Tilda Swinton 

Katherine Matilda Swinton

8,3
52 085 ocen gry aktorskiej
Tilda Swinton
Tilda Swinton posiada dyplom Uniwersytetu Cambridge, gdzie studiowała nauki społeczne i polityczne. Już w czasach studenckich występowała na deskach teatrów. Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę w Edynburgu, w Traverse Theatre oraz w The Royal Shakespeare Company (Królewskie Towarzystwo Szekspirowskie). W 1985 roku rozpoczęła współpracę ze swoim przyjacielem, Derekiem Jarmanem. Jej debiut na wielkim ekranie to rola w "Caravaggio". Swinton występowała we wszystkich filmach Jarmana, aż do jego śmierci na AIDS w 1994 roku. W tym czasie współpracowała też z innymi awangardowymi twórcami, takimi jak Christoph Schlingensief, John Maybury czy Sally Potter. Ta ostatnia powierzyła jej tytułową rolę w swoim postmodernistycznym dziele "Orlando", który cieszył się sporym powodzeniem u masowej publiczności.
Przez długi czas kojarzona była wyłącznie z ambitnym kinem Jednak w ostatnim okresie zaczęła przyjmować też propozycje czysto komercyjne. Zagrała m.in. z Leonardo DiCaprio w "Niebiańskiej plaży" i obok Toma Cruise'a i Kurta Russella w "Vanilla Sky". Największy jak dotąd sukces odniosła w filmie "Na samym dnie", za który otrzymała nominację do Oscara.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 listopada 1960

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 179 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 14 innych nagród oraz 44 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1997 r. - "The Box" - Orbital;
- 2013 r. - "The Stars (Are Out Tonight)" - David Bowie.
Ma trzech braci.
Chodziła do szkoły West Heath Girls' School, gdzie jej koleżanką z klasy była Diana Spencer, przyszła Księżna Walii.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jej androgeniczna uroda powala mnie całkowicie. Zdecydowanie w swojej dziwności jest najpiekniejsza kobieta jaka w zyciu widziałam.
Niedosyc ze piekna to inteligentna i utalentowana po prostu boskaaaa.

Powstanie film, lub serial o Davidzie Bowie, to tylko Tilda mogłaby go zagrać

A co jesli powiem ze jest piekna, wysoka o wyrazistych rysach twarzy, albinoska jedna z najpiekniejszych jakie dotad widzialem. Fotografowanie takiej kobiety to dla fotografa/kamerzysty prezent od Boga. Jej twarz jest tak charakterystyczna jak i uniwersalna zarazem. Takich kobiet nie jest wiele na swiecie. Dla mnie...

Bardzo oryginalna, niebanalna uroda, a do tego wielki talent aktorski

to istny kameleon. brawo!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones