Box Office Świat: Dinozaury nie odpuszczają. "Jurassic World 3" wciąż liderem

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Box+Office+%C5%9Awiat%3A+Dinozaury+nie+odpuszczaj%C4%85.+%22Jurassic+World+3%22+wci%C4%85%C5%BC+liderem-146867
Box Office Świat: Dinozaury nie odpuszczają. "Jurassic World 3" wciąż liderem
Pomimo lokalnie ostrej konkurencji w skali całego świata na pierwszym miejscu nic się nie zmieniło. Widowisko z dinozaurami "Jurassic World: Dominion" bez większych problemów utrzymało pozycję lidera. Szacujemy, że w weekend film zarobił kolejne 69,2 mln dolarów.

Gigantyczne upały nie powstrzymały Europejczyków przed wyprawą na to widowisko do kin. "Jurassic World: Dominion" utrzymał pozycję lidera m.in. w Wielkiej Brytanii (łączne wpływy 26,2 mln dolarów), Francji (łącznie 14,6 mln dolarów) i Niemczech (łącznie 12,6 mln dolarów). Oczywiście najlepszym rynkiem są Chiny, gdzie tylko w weekend dinozaury zarobiły 23,3 mln dolarów. Łącznie daje to tam 92,3 mln dolarów. Od wybuchu pandemii COVID-19 tylko dwie hollywoodzkie produkcje uzyskały lepszy wynik.

Zagraniczne wpływy "Jurassic World: Dominion" osiągnęły już poziom 372,4 mln dolarów. Globalnie pobita została granica 600 milionów dolarów (obecnie 622,2 mln dolarów). Jest to czwarta premiera tego roku, której udała się ta sztuka.

Niewielkie spadki w większości krajów świata notuje też "Top Gun: Maverick". W weekend widowisko z Tomem Cruise'em zgarnęło kolejne 34,8 mln dolarów. W Australii spisuje się tak dobrze, że w czasie czwartego weekendu w kinach wrócił na pozycję lidera tamtejszego box office'u. Pozostał też numerem jeden m.in. w Japonii, gdzie odparł ataki kilku lokalnych produkcji.

"Top Gun: Maverick" został czwartą premierą tego roku (a trzecią amerykańską), której zagraniczne wpływy przekroczyły 400 milionów dolarów (obecnie 419 mln). Globalnie na jego koncie jest już fantastyczne 885,2 mln dolarów. A przecież dopiero w środę widowisko trafi do kin w Korei Południowej, gdzie spodziewany jest znakomity wynik.

Zwiastun filmu "Buzz Astral"
Dopiero na trzecim miejscu zadebiutowała animacja Pixara "Buzz Astral". Szacujemy, że w weekend film zarobił 26,6 mln dolarów. Jego pięciodniowe wpływy wynoszą zaledwie 34,6 mln dolarów, co jest wynikiem dużo poniżej oczekiwań. Film zadebiutował tak, jak się tego spodziewano, w zasadzie tylko w Ameryce Łacińskiej. Wszędzie tam zajął miejsca pierwsze, a w wielu krajach uzyskał najlepsze otwarcia filmu animowanego od czasu wybuchu pandemii COVID-19.

Jednak w innych regionach nie było już tak różowo. Owszem, we Włoszech czy Islandii "Buzz Astral" był numerem jeden, ale już w Hiszpanii czy na Filipinach zajął drugie miejsce. Zaś w Korei Południowej ledwo załapał się na najniższy stopień podium.

Szansą na dobry końcowy wynik są małe spadki w kolejnych tygodniach. A o to będzie trudno. Już za półtora tygodnia Pixarowi wyrośnie potężna konkurencja w postaci animacji Universal Pictures "Minionki: Wejście Gru".

Tymczasem Korea Południowa ma nowy wielki przebój kinowy. To horror "Ma-nyeo-2" (The Witch: Part 2. The Other One). Kontynuacja hitu sprzed czterech lat tylko w weekend zarobiła 8,2 mln dolarów. Po dodaniu do tego kwot ze środy i czwartku otrzymujemy znakomite 11,2 mln dolarów. Dla porównania "Wiedźma" w 2018 roku w sumie zarobiła w Korei Południowej ponad 24 miliony dolarów.

Pierwszą piątkę zamyka nowość z Chin, młodzieżowy dramat "Yi zhou de peng you" (One Week Friends). Film trafił do kin w sobotę i w ciągu pierwszych dwóch dni wyświetlania zarobił 5,8 mln dolarów.

Filmy 2022 roku z wpływami powyżej 500 mln dolarów na świecie#Tytułzarobił na świecie
zarobił globalnie
premiera
1
Zhang Jin Hu Zhi Shui Men Qiao
$607,4*
$607,4*
1.02
2
Doktor Strange w multiwersum obłędu
$537,4
$942,5
28.04
*dane za portalem InsideKino, według innych źródeł ma nawet 636,6 mln dolarów