PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1062}

Zły porucznik

Bad Lieutenant
7,3 17 606
ocen
7,3 10 1 17606
6,9 14
ocen krytyków
Zły porucznik
powrót do forum filmu Zły porucznik

Zły Porucznik
Pamiętam bardzo dobrze, że jakieś 15 lat temu znajomy ojca wciskał na siłę film ?Zły Porucznik?, opowiadając, jaki to jest skandaliczny i że w wielu krajach jest dozwolony od 21 lat? Szczególnie utkwiła mi w głowie dość szokująca okładka, z jakimś nagim mężczyzną stojącym naprzeciw krzyża. Skończyło się na tym, że ojciec po 15 minutach film oddał z niesmakiem. A ja jako dzieciak skończyłem oczywiście na oglądaniu okładki?
Niewiedzieć czemu, ?Zły porucznik? ciągle mi tkwił w głowie, co jakiś czas przelatując mi w wyniku skojarzeń w głowie i zawsze chciałem wrócić do tego tytułu i się przekonać na własnej skórze. Ostatni przechadzając się po Internecie, gdzieś zawieruszyła się owa pamiętna okładka- i wpadłem w szok. Owym mężczyzna ze skandalizującego ujęcia okazał się genialny aktor, który reprezentuje sobą i swoją charyzma bardzo wiele- Harvey Keitel (Pulp Fiction, Dym, Taksówkarz).
Niewiele czasu minęło i dorwałem ?Złego Porucznika? na DVD za 9.99 w ?realu?, film odpaliłem w ciągu dnia- nie chciałem czekać dłużej.
I jestem piekielnie zadowolony z tego co widziałem. Raz, że kreacja Keitela to niesamowity obraz totalnego degenerata- ćpuna, hazardzisty, złego człowieka? Ale przede wszystkim gliniarza, który kradnie i czyni wiele zła, równocześnie tonąc w długach. Jego główna rozrywka to obstawianie zakładów meczów baseballowych i ćpanie. Śledztwa to tylko jakieś tło i okazja ku pogawędce. Akcja toczy się w Nowym Jorku. Film przemawia wyraźnie odczuwalnym mrokiem i syfem dużego miasta- rozliczne meliny, podejrzane typki i obsceniczne sceny a to wszystko w wielkim mieście pełnym ogromnych amerykańskich samochodów. Można tu mówić o przemianie bohateru- jego wybieleniu. Jednak nie jest to proces stopniowy , tylko nagły- następuje eksplozja katharsis, która i tak trawi bohatera. Powoduje to brutalny gwałt na zakonnicy w kościele i śledztwo.
Obraz atakuje nas skandalem- dokładnie przedstawione sceny zażywania różnorakich narkotyków, krzyżowanie Chrystusa, gwałty, zboczone sytuacje z granicy perwersji? I to wszystko wieje szczerością i odwagą- a nie jakimś napinaniem się. Reżyser miał konkretną wizję i ją śmiało zrealizował. Zaliczam ten film to panteonu prawdziwego amerykańskiego kina, które kocham, które zaczyna się w latach 70. a kończy się umównie ?Gorączką? Mann?a.
Jest tu mało dialogów i żaden z nich nie jest nadęty. Film przemawia obrazami, ciszą i upadkiem głównego bohatera- na tak ohydne dno jakim jest dziwny skrzekot bólu ?Złego Porucznika?.
Świetny film, uważam, że trzeba go zobaczyć- cieszę się, że już mi ten film nigdy nie umknie.

Z ciekawostek dodam, iż ku swemu zaskoczeniu- epicentrum filmu czyli gwałt na zakonnicy, ma miejsce w Polskim z ilustrowaną drogą krzyżową po polsku (nie wiem czy to zamierzone, ale kamerzysta w pewnym momencie skupia się na 13. Przystanku )
10/10

ocenił(a) film na 9
irrationalny

Moja historia z porucznikiem była bardzo podobna!!!!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones