PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 827
ocen
7,8 10 1 159827
7,1 40
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Mój dziadek był w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, widział ZBRODNIE I LUDOBÓJSTWA jakich popuszczali się Ukraińcy na Polakach, wielokrotnie powtarzał, że Niemcy byli wręcz humanitarni w porównaniu do Ukraińców, bo Niemcy to zazwyczaj strzał w tył głowy, a Ukraińcy obdzieranie ze skóry, palnie żywcem, rozrywanie na pół przy pomocy koni, nabijanie na pal i inni niewyobrażalne tortury jak ze średniowiecza, i to względem wszystkich nawet malutkich dzieci itd... mieszkam od lat za granicą PL, poznałem miłego Ukraińca, mówił, że większość Ukraińców żywi wielką nienawiść do Polaków, a zbrodniarze są wychwalani pod niebiosa i tylko nieliczni tacy jak on sprzeciwiają się temu, no ale tacy nie mają tam życia, między innymi dlatego wyjechał za granicę zanim rozpoczął się konflikt z Rosją, a korupcja jaka jest na Ukrainie przechodzi wszelkie możliwe pojęcia, można tam kupić każdego urzędnika, sędziego, polityka itd. wszystko jest tylko kwestią ceny, często wcale nie wysoką, jeśli masz pieniądze to możesz w biały dzień zastrzelić, zgwałcić, skatować itd. kogoś na środku ulicy i czekać na przyjazd milicji, odpowiednia suma załatwi sprawę, raj dla psychopatów ps. zapomniałem dodać, do dnia dzisiejszego Ukraińcy nie przyznają się do winy i nie przeprosili, w przeciwieństwie do Niemców i Rosjan (w Rosji nawet telewizja publiczna puściła film "Katyń", za to Ukraińcy sprzeciwiają się powstaniu filmu "Wołyń" )

ocenił(a) film na 8
Dzida_86

Wiz Ukraińcom nie cofną, bo by się okazało, że Polacy nie chcą pracować w Polsce za ukraińskie stawki. Wtedy by się okazało, że jednak Polakowi trzeba płacić jakieś bajońskie sumy (przecież ta stawka minimalna całkowicie dorzyna polski biznes, a że Polak ma problem, żeby się za tę stawkę utrzymać; przecież może otworzyć własną działalność i samemu zacząć się dorabiać, zamiast tylko ględzić i siedzieć na etacie), przez które koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej staną się tak horrendalnie wysokie, że pracodawcy nie stać na kupowanie nowego auta co dwa lata. Straszne. Także nie sądzę, że polski rząd zablokuje im wizy. Ale z całą pewnością może zrobić coś innego, a mianowicie przestać ich wspierać w konflikcie z Rosją, postawić im ultimatum: "albo skończycie z gloryfikacją Banderowców albo będziemy interweniować w NATO, żeby nikt wam nie pomagał i sami w żaden sposób wam nie pomożemy". Oczywiście każdy Ukrainiec podejrzany o popieranie UPA powinien być natychmiast wydalony z Polski.

ocenił(a) film na 8
Shalimar00

To niech Ukraina nie potępia wielkiego głodu w końcu dla wielu Stalin to bohater. Robienie z logiki panny lekkich obyczajów

ocenił(a) film na 8
Przemek_Owczarski

Nie mają nic do gadania a film czy się to im podoba czy nie będzie i jebał ich pies

Przemek_Owczarski

Ciekawe czy w filmie będzie wątek Ukraińców sprzeciwiających się rzezi? Za sprzeciw, ostrzeganie sąsiednich wsi przed pacyfikacją i ukrywanie Polaków, UPA zabiła kilka tysięcy Ukraińców. Motyw ukraińskiego krewnego ukrywającego dzieci lub rannych pojawia się w wielu relacjach.

zaciekawiony

nie wszyscy niemcy lubili hitlera

ocenił(a) film na 8
Przemek_Owczarski

Moja mama przeżyła to piekło z rodziną jako dziecko w powiecie Sarny. Przyjechali w te strony około 1937 z Lubartowa. Mój wujek miał około miesiąca jak przez kilka dnia błąkali się w lesie uciekając przed banderowcami. Dopiero później zgarnęli ich Niemcy i wywieźili do Meklemburgii. Babcia zawsze mówiła,że to wschodnie dzicz nie było lepiej jak Rosjanie ich wyzwalali w niemczech gwałty rozboje itp. I dlatego mama jest zbulwersowana postępowaniem polskich władz.

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

Moja babcie mówiła to samo, choć mówiła też o ruskich. Stwierdziła, że Niemcy, choć mordowali ogólnie byli kulturalni w porównaniu do tych ze wschodu, którzy grabili, mordowali ze szczególnym okrucieństwem i gwałcili. Wystarczyło, że człowiek się spojrzał w ich stronę i już miał przechlapane.

ocenił(a) film na 7
Juna_3

Coś w tym jest... jak Niemcy przejęli od Związku Radzieckiego wschodnią Polskę to moją babcię wzięli na roboty do Rzeszy... a wzięli, bo sama się zgłosiła, obawiając się tego, że Rosjanie wrócą(Ukraińców tak się aż raczej nie bała, bo mieszkała w mieście, dość małym co prawda, ale jednak to ludzie na wioskach byli najbardziej zagrożeni, poza tym to jeszcze był czas gdy nikt nie podejrzewał do czego może dojść z ich strony). Jej siostra została i słuch po niej zaginął... a babcia dożyła 94 lat, mając dziesięcioro dzieci i doczekując się nawet praprawnuków

ocenił(a) film na 9
kozas15

Moja też została wywieziona do Niemiec. Z tego co pamiętam, to mówiła, że pracowała tam jeszcze chyba z 2 czy 3 Polkami u prywaciarza odwalając papierkową robotę, typu kwity itp. Mówiła, że Niemiec był wymagający pod kątem pracy, ale zawsze odnosił się z szacunkiem. Tam też nauczyła się niemieckiego. Heh, jeszcze pamiętam, że miała taki stary słownik polsko-niemiecki, gdzie czcionka użyta to staroniemiecki gotycki. Co za tym idzie i stare niemieckie słowa tam widniały. ;) Uwielbiałem słuchać, gdy opowiadała o II WŚ z jej perspektywy.

Przemek_Owczarski

To bezkrytyczne powtarzanie, że Ukraińcy nienawidzą Polaków już dawno straciło sens. Od dwóch lat jesteśmy najbardziej lubianym narodem we wszystkich ukraińskich sondażach. Bijemy w popularności nawet Amerykanów. W tym roku sympatię do Polski dekorowało 58% Ukraińców. Antypatię 4%. To zmiana, która zaszła w ciągu ostatnich dwóch lat. Czas się oswoić z nową rzeczywistością.

56085

No, a Komorowskiemu sondaże dawały 70% poparcia przed wyborami prezydenckim. :) G*no mnie obchodzą jakieś sondaże. Tożsamość ukraińska powstała w opozycji do tożsamości polskiej. Ich bohaterami narodowymi są masowi mordercy Polaków: Chmielnicki, Gonta, Bandera i Szuchewycz. Ja nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

To że Ukraina się wypiera i nie chce przeprosić, to jeszcze pół biedy.
Gorzej że miłościwie nam panujący nie chcą uznać zbrodni wołyńskiej za ludobójstwo.
To jest jakaś kpina.

Przemek_Owczarski

Nie zapominajmy o gwałtach,dokonywanych nawet na dzieciach,poniżej dość obszerny artykuł z drastycznymi opisami tortur.

http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/ukrainskie-gwalty-na-polkach-temat -zakazany,38604.html

ocenił(a) film na 7
Przemek_Owczarski

Zbrodnia wołyńska jest niezaprzeczalna, ale żeby wymagać od kogokolwiek przyznania się do winy, należy najpierw umieć samemu przyznać się do swoich. Niestety, wśród Polaków krąży mit, że byliśmy wyłącznie bohaterami, którzy nikomu krzywdy nigdy nie zrobili.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, w wojnie, dla jednych jest się bohaterem, dla drugich zbrodniarzem innych opcji nie ma.

basias92

O czym ty gadasz, jakich win? To tak jakby napisać że Żydzi nie byli bez winy wobec Niemców przed Holocaustem.

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

Ludziska! Nie wiem czy wiecie, ale do filmu powstała również książka o Wołyniu która jest w sprzedaży już od dziś a autorem jest Robert Maciej, nagrodzony m.in. prezydentem ms. Warszawa za najlepszą książkę o Warszawie.
W pierwszej części jest zebrana historia Wołynia z tamtego okresu jak i z wcześniejszych, a w drugiej części jest album i wywiady z twórcami.

Polecam, dostałam w prezencie i jest zajebista.

http://filmwolyn.org/

ocenił(a) film na 4
Przemek_Owczarski

A co ze zbrodniami AK, których Polska do dzisiaj się wypiera? Rajs , Łupaszka... 8000 cywili według IPN w tym ponad 200 dzieci. Fajnie narzeka się na innych, ale samemu przyznać się do winy, to nie tak spoko.

SlasherManiak

A Żydki ile nakręcili filmów o tym jakich to zbrodni za II wojny światowej dokonywali ? Najlepiej aby tylko Polacy mieli się przyznawać do wszystkiego, broń boże USA, Ukraina czy Anglia...
Jakie to typowe, film "pokłosie" dobrze, Wołyń, więcej ludzi zabito, to już film be i nie potrzebny...

ocenił(a) film na 4
Bilet95

Najlepiej, żeby wszyscy się do wszystkiego przyznali zamiast wytykać innym. My przeprosimy za Saharyń, Dubinki, Ukraińcy za Wołyń, USA za niezliczoną ilość zbrodni popełnianych do dzisiaj, a potem pocałujmy się i pogódźmy.

SlasherManiak

Jak pokażą, że za coś przepraszają to czemu nie, ale na razie tylko Polacy zrobili coś o pokroju "pokłosia" a USA, Izraelowi czy innym krają nie śpieszno do pokazania prawdy czy przeprosin.

Przemek_Owczarski

Moja prababcia ktora przezyla dwie wojny swiatowe, widziala wiele tez zawsze powtarzala, ze nazisci w porownaniu z Ukraincami byli wrecz humanitarni. Ukraincy nie znali litosci, zabijali powoli i bolesnie. Zawsze tez powtarzala, ze nigdy nie poda reki Ukraincowi i nie wpusci do swojego domu,a potem spluwala na podloge.

Iguana_

Mojemu Ojcu esesman uratował życie z rąk ukraińca.

ocenił(a) film na 8
Przemek_Owczarski

@filmwather Główną zaletą filmu moim zdaniem to fakt, że nikt dotąd nie zajął się tematem. Zasługą filmu będzie fakt, że liczne rzesze najczęściej młodych ludzi dowiedzą się co się działo z ich rodakami na Wołyniu. Mimo to ja osobiście mam wiele zastrzeżeń do filmu:
- widz nawet się nie dowie gdzie leżał ten Wołyń, zero wstępu o złożonej sytuacji etnicznej na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej
- z filmu nie dowiemy się o skali wydarzeń, nie ma żadnej informacji o szacunkowej liczbie ofiar band UPA
-uważam że reżyser starał się troszkę usprawiedliwić nienawiść Ukraińców do Polaków, wszak byli dyskryminowani strasznie (co nie przeszkadzało zawierać mieszanych małżeństw)
-Polacy handlowali córkami jak krowami, oczywiście Ukraińcy nie byli tak pokazani
-Polak wali ciężarną żonę z pięści w twarz, za to Ukraińcy starają się chronić swoje kobiety
-wojna obronna 39' na ekranie ograniczyła się do bezwładnej ucieczki pieszych oddziałów przed czołgami Niemców, tylko tyle z obrazu dowie się widź za granicą, taki nie znający historii II wojny św.
-żołnierze AK pokazani w sposób groteskowo, to banda kretynów, nie znająca realiów i niezorganizowana
-strasznie dużo tych dobrych Ukraińców, na każdym kroku Ukraińcy ratują Polaków przed swoimi. Wiem że byli tacy, ale w przeważającej większości bali się oni "wychylić", w obawie przed konsekwncjami
-Polacy w akcji odwetowej mordowali nawet Polki i dzieci z mieszanych małżeństw. Za to Ukraińcy swoich oszczędzali.

To tak na szybko. Żeby nie było. Uważam film za potrzebny. Jednak po projekcji "Róży" czułem się jak po uderzeniu obuchem. Tym razem wyszedłem z kina z lekkim uczuciem niedosytu. Mimo to udało się reżyserowi pokazać zezwierzęcenie i zawziętość, z jakim mordowali Ukraińcy swoich sąsiadów. I za to moja ocena.

maciejuss

to nie jest film historyczny. jak ktos bedzie zainteresowany skladem etnicznym kresow wschodnich to sobie doczyta.

kennedy

I ja uważam, że film nie dla wszystkich będzie zrozumiały. Wytłumaczcie mi scenę, w której główna bohaterka ma pokrwawiony tors, jej ojciec (?) leży w domu zabity, a dzieci jej męża zastraszone kulą się nie łóżku. Co jej zrobili banderowcy? Pobili?

Przemek_Owczarski

Moja babcia dokladnie to samo mowi. Opowiadala o tym, jak grabili jej wioske i jak mama mojej babci smarowala ich wszystkich (moja babcie i jej rodzenstwo) krowim i swinskim gownem, zeby ich nie gwalcili. Poza tym moja babcia miala wtedy 5 lat i przyznaje, ze wielu rzeczy nie pamieta, ale nigdy nie zapomni twarzy dwoch oficerow i tego jak ich ciotke gwalcili i potem powiesili za wlosy do drzewa i nawalali ja czym popadnie az umrze. Poza tym opowiadala tez o tym jak (juz po wojnie) im caly dom, gospodarstwo i wszystkie kosztownosci ukradli i wsadzili do auta ja, rodzenstwo i matke bez niczego (nic nie pozwolili zabrac) i wywiezli na dolny slask, gdzie mieszkali potem pod jednym dachem prawie rok z jakas niemiecka rodzina, ktora nie chciala z poczatku wyjechac i probowala sie spolonizowac, ale i tak ich potem wywalili z PRL. Gdyby nie ta rodzina to cala rodzina mojej babci nie miala by co jesc, pic ani w czym chodzic... Nasi dziadkowie mieli jednak przerabane, tylko sie cieszyc z czasow, w ktorych zyjemy.

Przemek_Owczarski

Film Pana Smarzowskiego jest antywojenny! Pokazuje te straszne mechanizmy nie po to aby rozgorzała większa nienawiść, ale po to byśmy widzieli te głupie mechanizmy, które prowadzą do tragedii. Pamięć jest kluczem do uniknięcia pożogi w przyszłości. Komentarze tutaj mnie przerażają. Wszystkie narody świata mają na swoim koncie grzechy ludobójstwa "sąsiadów". W każdym narodzie jest grupa radykałów wypierających się winy, podsycających ksenofobię... Każdy naród dzieli się na ludzi dobrych i złych. Tak i na Ukrainie też są skrajni radykałowie - ale swoimi głosami niczym się od nich nie odróżniacie. Pojednanie, przebaczenie i przyszłość, przyszłość i jeszcze raz przyszłość. W cieniu historii, z myślą o tym co łączy a nie dzieli. Z myślą o wspólnych interesach i w tym, że jedność obroni nas przed powtórzeniem się tragicznej historii. Czytam te komentarze i wszystko się układa w jedną całość: Francuzi nie umieją jeść widelcem a Ukraińcy to Banderowiec... Za to dla radykalnego prawicowego Niemca polak to złodziej samochodów...

ocenił(a) film na 9
M70

zgadzam się, bardzo się cieszę, że większość widzów Wołynia odnosi wrażenie jego antywojenności, albo przynajmniej wychodzą z kin z nastawieniem antywojennym, gdyż ten film jest tak otwierający oczy. Dodatkowo okazuje się nagle jak bezmyślne i obrzydliwe są idee nacjonalistycznego szowinizmu. Należy z dumą być Polakiem, pielęgnować pamięć bohaterów, ale nie pozwolić, by rozgorzała w nas kiedykolwiek żądza krwi w stosunku do innego narodu. Bronić granic i bronić prawdy historycznej, ale nigdy nie wyrządzić nikomu bezprawnej krzywdy, żebyśmy mogli i dalej w przyszłości być dumni z bycia Polakami.

Przemek_Owczarski

Relacja świadka ludobójstwa na Wołyniu - miejscowość Parośla (9 lutego 1943)

Ze wspomnień Witolda Korotyńskiego: Była trzecia nad ranem, 9 lutego, noc księżycowa. Wyły psy. Zaczęli walić do drzwi. Powiedzieli, że są sowieckimi partyzantami, że walczą z Niemcami. Ale od razu było wiadomo, że to Ukraińcy. Broń ich była różna: karabiny, automaty, strzelby, granaty, za pasem siekiery i noże. Co poniektórzy mieli zamiast broni piki.

Wprowadzili sześciu jeńców, własowców, w kalesonach i koszulach, boso. Zamknęli ich w sypialni. Kazali matce dać sobie obiad. Jak pojedli, jeden z nich zapytał mamę, czy mamy siekierę. Wziął tę siekierę i poszedł do drugiego pokoju. Zaczęli wprowadzać tam Rosjan po kolei. Co który wszedł, to słychać było tylko taki głuchy odgłos i więcej nic, cisza. Potem kazali nam się położyć. Musimy was związać, mówili, żeby Niemcy nie ukarali was za pomoc partyzantom.

Rodzice, dziadek obok babci, dalej stała kołyska z 1,5-roczną Bogusią. Lila z prawej strony, Witek z lewej. Bili po kolei obuchami w głowę od tyłu. Ocknąłem się po jakimś czasie, głowa mnie bolała. Usłyszałem, że odjeżdżają saniami. Wszędzie krew, martwi rodzice, babcia, dziadek. Obok stos zarąbanych Rosjan. Ojciec leżał z siekierą wbitą w kark, piękny warkocz mamy był odcięty. Bogusia żyła jeszcze przez chwilę.

W każdym gospodarstwie to samo. Skrępowane ofiary, rany od uderzeń siekierą. Kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrwane żyły od pachwiny do stóp, kobiety miały poobcinane piersi. Niektórzy poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. W jednym z domów było niemowlę przybite bagnetem do stołu. W rozchylonych ustach miało niedojedzony ogórek.

PS: Takich akcji na samym tylko Wołyniu (nie licząc Małopolski Wschodniej i ziemi chełmskiej) było ponad tysiąc. Łączna liczba ofiar zbrodni dokonanych na Polakach w latach 1943-1945 przez oddziały UPA to minimum 100 tysięcy osób. Na Ukrainie temat Wołynia jest niestety cały czas rozmywany i zakłamywany. Strona ukraińska nie jest zainteresowana udostępnianiem dokumentów. Zbrodnia wołyńska nie rusza Ukraińców, tak jak Polaków. My jednak musimy pamiętać - to jest nasz obowiązek. To było ludobójstwo na ogromną skalę, w dodatku ze szczególnym okrucieństwem. Tu nie chodzi o zemstę czy coś w tym stylu lecz o pamięć. Jesteśmy to winni naszym rodakom, którzy zginęli na Kresach Wschodnich.

Pozdrawiam

użytkownik usunięty
glov00

Nie ma mozliwosci policzyc ofiar.Sziemaszko cos obliczyl,ale ksiadz Zaleski mowi,ze 150 tys.to dolna granica i to w krótkim.czasie.Mordy byly juz przed II wojną i trwały do 1947 roku,do Akcji Wisła,która dała ukrom lepsze domy i zakończyła mordy na Polakach.Mordy były niewyobrażalne i niespotykane w Europie i na świecie.

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

Piłsudski przewraca sie w grobie, dobrze robimy ze uzbrajamy armie

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

A ja znam wielu Ukraińców i wszyscy są pozytywnie nastawieni do Polski i Polaków więc pojęcie "większość Ukraińców" jest pojęciem względnym...

Przemek_Owczarski

"zbrodnie i ludobójstwa których Ukraina się wypiera i nie chce nawet przeprosić"

A co mają zrobić? Obecne pokolenie które nie jest za to odpowiedzialne, tylko ich dziadowie, ma powiedzieć do nas (naszym dziadom), "ej sorka, no wiecie, tak wyszło. Nie chcieliśmy, sztaba?". I cały ten zapchlony zakompleksiony syf nagle zniknie?

ocenił(a) film na 10
Cysiek1991

No ja mam gdzieś nieszczere przeprosiny, a w sumie zwykłe też, moi dalsi krewni zginęli, bestialsko zamęczeni, i żadne przepraszam tego nie zmieni, ale żeby Banderę obwieszczać bohaterem narodowym to jest wyjątkowe świństwo, właśnie chodzi o to, żeby Ukraińcy zrozumieli ogrom tamtych zbrodni i że to były zbrodnie na niewinnych, bezbronnych, nie żadne bohaterstwo.

sprzataczkaaa

Ukraińcy wielokrotnie się do tego przyznawali i przepraszali, składali hołd poległym.
Prawda, że obecni Ukraińcy to jest już inne pokolenie i że nie mieli wpływu na zachowanie swoich (pra)dziadków więc wylewać całą naszą złość, żal i rozgoryczenie właśnie na nich jest trochę niesprawiedliwe, ale oni zdają sobie z tego sprawę jak było i co zrobili ich przodkowie.

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Gdzie Ukraińcy się przyznawali i przepraszali? Jak dotąd to Ukraińcy twardo bronią tezy że na Wołyniu to Polacy prześladowali biedne UPA I OUN. Chyba że o czymś nie wiem, ale wątpię.

Raedwald

Wielu prezydentów począwszy od uzyskania przez Ukrainę niepodległości kilkakrotnie przepraszali za Rzeź Wołyńska. Petro Poroszenko po wyborze na prezydenta podczas pierwszej wizyty w Polsce także przeprosił. Przeprosił też podczas wystąpienia w sejmie, w ubiegłym roku przed 73' rocznicą dwóch byłych prezydentów Ukrainy i głowy Kościołów prawosławnego i greckokatolickiego (Filaret i Swiatosław) wystosowali pismo, w którym prosili o przebaczenie. Też w 2016 roku w czasie szczytu Nato w Warszawie prezydent Ukrainy jako jedyny złożył hołd ofiarom Rzezi. Głośne też było w mediach, że ukraińska młodzież nagrywała filmiki w których także proszą o wybaczenie. Jest trochę informacji na ten temat. Stale ktoś powtarza, że Ukraińcy się nie przyznają, a mogliby po prostu przeprosić.
Rzeź Wołyńska to niestety jedna z tragiczniejszych stron w naszej historii, o której nie da się i nie wolno zapominać, przede wszystkim o ofiarach. Jednak dokąd prowadzi to, że obwiniamy za tę zbrodnię następne pokolenia, obwiniamy wnuków za decyzję dziadków dopisując im plakietkę, że oni już tacy są. Dzicy, bezduszni, okrutni, brutalni. Bo Wołyń. Czasem wydaje się, że takie wrogie stosunki Polski z Ukrainą, żeby rany się nie zabliźniały, mogą być komuś na rękę.

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Chciałbym żeby było jak piszesz ale niestety mijasz się z prawdą. Żaden ukraiński prezydent nie przeprosił Polaków oficjalnie za Wołyń. Były tylko mętnę stwierdzenia z których właściwie nie wynikało kto odpowiada za Wołyń np ze strony Juszczenki ptrzy czym na ogół wygldało z tych wypowiedzi że na Wołyniu była jakaś ''wojna'' polsko-ukraińska a nie ludobójstwo i że na Wołyniu to właściwie biedne UPA było bardziej prześladowane przez Polaków. Podobne wypowiedzi padały też ze strony Kościoła Grekokatolickiego. O ile wiem to z okazji filmu sporo ukraińskiej młodzieży gratulowao sobie ''Udanej rezaniny Lachów'' Ukraińcy kultem UPA sami robią wszystko żeby w Polsce uchodzić za rezunów. Trudno żeby w Polosce społeczeństtwo które stawia za wzór poczynania Kłyma Sawura i stawia Sawurowi i innym ''herojam'' pomniki inaczej postrzegać.

Raedwald

Oczywiście, że są osoby, które twierdzą, że UPA było poszkodowane lub jak wspominałeś o tym co mówiła młodzież na Ukrainie, czy jakieś inne teorie na ten temat. Zawsze znajdzie się ktoś o skrajnych poglądach. Istnieją też ludzie, którzy twierdzą, że Hitler nie wiedział o Holocauście. Nie oznacza to, że wszyscy tak myślą, albo takie jest oficjalne stanowisko.
To, że Ukraińcy o tym mówią, bez żadnego przymusu upamiętniają polskie ofiary, składają im hołd i próbują ocieplać stosunki(przynajmniej władze, które reprezentują naród) i "tłumaczą się"(oczywiście nie chodzi mi o to, że tłumaczą nam, że dobrze postąpili) za postępowanie nie swoje, a przodków to też jest coś. Jednak przecież wszystko zawsze można określić mętnymi stwierdzeniami czy paplaniną i domagać się upadania na twarze.

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Nikt nie domaga się upadanie na twarze. Natomiast Polacy mają prawo do oficjalnych przeprosin a nie mętnej paplaniny o ''Wojnie polsko-ukraińskiej na Wołyniu'' czy ''Wzajemnych czystkach etnicznych'' Żadne oficjalne przeprosiny ze strony władz ukraińskich nie padły, co więcej na Ukrainie czci się oficjalnie morderców Polaków . Gdzie Ty widzisz próby ocieplania stosunków polsko-ukraińskich ze strony Ukraińców to ja nie wiem? Na Ukrainie panoszy się raczej coraz agresywniejszy antypolonizm i banderyzm np nie lubię Komorowskiego ale przyjęcię prawa gloryfikującego UPA akurat w dniu odwiedzin Bronisława Komorowskiego na Ukrainie było zamierzoną antypolską prowokacją. Dziś mieliśmy kolejny antypolski incydent (Cudem nikt nie zginął ) Ukraina wprost brunatnieje.

Raedwald

Zgadzam się z tym, że są tam ludzie o poglądach skrajnie anty-polskich i dzieją się rzeczy, które stanowczo nie powinny się dziać. Ale są też ludzie, którzy do Polaków kompletnie nic nie mają.
Wszystko to, co napisałam wcześniej o wypowiedziach Ukraińców i ich rządów o Rzezi Wołyńskiej, albo te, które dopiero nastąpią w przeszłości wszystko to można określać paplaniną albo mętnymi stwierdzeniami. I tak w kółko. Pewnie jak ktoś wyjdzie i powie tę formułkę "jaka powinna być", że przepraszają za Rzeź Wołyńską, którą dokonali ich przodkowie to pewnie znajdzie się ktoś, kto powie, że to nie było szczere. I tak to nigdy nie dogodzi, bo za mało, bo nie płakał!

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Nie chodzi o to ''Że są tam ludzie'' o radykalnych poglądach tylko o to że banderyzm jest oficjalną ideologią Ukrainy. O czym my mówimy, Ukraina absolutnie nie przeprosiła za Wołyń a mętne przebąkiwania ukraińskich polityków to żadna skrucha za Wołyń.

Raedwald

No właśnie o tym mówiłam. Że w kółko można tak mówić o takich "przebąkiwaniach". Nawet jeśli by powiedzieli samo "przepraszam" to by było za mało, albo nieszczere, albo czemu nie płakał, więc się nie liczy.
Banderyzm oficjalną ideologią Ukrainy...a to ci dopiero nowina!

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Wprost nie przeprosili, były tylko mętne słowa o ''wspólnej winie'' a i to z łaski bo najczęściej Ukraińcy do żadnej winy się nie pouczuwają.Oświeć mnie to banderyzm, dziś nie jest oficjalnie wyzwawany przez ukraińskie władze jako ideologia państwowa?

Raedwald

No pewnie, że jest. Co więcej, do dziś Ukraińcy przyjeżdżają i mordują sobie jakąś większą grupę Polaków. Od tak, dla upamiętnienia. W duchu "oficjalnej państwowej ideologii" - banderyzmu. I pewnie jeszcze w konstytucji Ukrainy jest, że oficjanym wyznaniem a zarazem ideologią jest właśnie banderyzm.
I wpadłeś w błędne koło. Wspominałam, że pewnie żadne przeprosiny nie będą nigdy odpowiednie i potem podkreślasz, że żadne nie były jak dotąd odpowiednie. Bo pewnie muszą użyć jakiegoś specjalnego szablonu do przeprosin za czyny swoich przodków. I tak w kółko. Nie można docenić tego, że złożyli tyle razy hołd na rocznice itd i nie można przebaczyć. Lepiej tak, jako inne pokolenie Polaków cały czas rozdrapywać rany za winy poprzedniego pokolenia Ukraińców.

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Nie wiem co jest w konstytucji Ukrainy. Wiem natomiast że banderyzm jest dziś oficjalną ideologią państwową Ukrainy (Za krytykę banderowców w świetle prawa ukraińskiego grozi kara) Nie mnie porównywać dzisiejsze czasy do dawnych ale przed 1939 stosunki zwykłych Polaków i Ukraińców na Wołyniu też często były dobre (Pomimo okazjonalnych szykan jakie czasami stosowały polskie władzy)Nie było żadnych oficjalnych przeprosin ze strony Ukrainy np Juszczenko wspomniał coś mętnie o ''polskich ofiarach'' a zaraz potem o 'Tysiącach Ukraińców bestialsko pomordowanych przez Polaków'' Sęk w tym że trudno zachowanie Ukraińców uznać za przeprosiny. Hołd to oni składają ale sprawcom Wołynia: np Kłymowi Sawurowi.

Raedwald

Widzę, że ktoś tu nie łapie ironii, więc rozmowa jest raczej bezcelowa.
Na samym początku wspominałam, że wzeszłym roku prezydent Ukrainy złożył hołd ofiarom jako jedyny, choć nie musiał, bo nie po to przyjechał. No ale i tak ie dogodzi, za mało! Powinien zanosić się płaczem, a nie takie byle co, prawda?
A gdzie to jest napisane, że banderyzm to oficjalna ideologia państwowa Ukrainy? Są na to jakieś dokumenty?

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Przedent Ukrainy nigdy oficjalnie nie przeprosił za Wołyń. Wedle oficjalnego poglądu lansowanego na Ukrainie była jakaś ''Wojna polsko-ukraińska'' i wzajemne czystki etniczne'' Wiatrowycz nie przypadkiej zajmuje stanowisko jakie zajmuje. Banderyzm jest do obrzydzenia promowany na Ukrainie i za jego krytykę grozi kara. To chyba wystarczy go uznać za oficjalną ideologię wyznawaną przez państwo ukraińskie.

Raedwald

No i tak w kółko. Wszyscy są źli. Ukraińcy muszą teraz przepraszać za winy swoich przodków, ale to nie byle jak. Tak jak właśnie pan sobie życzy, w ściśle określonym szablonie, a wszystko inne będzie uznawane za "przebąkiwania". A całe państwo ma taką ideologię o jakiej słyszałeś a która nie ma żadnych wpisów w dokumentacjach. Myślę, że jest wiele ludzi żyjących na Ukrainie które nie popierałyby banderowców. No ale łatwiej wsadzić wszystkich do jednego wora i stwierdzić, że wszyscy tam tacy są.
To ja podziękuję, skoro żadne argumenty nie docierają. Widocznie jest jeszcze jakaś inna Ukraina w pańskiej głowie niż ta oficjalnie istniejąca.

ocenił(a) film na 10
MalaMi_09

Czyli według Ciebie, Ukraińcy nie powinni przepraszać za ludobójstwo tylko dalej czcić UPA i pluć Polakom w twarz? Dzięki za taką przyjażń. Ukraina oficjalnie uznaje UPA za bohaterów i oskarżanie UPA o zbrodnie jest na Ukrainie przestępstwem. Ja to ''Nie wpisów'' w dokumentach skoro kult zbrodniarzy ma na Ukraine charakter państwowy. Czy trzeba czegoś więcej? Nie wiem czy wszyscy Ukraińcy popierają neonazizm ale to bez znaczenia skoro banderyzm jest tam polityką państwową. Wszyscy Rosjanie (Żeby już nie używać argumentu że 100% Niemców też nie popierało Adolfa ) też nie popierali Stalina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones