PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 549
ocen
7,8 10 1 159549
7,1 38
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

użytkownik usunięty
Patianna

Do III wś to najmocniej może się przyczynić obecne napięcie na linii Rosja -USA w sprawie wspierana przez ten narody dwóch skonfliktowanych frakcji w Syrii. Polska nie ma na to żadnego wpływu. Niestety obawiam się co do prawdopodobieństwa wystąpienia scenariusza jaki napisał Raedwald. Świat robi się co raz mocniej skonfliktowany i to od paru dobrych lat- w pobliżu Polski mieliśmy chociażby wydarzenia dookoła Ukrainy właśnie, tamtejsze zamieszki, zestrzelenie samolotu, separatystów i inne. Czy w tym czasie Ukraina robi coś by masowo na większą skalę dążyć do zgody z Polską, skruchy za nie aż tak dawne zbrodnie? Nie. Mamy za to oficjalne wycofanie pokazu Wołynia w Ukrainie, Upa trzyma się tam dobrze.

https://www.youtube.com/watch?v=c8Ah_KPs8Uk Wiesz ja bym chciał wierzyć, że kult Bandery się tam skończyć i część Ukraińców się temu przeciwstawi, ale takie myślenie jest niestety mało realne. Dla wielu tam Bandera w Ukrainie to tamtejszy sposób na zachowanie i dbanie o własną tożsamość kulturową, historyczną etc. Wiadomo, że każdy człowiek i naród potrzebuje jakiegoś spoiwa w postaci idei. Ukraina nie ma lepszego, to stawiają na Banderę niestety. Wołyń? Na pewno część Ukraińców wypiera się z tego powodu Bandery, ale większa część uosabia go z narodem i ma w nosie Wołyń, albo uważa, że to zasłużona kara za polonizację Ukrainy- kierując się dokładnie tą sama retoryką co SpecjalistaParExcellence. Dla masy to pewnie czysta abstrakcja, nie rozumieją naszej perspektywy, nie wywołuje to w nich żadnych emocji. Co ich to może obchodzić, skoro u nich w kraju mówią, że Bandera dobry, a obca kulturowa Polska mówi co innego?Niemcy odcięły się od nazistowskich korzeni, bo mają bogaty kraj, przemysł a Ukraina nie ma niczego obecnie ,to zostaje im życie przeszłością- tutaj niestety niebezpieczną dla naszego narodu.

Czasu do wysępienia ewentualnego konfliktu na skalę światową może być co raz mniej, a Ukriana co raz bardziej idzie w zaparte i staje się mentalnie agresywna w kierunku Polski. W razie czego moim zdaniem powinno się mocniej chronić granice Polski z Ukrainą. Oczywiście wszystko może rozejść się po kościach, bo w latach 80 była zimna wojna, sporo konfliktów jak np kryzys kubański, które mogły dać początek nowej wojnie światowej a skończyło się dobrze. Tak czy inaczej powinniśmy być bardzo ostrożni w stosunku do Ukrainy.

użytkownik usunięty
Patianna

Oczywiście wszystko może rozejść się po kościach, bo w latach 80 była zimna wojna, wcześniej już było sporo konfliktów jak np kryzys kubański- mój błąd kryzys kubański i lata 80? Ale ze mnie osioł ;O

Spokojnie. Jestem noga z historii, więc mógłbyś nawet największy historyczny kit związany z Polską napisać i pewnie bym nie zauważyła ;) Możliwe, że też właśnie przez to jestem tak naiwnie nastowiona w kwesti naszych stosunków z Ukrainą i nie powinnam się w tej kwestii wypowiadać.
BTW Dzięki za tą lekcję historii, przynajmniej dzięki miłości do kina się czegoś więcej dowiem. Uczyć się można całe życie i to nie tylko w szkole ;)
BTW2 Mój komentarz był głównie do założyciela tematu i jego postawy , a tu taki odzew.

użytkownik usunięty
Patianna

Wciskanie kitów tak mało ładne jest ;) Każdy może sam wyciągnąć wnioski na temat Ukrainy, obserwując to co się dzieje dookoła tego kraju i naszych relacji z nim. Masz jak najbardziej prawo się wypowiadać. Każdy kto po prostu jest zainteresowany tematem, a nie obraża, nie kłamie umyślnie nie manipuluje i nie obraża ma jak najbardziej takie prawo. Autor wątku akurat zbytnio się tego nie trzymał. Co ciekawe konto został usunięte, co specjalnie nie dziwi po tym co ostatnio się tu wyprawiało ze strony autora. Ze swojej strony naprawdę całą sytuację ze stosunkami Polsko-Ukraińskimi uważam za mocno nie przyjemna i niestety przegraną. To dość przerażające jak łatwo jest zniszczyć zaufanie w człowieku, a trudno je zbudować. Autor wątku też zaczynał pięknymi deklaracjami, a skończyło się na zrównywaniu AKA z UPA, robienie z Piłsudskiego Hitlera i wreszcie obrażaniu współcześnie żyjących obywateli Polski i jawnym zaprzeczaniu metodom UPA. No i na to jest niestety tylko kolejny przykład na tylko pojedynczym przypadku, jak Ukraińcy sami potrafią zawodzić, ukrywać się za maskami przyjaciół, a potem wychodzi dość przerażający obraz. Szkoda, że obrywają na tym ci uczciwi Ukraińcy, ale trudno zwyczajnie się przekonać do kogoś- w tym przypadku całego narodu- kiedy chronicznie w skali masowej i jednostkowej dany naród wbija nóż w plecy. Niestety ciekawie sie to zazębia z marszami UPA, wycofaniem z Ukrainy pokazu filmu Smarzowskiego etc. Na koniec dodam, że pewien mój przyjaciel był w Ukrainie parę lat temu i już wtedy mi mówił, że bardzo słabo w pewnych jej regionach przepada się za Polską. Dlatego ja doskonale rozumiem rodaków, którzy za Ukrainą nie przepadają, mają wobec niej obawy i wolą się trzymać z daleka.

ocenił(a) film na 9
Patianna

Obawiam się, że pomoc obecnego rządu nie jest podyktowana dobrym sercem i chęcią pomocy, a dwoma innymi czynnikami: 1) niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Rosji, 2) przykaz ze strony "sojuszników" z USA - wiadomo, że to podobnie jak Polska arena walk imperialistów rosyjskich i amerykańskich i być może teren przebiegu przyszłej wojny światowej.

Oglądając ten film krew sie gotowała patrząc jak hahłasi mordują dzieci i kobiety. Uwazam ze nie jest nam potrzebna przyjazn z tą nacją bo wiem ze powtorzyli by to samo. I na ukrainie nigdy sie nic nie zmieni bo jest to kraj zawistny pelny glupich ludzi. Nie wolno zapominac historii i co nam robili. My im wysylamy pomoc finansowa a oni nazywaja ulice imieniem bandery. Czołem wielkiej polsce.

Nasz nacjonalizm jest zupełnie inny niż Wasz. U nas panuje pogląd, że każdy naród ma prawo do istnienia, rozwijania się, kultywowania tradycji i pielęgnowania kultury. Tak rzecz ujął Roman Dmowski i tak był ten pogląd kontynuowany przez jego następców, w tym przez radykałów, jak Jan Mosdorf czy Bolesław Piasecki.

Tymczasem Dymitro Dońcow oparł się na darwinizmie społecznym, czyli doktrynie, która ZAWSZE prowadzi do ludobójstwa. Zakładał on (Dońcow), że narody są jak organizmy, i muszą się nawzajem pożerać, żeby przeżyć i rosnąć w siłę. Właśnie dlatego ukraińscy nacjonaliści w czasie II Wojny Światowej rozrzynali kobiety nożami od łona po szyję, a polscy nacjonaliści stworzyli armię partyzancką, która nie ma na swoim koncie żadnej zbrodni ludobójczej.

Możemy humorystycznie powiedzieć, że OUN i UPA różniły się od NSZ i NZW tym, że u pierwszych zdarzali się ludzie, a u drugich sku*wiele. Podobieństwa natomiast są takie, że u jednych i drugich, wspomniane grupy były eliminowane.

I nie, to nie jest tak, że my Ukraińców nienawidzimy. Nie musisz się obawiać, że Twoja żona czy dzieci kiedykolwiek zginą z polskiej ręki na wołyński sposób. Polacy nie znają takiego okrucieństwa to raz. Dwa, nie nawykliśmy do mordowania niewinnych ludzi, bo u nas nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. My się Ukraińców boimy, a nasz strach przechodzi w agresję, co jest zjawiskiem naturalnym. Pamiętam jak 8-10 lat temu Polacy solidaryzowali się z Ukrainą. Wspominaliśmy Petlurę, trzymaliśmy kciuki za Pomarańczową Rewolucję, potem byliśmy z Wami podczas Majdanu i podczas rosyjskich prowokacji na Krymie i w Donbasie. Jednak nagle przypomnieliście sobie o swoim nacjonalizmie, a nam przypomnieliście o Wołyniu...

Ogromnie szanujemy Ukraińców, którzy oddali życie ratując Polaków, odmawiając współpracy z banderowcami (nasi nacjonaliści nie zabijali za odmowę współpracy, więc Wasi nacjonaliści nie byli żadnymi powstańcami czy partyzantami, a zwykłymi terrorystami) lub broniąc swoich mieszanych polsko-ukraińskich rodzin. Szanujemy i szanować będziemy. Wspominamy ich jako naszych, jako polskich bohaterów. Ale nie będziemy tolerować banderyzmu we własnym kraju, ani nie zamierzamy utrzymywać kontaktów z narodem, który czci rzeźników.

Na koniec, dla podsumowania załączam cytat ojca polskiego nacjonalizmu, Romana Dmowskiego, którego przekaz obowiązuje do dziś: "Na głębszych podstawach oparty patriotyzm nie potrzebuje też żywić się i wspierać przekonaniem o wyższości swego narodu nad innymi, a poczucie niższości własnego narodu pod jakimkolwiek względem nie może zmniejszyć jego moralnej siły".

U Dońcowa, Bandery czy Szuchewycza niczego podobnego nie znajdziesz. Dziękuję i dobranoc ;)

Gawsi

ale jakie byly przyczyny mordow na wolyniu??? kto to zaczal,czyja wina??? ogladalem film,a nadal nie wiem

ocenił(a) film na 8

Polak Pan , ukrainiec cham ;)

ocenił(a) film na 10

Bilans działalności OUN-UPA w latach 1941-1949

0 - Niemcy zabici przez UPA (liczba znikoma, nieuchwytna statystycznie)
25.000 - zabitych żołnierzy i funkcjonariuszy sowieckich w l. 1944-49
35.000 -zabitych sympatyków władzy sowieckiej w l. 1944-49
50.000 - szacunkowa liczba Ukraińców zabitych przez OUN-UPA w l. 1941-44
150.000 - szacunkowa liczba zamordowanych Polaków
800.00 - szacunkowa liczba Żydów zamordowanych przez oddziały einsatzgruppen z udziałem policjantów ukraińskich,

W odpowiedzi Sowieci represjonowali masowo Ukraińców. Ok. 700.000 Ukraińców zostało dotkniętych rozmaitymi formami represji sowieckich: poległo w walce, wzięci do niewoli i zamordowani, spalono im domy i wsie, karnie wysiedlono lub wprost zesłano do łagrów.

Azyniusz_Polion

Zbrodniarze i tyle, nie ma wytłumaczenia dla bandytów. Nikt mi tu nie będzie pier..ił o jakiś tam racjach politycznych etnograficznych czy historycznych. Do budy ze swołoczą.

ocenił(a) film na 10

Pozdrawiam serdecznie wypowiadającego się tu przedstawiciela narodu ukraińskiego. Czołem Ukrainie!

ocenił(a) film na 7
wieslaw_fengler

coś ci się, wiesław, pokiełbasiło

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
vAkatsuki

Ja tam nie potrzebuję jakiegoś imperium do szczęścia, szczególnie, że wymienione kraje bynajmniej Polski nie kochają.

ocenił(a) film na 10
vAkatsuki

Gdybym był bardziej podejrzliwy to bym powiedział że mamy tu do czynienia właśnie z agentem Putina. Bredzenie o ''polskim imperium'' i cała reszta tych dziwacznych wywodów razem z wyczynami Antoniego-ministra ośmiesza bowiem bardzo skutecznie Polskę. Lepszych argumentów za tym że Polska ''Jest rządzona przez wariatów, dlatego trzeba ją zostawić swojemu losowi'' Putin bym nie mógłby wymyślić. Jeśli są jakieś podejrzenia że niektórzy banderowcy są celowo podbechtywani przez Rosję to tym bardziej takie podejrzenia występują i w tym wypadku. Putin ma bowiem interes w izolacji Polski a np Niemcy chcieliby się z Rosją dogadać i Niemcy mają w Polsce swoją agenturę, dlatego rozbudzanie co bardziej oszołomskich wyskoków niektórych Polaków i dawanie do ręki Rosji i Niemcom argumentu '' W polskiej polityce dominują świry'' jest na rękę obu tym państwom.

ocenił(a) film na 10
vAkatsuki

Czy ktoś wie, czy te brednie są na serio czy to jakiś żart ?

Dlaczego ktokolwiek ma się wstydzić za grzechy przodków?

Chłopcze nic o tym nie wiesz. Może obejrzałeś film. Wiadomo, nie wszyscy Ukraińcy to banderowcy. Ja właśnie obejrzałem film. Poruszający. Ukazujący całe spektrum tych działań, zachowań i obyczajów. Znam Ukraińców osobiście. Są różni jak piszesz. Jedni są w porządku. Inni za plecami wbili, by ci nóż w plecy. Boli mnie to, że oni nadal hołubią Banderę i jego organizację OUN-UPA. Powinni bezwzględnie wszyscy Ukraińcy zobaczyć ten film. Naprawdę poruszający i w bardzo dużej mierze prawdziwy. Prawie dokument z tych wydarzeń. Fabularyzowany dokument.

ocenił(a) film na 9

NIGDY nie powinno być Ci wstyd! Czy Ty popierasz tego typu zachowania? Jesteś rasistą? Jeśli te pytania mają jedną odpowiedź nie, to nie masz czego się wstydzić! W Polsce też mamy debili i potwory, które propagują hasła rasistowskie i narodowe i to nie jest powód, żeby mi było wstyd. My jako naród w naszej historii również pokazaliśmy kilka twarzy. Również nie jesteśmy święci. Historia to historia. Było minęło. ALE NIGDY nie wolno nam o niej zapomnieć tak, abyśmy w przyszłości nie dopuścili do podobnych potworności, które miały miejsce. Przyznam szczerze, że w czasie oglądania tego filmu, po prostu byłem wbity w fotel, miałem wytrzeszcz oczu, puls 180 bpm, rozjazd psychiki totalny i po seansie długo nie mogłem dojść do siebie, miałem ptsd... Jednak nie obwiniam Ukraińców za te czyny. Obwiniam banderowców, którzy się tego dopuścili. Bądź dumny z tego kim jesteś!

ocenił(a) film na 9
elian93

Nie wierzę w to co czytam. Po pierwsze, jesteś facet czy gumka od gaci? Po drugie, mam wrażenie jakbym słyszała kazanie księdza-psychologa, bądź promocję nowego kremu przeciwzmarszczkowego. "Czy twoje zmarszczki są głębsze od Rowu Mariańskiego, a skóra obwisła jak u Shar pei? Jeśli tak to ten krem jest dla ciebie!" Zabawny jesteś.
Jak autor posta stwierdził - o zbrodni dowiedział sie w Polsce. Wniosek? Ukraińcy nie znają kompletnej historii bądź znają przeinaczoną i dalej nienawidzą polaków, najchętniej by nas wyrżnęli "wyryzali". Nie są świadomi, nie czują się winni, albo są świadomi a i tak chcą nas podpalić w snobkach siana. Nie będą nas przepraszać za rzeź i trzeba się z tym pogodzić. Ja nigdy z ukraińcem żyć dobrze nie będę. Skoro historia to historia, było minęło to pojedź proszę na ukrainę propagować swoje rzewne hasła. Spuszczą ci łomot za samo to, że jesteś polakiem. Smutna prawda. Bardzo niepodoba mi się to, że coraz więcej ich do naszego kraju zjeżdża, a wciąż uznają banderę za bohatera. Skąd wiem? Bo tylko takich poznałam. Skoro ten mężczyzna wyraża skruchę i mu wstyd za to co zrobiła ludność jego kraju wiele lat temu, to dobrze. Może on chociaż będzie normalny inie będzie dopuszczał się takich czynów, ba, może i swoim kolegom ktworzy oczy.

ocenił(a) film na 10
heartofink

Niestety, ta jego skrucha była pozorowana. W kolejnych postach zaczął wyjeżdżać z tekstami, że nie widzi różnic pomiędzy AK i UPA, oraz Piłsudskim i Banderą. Z kimś takim rozmawiać się po prostu nie da.

ocenił(a) film na 8

Bardzo mądrze piszesz. Ponad podziałami. :)
A nacjonaliści i źli ludzie obecni są w każdym narodzie. Źle się dzieje wtedy, kiedy przyzwala się im na to i ulega strachowi.

Czegoś takiego jak niemcy ,ruscy czy ukraińcy , Polacy nigdy nie robili w swojej historii i nigdy nie będą ,o tym mogę cię zapewnić.

ocenił(a) film na 9

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, prócz jednego - "uczynił z Ukraińców zwierzęta" Pokaż mi proszę, chociaż jedno zwierzę, które bije, zabija dla przyjemności, czy zysku, torturuje i nienawidzi? To potrafi tylko "myślący" człowiek. Więc przestań bezmyślnie porównywać tych ludzi do zwierząt, bo porównanie wychodzi na korzyść tych ostatnich, niestety. Człowiek, w części oczywiście; nie piszę tu o wszystkich, to największa menda, jaką ten świat nosi!

ocenił(a) film na 4
grazyna_gajecka_gg

Niektóre gatunki małp są zdolne do sadyzmu. Zdarza się, że dominujące osobniki torturują słabszych członków stada, dla umocnienia swojej pozycji.

Wraz z dziewczyną udokumentowaliśmy parę lat temu w warszawskim zoo przypadek, w którym grupa pingwinów wybrała sobie jednego z członków stada na kozła ofiarnego, nieustannie go gnębiąc.

Taras Szewczenko pisząc Hajdamaków, pisał jak to Gonta musiał zabić swoje dzieci, zrodzone z Polki katoliczki, bo zanim zapłonął Wołyń, Ukraińcy dokonali w 1768r, rzezi Humania, wywieszając Lachów i Żydów (w liczbie 20 tys) z psami pomiędzy, jak głosił napis przed wejściem drewnianego kościoła Franciszkanów "Lach, żyd i sobaka, wse wita odnaka", więc porównanie do z Mickiewiczem jest bardzo nietrafione. Ten naród nigdy się nie zmieni, a nienawiść do Polaków ma we krwi od wieków....A to fragment, tego ukraińskiego "Mickiewicza" - "Dzieci moje — katolicy…
By nie było zdrady,
By nie było gadaniny,
Panowie gromada,
Jam przysięgał rznąć ich wszystkich,
Biorąc nóż ten w ręce…
Syny moje! syny moje!
Czemu wy maleńcy?
Czemu Lacha wy nie rżniecie?…”
— „Będziemy rznąć, tatku!”
— „Nie będziecie! Nie będziecie!
Przeklęta bądź, matko —
O, przeklęta katoliczko
Coś ich porodziła!
Lepiej byś przed wschodem słońca
Potopiła była!
Mniej by grzechu: zmarlibyście
Nie katolikami;
A dziś, a dziś… syny moje!
Biadaż mi dziś z wami!
Pocałujcie mnie, dziateczki,
(...)
Machnął nożem
I dziatki nie żyją.
Popadały krwią oblane:
„Ojcze!” bełkotnęły,
„Ojcze, ojcze… my nie Lachy!
„My…” i zamilczały.
— „Trza pochować?”
— „ Nie potrzeba!
Oni odszczepieńcy."

kat_ja1

Prawda. Niestety żyjemy w czasach poprawności politycznej. Nagle każdy chce wybaczać i godzić się (patrz Polacy na przykład) lub kajać się (patrz Niemcy), też wybaczać za przeszłości i pakować jak najwięcej afro do filmów (patrz Amerykanie).

chemas

Najbardziej chce wybaczać ten, kto najmniej wie. Ot, taki ukraiński zryw, pomordowali ludzi, było minęło... Ludzie, którzy przeżyli Wołyń jako dzieci, też potrafią mówić o wybaczeniu, bo kierowani wartościami chrześcijańskimi, tak po prostu myślą...Moi pradziadkowie, którzy pochodzili z Kresów, opowiadali o Ukraińcach takie rzeczy, że wówczas (lata 80.te) było to dla mnie tak masakrycznie niewiarygodne, że niekiedy nie wiedziałam, czy pradziadek czasem wskutek tych wojennych okropieństw wie co mówi. W telewizji mówiono o Holokauście, o Niemcach, którzy skazywali ludzi na zagładę, a pradziadkowie mówili, że Niemiec potrafił dać kawałek chleba. Że z ruskim można było się napić, że wszystkich dało się ubłagać, ale Ukraińca nigdy. Jak słyszałam, że nie było bardziej bestialskiego narodu, niż Ukraińcy, że należy na nich uważać, bo dziś są twoim sąsiadem, ale jak się obejrzysz wbiją ci siekierę w plecy, to nie mogłam sobie wówczas tego wyobrazić. Że mordują własne żony, czy matki?!...No jak to, przecież to Niemcy byli okrutni, ale pradziadkowie, którzy narażając życie własne i całej wioski, ukrywali przez 2 lata Żyda, do ziemianki, w której go kryli, chowali również moją 16-letnią wówczas babcię, tę z kolei przed Ukraińcami. Zdarzenia na Wołyniu, to była kulminacja zła, ale ukraińcy byli wszędzie na Kresach, bo oprócz UPA, to także dywizja SS "Galizien" z wcielonymi weń ukraińskimi zezwierzęconymi "gierojami" .. Sąsiada pradziadków, ukrzyżowali dosłownie na drzewie i zanim w mękach skonał, musiał patrzeć jak jego córkę i żonę gwałcą, a potem wywnętrzają ( zostały żywcem rozprute) Wtedy nikt nic nie mówił o zdarzeniach na Kresach wschodnich, byłam nastolatką, kiedy ostatni raz słyszałam, że Ukraińcy, to najgorszy naród. Pradziadkowie zmarli pod koniec lat 80-tych, nie zdążyli dożyć czasów, że ktoś ich wysłucha, ale ja nigdy nie zapomnę, do końca życia żyli w lęku przed Ukraińcami.

kat_ja1

Nie można zapomnieć. To już nie jest kwestia wybaczenia.

Proszę Pana ukraincy to BYDŁO .
To było LUDOBÓJSTWO ZE SZCZEGÓLNYM OKRUCIEŃSTWEM.rozcinali kobietom w ciąży brzuchy i ich wnętrzności i nienarodzone dzieci świnie jadly, obdzierali ze skóry, przybijali na drzwiach wsadzali na sztachety dzieci , wbijali gwoździ do głowy , rozcinali brzuch wpuszczali szczury i zaszywali wystarczy ?????? Jak najdalej od SCIERWA UKRAIŃSKIEGO !!!!!to nie jest mowa nienawiści proszę Pana to strach i chęć odizolowania całkowitego od BYDŁA UPA powstała tylko do eksterminacji Polaków to są bohaterzy narodowi dla tego Bydła banderą etc.wymordowali 134 TYSIACE !!!!!!Polaków .

Bydło

ocenił(a) film na 6

Myślę, że film nie przestawia tylko zbrodni dokonanych przez Ukraińców. Należy zauważyć, że po tej rzezi, nadeszła rzeź od Polaków, którzy zamordowali Polkę tylko dlatego, że związała się z Ukraińcem. Co więcej, postępowali tak samo, jak Ukraińcy wcześniej, choć zostało to krócej pokazane. Morałem więc nie jest negowanie postawy Ukraińców, tylko pokazanie, że wojna jest okrutna, bezwzględna i niemoralna oraz nikt w niej nie jest po stronie "dobrych". Obie te strony, zatracone w chęci zemsty oraz dokonania zmian, dopuszczają się rzeczy godnych pożałowania. Walka za ojczyznę nie jest tu gruntem, ponieważ niszczone jest wszystko dookoła i cierpią na tym ci, którzy początkowo mieli być bronieni.

użytkownik usunięty

Nasz poeta Zbigniew Herbert (taki polski poeta jak Zbigniew Herbert - my nie potrzebujemy odwoływać się do jedynego pozytywnego bohatera, bo mamy ich wielu) napisał kiedyś piękny wiersz, którego strofa zawsze wybrzmiewa mi w głowie, kiedy słyszę o ludobójstwie na Wołyniu i tych próżnych politycznych nawoływaniach Ukraińców, którzy tu od nas ciągną kasę, a tu gloryfikują morderców dodając równocześnie, że trzeba zapomnieć bo to przeszłość.
A wers ten brzmi tak:

" I nie przebaczaj.
Zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych, których zdradzono o świcie".

Powiedzcie mi po projekcji tego filmu i dokumentów nt. Wołynia, że nie mam racji.

Tylko ile z morderców jeszcze żyje żeby w ogóle ktoś miał taką opcję jak im przebaczyć?

ocenił(a) film na 8

Napewno błedem Ukraińców jest to że za swoich bohaterów wybierają jakiś gestapowców, bo bohaterami powinni być ci Ukraińcy co poświecili życie stawiajac tym dzikusom z Upa i ratując życie Polaków i Żydow...
To by sprawę zamknelo i każdy wyszedł honorowo. Tak mi się wydaje :)

ocenił(a) film na 6

Użytkownik usunięty. Cóż .... Ukraińcem to on z całą pewnością nie był. Tak jak i nie był cudzoziemcem. Zdradzają go sformułowania w wypowiedzi. Trudno. Takich co chcą zaistnieć na forach nie brakuje.

bardzo mądra i wyważona wypoiedż.pozdrawiam

Myślę że wszystko o tym filmie co można było powiedzieć/ napisać to zrobiono to ale chciałem od siebie tylko postawić na świeczniku jedną postać i sytuacje
1) postać to Bogdan- Ukrainiec, idealista i gorący patriota który wbrew wszelkim przeciwnościom i za wszelką cenę chce zbudować samojistną Ukrainę. Niestety, postać która nawet wzbudzała moją życzliwość okazała się odpowiedzialna za rozerwanie końmi wrażliwego poetę- polskiego oficera, w filmie Z. Krzemienieckiego.
2) z tym oficerem jest związana inna scena gdzie główna bohaterka zadaje mu bardzo mądre pytanie na które ja nie umiem odpowiedzieć logicznie ,,gdzie ta tajna armia chcąca walczyć z Niemcami a nie umiejąca obronić rodaków przed bandytami z kosami i siekierami''? Mam obawy że obecnie nasza buńczuczna i roszczeniowa mundurówka też nie broniłaby swoich rodaków.

ocenił(a) film na 8

Użytkownik usunięty, ale mimo to mądry przekaz, wyważony, a przecież umiar nieznany jest fanatykom i prymitywom obojga narodów.

"Uczynił z Ukraińców zwierzęta"-nie mam nic Do Ciebie tylko do gatunku "człowiek"- zwierzątko to zwierzątko zje popije -jak go traktujesz tak Ci odwzajemni -ale "człowiek" to gatunek gorsze niż zwierzę -po co Bóg go stworzył ?

ocenił(a) film na 9

To samo dotyczy Rosjan ktorzy byli ofiarami bolszewikow i banderowcow ale niestety wiekszosc Polakow jest tak samo ograniczona jak wiekszosc Rosjan i Ukraincow. Ich debilne mozgi nie sa zdolnie do skomplikowanych mysli wiec aby nie zwiariowac musza upraszczac swiat i tak jakims cudem rosjanie to sowieci, ukraincy banderowcy, niemcy nazisci, amerykanie terrorysci, zydzi bolszewicy a polacy to tez ktos tam. Nie powinno sie nienawidzic narodowosci a przekonania ideologiczne i tak nalezy likwidowac kazdego terroryste, komuniste, naziste, zbrodniarza niezaleznie jakiej jest narodowosci. To ze z ktorej grupy etnicznej 99% to zbrodzniarze a z innej 1% nie uprawnia do szufladkowania. Polska nie powinna nienawidzic Ukraincow a tych co popieraja ukrainski rzad ktory popiera banderowcow. Janukowycza zwollennicy zakazli banderyzmu ale debile Polacy go obalili i posadzili banderowcow u wladzy w ukranie. Powinnismy bardziej nienawidzic polakow co popieraja bandere (czyli wyborcow pis, po, n, kukiz) niz ukraincow co sa wrogiem "majdanu" a popierali Janukowycza.

w zyciu sie nie znize zeby mordowac kobiety i dzieci

FIlm jak dla mnie nie jest antyukraiński. Pokazuje prawdę historyczną. Nie zabrakło tam zarówno złego Polaka, jak i dobrego Ukraińca. Nie jest czarno-biały. Osobiście nie czuję nienawiści do Ukraińców, zwłaszcza dla tych, którzy żyją dzisiaj i nie mają nic wspólnego z tamtymi wydarzeniami. W moim mieście żyje wielu Ukraińców, w większości są to osoby które przyjechały do Polski niedawno i tutaj układają sobie życie. Z tego co mówią, w ich kraju jest jeszcze gorzej niż u nas. Szwagierka mojej przyjaciółki jest Ukrainką i z tego co opowiada, tam na wsi żyje się jak u nas przed wojną. Dlatego rozumiem, że Ukraińcy chcą się z tego wyrwać. Osobiście wolę zresztą by osiedlali się u nas ukraińscy imigranci czy wietnamscy niż hordy islamistów. Jestem natomiast wyjątkowo mocno cięta na tych Ukraińców, którzy chwalą UPA i z Bandery robią bohatera narodowego. Czy naprawdę Ukraina nie ma innej, ciekawszej postaci, by budować na niej swoją tożsamość historyczną? Wątpię. Miło byłoby, gdyby młodzi Ukraińcy zdawali sobie sprawę, że człowiek, którego w szkole prezentuje im się jako bohatera i organizacja, o której mówi się jako o narodowowyzwoleńczej to po prostu banda okrutnych morderców.

ocenił(a) film na 9

Masz, doczytaj se bracie: https://www.google.com/amp/s/wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/3333 1/amp

Moja prababcia tak uciekła z 2 małych dzieci i jednym w drodze. Gdyby sąsiad Ukrainiec ich nie ostrzegł w nocy, nie byłoby mnie tu

Ja jestem Polakiem ale w czasach Rzeczpospolitej obojga Narodów tworzyliśmy jeden naród i jedno państwo, wcześniej wyzywałem na Ukraińców ale gdy widzę jak rośnie w Policach fabryka polimerów to zmieniłem zdanie...no cóż Polacy by tego nie zrobili w tak krótkim czasie

jakos nie wyglada to na opinie napisala przez Ukrainca, tylko Polaka

ale ludzie swietnie Cie przeciez rozumieja, ale zwyczajnie nie akceptuja takiej narracji w ktorej stosuje sie calkowicie wyparcie historyczne i niszczy ludzi ostracyzmem za mowienie prawdy historycznej.

WYP***!!!!! z POLSKI !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones