PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11819}
6,7 3 162
oceny
6,7 10 1 3162
Wyrok na Franciszka Kłosa
powrót do forum filmu Wyrok na Franciszka Kłosa

Po 1.: przez ostatnie pół roku obejrzałem liczne filmy dokumentalne o masowych mordach w Europie Wsch.i Środkowej dokonywanych przez Niemców; np.kazano ludziom rozbierać się i wchodzić do wielkich dołów czy nawet dolin, potem zasypywanych. Brakowało mi jakby przybliżenia, DLACZEGO, JAK - ale dotyczyły te pytania tego, co się działo w ludziach, w oprawcach. I Wajda to pokazał.
Po 2.: dopiero co przeczytałem grube tomisko o II wojnie światowej (Maxa Hastingsa), on pisał tam, że Niemcy nawet mimo późniejszych klęsk przepuszczali jako pierwsze transporty z Żydami. Sam sobie wtedy dopowiedziałem: eksterminacja Żydów to spełnienie się proroctw Apokalipsy, to element sataniczny w tamtej wojnie. I metafizyka wyłania się z filmu Wajdy. Przychodzi nawet do oprawcy anioł miłosierdzia w osobie żony Kłosa. Po przeciwnej stronie (a może tylko z pozoru przeciwnej) czai się "mechaniczna" pięść z nożem podziemnego trybunału. To jest symbol naszego, ludzkiego losu, gdy czasem dokonując zła, widzimy jego skutki i czujemy, jak nas sumienie osądza, a jednak mamy instynkt, by szukać przebaczenia, i możemy znaleźć je w Bogu. I tajemnicą zła w nas jest, dlaczego doznajemy "szczękościsku", "duszościsku", że nie potrafimy, jak nie potrafił Kłos, choćby w ostatnim akcie desperacji przerzucić się na stronę Dobra, choć to nie wymaga wcale wielkiego wysiłku decyzyjnego, tylko że ciąży w nas wówczas "misterium iniquitatis", tajemnica zła, tajemnica nieprawości w nas.
Nie rozumiem wybrzydzań na tym forum, że rzekomo strzały były nieprofesjonalne, że zdominowała ten film czy przedstawienie telewizyjne "Dogma" z jej trzęsącą się kamerą. Nie zaszkodziła kamera, strzały były moim zdaniem nagrywane w plenerze, brzmiały bardziej wiarygodnie niż większość strzałów u rębajły Seagala. Gra aktorów, nawet tych z 2 planu była znakomita - potwierdza się reguła, że u tego wielkiego reżysera wszystko zaczyna świecić wyjątkowym blaskiem, zyskuje dynamikę właściwą dla wielkości. I piszę to jako ideowy - w sferze polityki - przeciwnik Wajdy. Co do spraw konkretnych w polityce 3 RP bardzo się mylił, ale badając artystycznie ducha ludzkiego, osiągnął wyjątkową wielkość. Nie potwierdzał w swoich filmach naszych mniemań, by pozyskać naszą przychylność (tak mniej więcej sformułował kiedyś artyzm kina Zanussi, kluczowe dla mnie zdanie).

ocenił(a) film na 4
Wydmin

Polecam następujące książki: "Zwykli ludzie. 101. Policyjny Batalion Rezerwy", "Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen". I koniecznie genialny film "Idź i patrz".

Wydmin

'Sam sobie wtedy dopowiedziałem: eksterminacja Żydów to spełnienie się proroctw Apokalipsy, to element sataniczny w tamtej wojnie" ciekawe czy ciągle tak myślisz. Jeżeli tak, polecam film CZEKISTA (Chekist) z 1992 roku. Albo historię Ormian w Turcji na początku XX wieku, albo Chińczyków w okupowanej Mandżurii od 1936 roku. Naród wybrany nie spotkało nic nadzwyczajnego, co by nie spotkało wcześniej inne narody.

ocenił(a) film na 9
MackuPicku

Ale to, co spotkało, zawsze jest nadzwyczajne jako diabelski, zbiorowy mord. Choć jest jedno, co wyróżnia Holokaust: jak Turcy są muzułmańscy, a ta religia ma w sobie wpisany dżihad, jak Japończycy są znani z obcych zachodniej mentalności okrucieństwa i fanatyzmu - oba te państwa są poza kręgiem cywilizacji zachodniej i chrześcijańskiej - tak Niemcy dokonywali niewyobrażalnych zbrodni w kręgu cywilizacji zachodniej i chrześcijańskiej (zresztą, Rosja też do świata zachodniego należy i diabelstwo miało i tam swoje apogeum w opresji NKWD, w zsyłkach na Syberii, w komunizmie i w rządach Stalina).

Wydmin

noooo, jak byłem młody też uważałem jak Ty. Teraz uważam, że Żydów nie spotkało nic nadzwyczajnego, co by ni spotkało wcześniej inne narody. Byłem ciekaw czy ciągle tak myślisz jak cztery lata temu.

ocenił(a) film na 9
MackuPicku

Polecam książkę z połowy lat 60., "Ten jest z Ojczyzny mojej" pod red.Bartoszewskiego, wyleczy Cię z dziwacznych ideologii wieku dorosłego, kiedy nie działa już spontaniczna, serdeczna wrażliwość ludzka. Osoba Bartoszewskiego nie ma tu kluczowego znaczenia, on tylko redagował ok.300 relacji osób ratujących Żydów, ryzykujących przy tym swoje życie, bo wiadomo, że tylko w Polsce groziła śmierć za pomoc Żydom. Opis ówczesnej rzeczywistości pokazuje, że nawet Polacy nie byli ścigani tak jak Żydzi - urządzono na ten naród istne polowanie, a było to zjawisko wyjątkowe z powodów wyżej przeze mnie opisanych: działo się to w chrześcijańskiej Europie (aczkolwiek "ukąszonej" przez socjalistyczną ideologię, której sukcesorem był narodowy socjalizm), obejmowało cały naród.

MackuPicku

Ja myślę że jednak próżno w historii szukać przykładu ludobójstwa wykonanego z taką drobiazgowością i bezwzględnością na tak wielką skalę.

BOB_76

aaaaaaaaa, wszyscy jesteście w błędzie, ale co zrobić, skoro "starsi i mądrzejsi" tak ładnie opakowują i sprzedają swoją historię w hollywoodzkich produkcjach. Tutaj taka poglądowa statystyka, do zgłębienia dla chętnych: http://wiersze.doktorzy.pl/tragedie.htm Podkreślam jeszcze raz, Żydów nie spotkało nic nadzwyczajnego, co nie przydarzyło się innym nacjom.

MackuPicku

I co z tego? Czy to czyni tę zbrodnię inną? Mniejszą? Mniej podłą? A może zasłużoną? Powtarzasz to zdanie po raz drugi czy trzeci. Chciałbym poznać drugą część tego zdania. Śmiało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones