana Boga. Nazistowskie Niemcy napadły na całą Polskę a nie tylko na Żydów. Wkurza mnie, że mówi się o tym zawsze w kontekście cierpienia Żydów. Tak jakby Polacy nie ginęli w obozach. Mój dziadek, który urodził się na Ukrainie i który uciekł przed banderowcami został pojmany i spędził 3 lata w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen na terenie Austrii. Opowiadał o dobrych i złych Polakach, Ukraińcach i Żydach, bo wyobraź sobie, że Żydzi też wydawali zarówno Polaków jak i swoich. Po każdej stronie znajdziesz zarówno dobrych jak i złych ludzi. Ale to co Polaków i Polskich Żydów różniło od Ukraińców to, że Polska była jedynym krajem, w którym za "pomaganie ściganym" była wymierzana kara śmierci. Do tego Polacy jako kraj rozmawiają o tym. Jest to temat nadal żywy i nie udajemy, że coś nie miało miejsca. Owszem ludzie mają czasami odmienne zdania na ten temat ale dyskusja trwa. Ukraina natomiast kompletnie ignoruje temat. Mam sporo rodziny na Ukrainie i dziwne to jest, bo utrzymujemy bardzo zażyłe stosunki i się kochamy ale jak nas odwiedzają to sączą okropny jad na Polaków jako naród. Tak jakbym ja nie była Polką.

Izydora84

Nic dodać. Zgadzam się z Panem.

Lokiller

Twój komentarz "Obrzydliwa propaganda anty-ukraińska.Fakt, dokonali strasznej zbrodni. Ale byli podpuszczani. A co robili Polaczki w Jedwabnym? O tym nikt nie mówi..." następnym razem przeczytaj sobie na głos komentarze które piszesz bo się kompromitujesz, wsadzanie jednej i drugiej zbrodni do jednego koszyka jest trochę niedorzeczne 340 osób a 50000 to jest lekka różnica, dodatkowo nikt Żydom skóry dla zabawy przez całą noc nie zdzierał. Jeżeli byli podpuszczani to trzeba osądzić tych podpuszczających a przypomnij mi jakiej oni byli narodowości? jeżeli 50 tys osób zostało zamordowanych to trochę tych podpuszczających było.

klebociek

Jedwabne to propagandowe kłamstwo ☺gdyby Pan słuchał wiarygodnych źródeł informacjibyłby Pan świadomy ...gdyby panu UPA wymordowali cała rodzina widzialby Pan jak rozpruwaja brzuch matce włączając do niego szczury i zaszywali a ojca obdzierano ze skóry na pewno byłby Pan bardzo skłonny do pojednania i klepania po ramieniu "brata" ukrainca

Polka_

Bardzo proszę napisać to do autora postu a nie do mnie, bo ja mam podobne zdanie do Pani.

Polka_

zresztą nie ma to chyba sensu bo autor wpisu usunął swoje konto.

ocenił(a) film na 10
Lokiller

Wiedziałem że ktoś zaraz wyciągnie Jedwabne. Po pierwsze zbrodnia ta uważana za wykonaną przez Polaków na podstawie zeznań świadków, których wtedy nawet tam nie było, a jeden z nich nigdy nawet tam nie był. Nie brano w ogóle pod uwagę zeznań Polaków z góry uznane za niewiarygodne dlaczego? Po drugie jednak jest różnica między śmiercią kilkuset osób podpalonych w stodole, którzy zginęli najprawdopodobniej od zaczadzenia, od śmierci 65- 200 tysięcy osób krwawo i bestialsko zamordowanych i torturowanych przed śmiercią, którzy z błogosławieństwem bożym przyjęliby śmierć od zaczadzenia.

tm9015

A ja ci odpowiem - zbrodnia to zbrodnia!
Nawet 1 osoby. Odkiedy efekt skali pozwala usprawiedliwić jedno a drugie napiętnować?

ocenił(a) film na 9
Lokiller

Ludzie, jak chcecie się setnie uśmiać, zróbcie co następuje:

1.Wejdźcie na profil mojego przedmówcy, pana Lokillera
2.Przeczytajcie jego komentarz pod filmem "Wołyń"
3.Zobaczcie jakim arcydziełom wystawił ocenę 10

Ubaw po pachy (za darmo) gwarantowany!

Lokiller

Zapewne Twoi dziadowie nie byli "bohaterami"?

użytkownik usunięty
Mitch90

Jedno sprostowanie; z Rosjan tacy Słowianie, jak z nas Wikingowie. Przodkowie Rosjan Waregowie przybyli ze Skandynawii.

Mitch90

Ukraińcy to nie Słowianie człowieku.

ocenił(a) film na 10
Mitch90

Czytam Twoja wypowiedź i powiem szczerze, nienawidzę Ukrainy i Ukraińców ale Twoje myślenie daje mi nadzieję na to, że może być lepiej. Wiesz dlaczego wielu Polaków nienawidzi Ukrainy? Ponieważ nigdy nie przeprosiliscie, nigdy nie okazaliscie publicznie skruchy. Szanuje takich ludzi jak Ty, ale szkoda Wielka, że jest Was tak mało.

Mitch90

Nie da sie opisac tego czuje patrząc na ten film..... Kazda ze stron poniosła starty..... A w czasie wojny z czlowieka wychodza najgorsze demony ...... A czy to wazne kto skad pochodzi jakiego jest koloru skory ... Człowiek to człowiek tak samo czuje !!!! Kochajmy bliźniego jak siebie samego!!!!!!!

ocenił(a) film na 1
Mitch90

Prawdopodobnie wynika to z niskiego poziomu kultury, empatii czy wykształcenia tych morderców. Do tego zbrodni tych dokonywali sadyści lubujący się w zadawaniu cierpienia. Nie ma wytłumaczenia dla tak odrażającej zbrodni, zwyczajnie nie ma. To nie był żaden akt militarny a bestialskie i barbarzyńskie ludobójstwo w zasadzie bezbronnej ludności Polskich Kresów Wschodnich pochodzenia Polskiego.

Mitch90

Ukraińcy, którzy byli na ogół wieśniakami i rolnikami nigdy nie byli gorzej traktowani od Polaka rolnika. To socjalistyczna i banderowska bujda. Ukraińcy widząc bogactwo szlachty i przejmując poglądy bolszewickie, pałali nienawiścią do Polaków, do Pańskich Łachów, szlachty. Chcieli ich majątki i pieniądze, tak jak to mają w zwyczaju komuniści. Komuniści i socjaliści nie pałają miłości do biednych i chcą im coś dać, oni nienawidzą bogatych chcą im zabrać wszystko a ich zabić. Co do samych Ukrainców, t zdradziecki naród bandytów, bez żadnej kultury i historii, sterowany przez Żydów i Niemców jakże łatwo w wyniku ich barbarzyńskiej natury. Oni od wieków mordowali Polaków, nikt już nie pamięta Koliszczyzny, komuniści specjalnie usunęli ten rozdział historii, żeby pokazać, że był tylko Wołyń i był tylko przypadkiem stworzony konflikt w wyniku frustracji i złych rządów Polaków, ukraińcy zawsze chcieli się stać Polakami i nadal próbują się nimi stać za pomocą Żydów i socjalistów jak PIS.

Mitch90

Poczytaj sobie co się działo Polsce gdzie tzw. prawdziwi Polacy czyli Szlachta traktowała polskich chłopów jak bydło i jaki był tego efekt powstanie Szeli gdzie okrutnie wymordowali nie tylko facetów szlachciców ale i kobiety z dziećmi. Generalnie każdy nacjonalizm prowadzi do zbrodni. Każdy. Przekonał się o tym pierwszy polski prezydent działacz naukowiec, wolnomularz Gabriel Narutowicz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones