14. Short Waves Festival : Magia krótkiego metrażu i nie tylko

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/14.+Short+Waves+Festival+%3A+Magia+kr%C3%B3tkiego+metra%C5%BCu+i+nie+tylko-146753
14. Short Waves Festival : Magia krótkiego metrażu i nie tylko
źródło: Materiał nadesłany

14 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival odbędzie się w dniach 14-19.06.2022 w Poznaniu & online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i prawie 300 filmów.

Festiwal otworzy interdyscyplinarne Wydarzenie Otwarcia: Wystarczy iskra, gdzie specjalnie skomponowany program filmowy uświetni występ austriackiego artysty wizualnego MONOCOLOR. Wybrane elementy programu będą także dostępne na platformie online, która będzie aktywna o dzień dłużej niż festiwalowe daty w Poznaniu, bo aż do 20 czerwca.

Więcej o programie, można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce PROGRAM.
Harmonogram w formacie PDF można pobrać TUTAJ.
Karnety i bilety już w sprzedaży! Więcej informacji na stronie festiwalu w zakładce KARNETY / BILETY.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną pokazane również filmy pełnometrażowe. Long Story Short to nowa sekcja Short Waves Festival łącząca pełne metraże uznanych reżyserów i reżyserek, a także ich krótsze realizacje filmowe. Widzowie zobaczą zestaw poświęcony twórczości hiszpańskiego mistrza Pedro Almodóvara, obejmujący najbardziej osobisty film w jego dorobku, "Ból i blask", a pokaz dopełni krótkometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau "Ludzki głos" z elektryzującą rolą Tildy Swinton. Kolejną bohaterką sekcji będzie Carla Simón – reżyserka, scenarzystka i przedstawicielka młodego pokolenia katalońskich filmowczyń z jej której krótkim metrażem "If Then Else", który był pokazywany premierowo podczas 12. edycji Short Waves Festival, oraz pełny metraż "Lato 1993", za który została wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale za najlepszy debiut. W programie także autorskie kino Mike’a Millsa. Widzowie zobaczą jego ostatni obraz "C’mon C'mon" z rewelacyjną rolą Joaquina Phoenixa, pierwszą od czasów "Jokera", i krótki metraż reżysera "The Architecture Of Reassurance", dzięki któremu przebojem wdarł się do świata kina, wcześniej tworząc głównie teledyski i produkcje reklamowe.

PROGRAM KONKURSOWY89 tytułów i 5 wyjątkowych sekcji, w których twórcy z całego świata powalczą o 13 nagród przyznawanych przez profesjonalne jury oraz publiczność. Przed nami dwa konkursy krajowe – Konkurs Polski oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych oraz trzy międzynarodowe – Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery oraz Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach. Laureatów poznamy w sobotni wieczór na Gali wręczenia nagród, połączonej z występem hipnotyzującej artystki Misi Furtak. Filmy nagrodzone we wszystkich konkursach będzie można obejrzeć także ponownie ostatniego dnia festiwalu oraz online.FOKUSFokus – czyli przybliżamy najciekawsze zjawiska i postaci w świecie krótkiego kina w formie kameralnych pokazów z udziałem twórców. Fokus geograficzny to trzy pokazy prezentujące współczesną kinematografię krótkometrażową Rumunii przygotowane przez Oanę Gherę – dyrektorkę artystyczną Bucharest International Experimental Film Festival, a fokusy na talent to indywidualna sylwetka belgijskiej artystki Anouk De Clercq oraz showcase filmów z renomowanej szkoły artystycznej KASK.

PROGRAM POZAKONKURSOWYNasze festiwalowe pasma tematyczne: krótkometrażowe horrory, musicale, program imprezowy, queerowy, gorące hot shorts. Prestiżowe nagrody filmowe (EFA, ESFFA, BAFTA), pokazy tematyczne interpretujące temat ruchu (Four Perspectives on Movements), czy dodatkowe projekcje z pogranicza filmu i tańca towarzyszące sekcji Dances with Camera (mAPs, Mov(i)e Flow). Najmłodszych widzów – w tym nowo przybyłych z Ukrainy, zapraszamy na pokazy filmów przygotowane we współpracy z Children’s Crossing Borders Film Festival oraz Festiwalem Kino Dzieci. Powrócą także dedykowane pokazy dla nastolatków i seniorów.

POZA KINEMOpuszczamy ciemne przestrzenie kinowe i eksplorujemy miasto na wszystkie sposoby! Zapraszamy na spotkania z Christiną Kubisch – artystką, pionierką sound artu i technologicznej sztuki dźwięku, autorką miejskich spacerów dźwiękowych Electrical Walks, których kolejna odsłona obejmie właśnie Poznań. To zaproszenie do wsłuchania się w tę warstwę otoczenia, która na co dzień pozostaje niesłyszalna dla człowieka, bo przecież dźwięki miasta to nie tylko uliczny gwar mieszkańców i maszyn. W ramach festiwalu odbędzie się też pierwsza indywidualna wystawa kolektywu Eternal Engine, które tworzą Jagoda Wójtowicz i Marta Nawrot – designerki i programistki światów wirtualnych, twórczynie multiplayerowych i multisensorycznych doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości oraz animacji 3D (współpracowały wcześniej m.in. dla takich marek jak Porsche, Reserved czy Adidas). Powracają także pokazy w prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema - autorskiego cyklu Short Waves Festival, gdzie lokalizacja jest trzymana w sekrecie do samego końca, a pokazy okraszone niezwykłą atmosferą intymnego garden party z zestawem filmów, przekąskami i specjalnie przygotowaną oprawą wizualną. A po każdym emocjonującym dniu, codziennie wieczorem spotykamy się w Świętym Spokoju, gdzie zagrają lokalni DJ-e i pokażemy teledyski na dużym ekranie – Awesome Shorts.

PROGRAM BRANŻOWYIntensywne, międzynarodowe warsztaty dla młodych twórców Short Waves Lab organizowane we współpracy z Katedrą Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Cinema Talks, czyli otwarte panele i rozmowy z gośćmi festiwalu wokół kina eksperymentalnego: definicja i kondycja gatunku, zmiany i nowe trendy, a także rola interakcji w filmie.

Więcej informacji na stronie www.shortwaves.pl i w mediach społecznościowych festiwalu:
Facebook / @festivalshortwaves; Instagram / @short_waves, Twitter / @short_waves; YouTube / @shortwavesfestival

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones