Świat

Pixar

Toy Story 4 (2019) Disney/Pixar
Historia Studia Pixar (2007) Źródło: Getty Images Autor: Aaron Davidson
Pixar

Choć nie zostało to nigdy oficjalnie potwierdzone, panuje przekonanie, że krótko- i pełnometrażowe filmy realizowane przez amerykańskie studio animacji komputerowej Pixar, rozgrywają się w tym samym uniwersum.

Produkcje Pixara zarobiły na całym świecie ponad 14 miliardów dolarów, a także przyniosły twórcom szereg prestiżowych nagród, w tym 20 Oscarów, 8 Złotych Globów i 11 nagród Grammy. Animacje studia cieszą się powszechną estymą ze względu na oryginalne fabuły, wysoką jakość realizacji oraz podejmowanie trudnych tematów w taki sposób, by rezonowały one emocjonalnie z widzami w każdym wieku.

Pierwszą pełnometrażową produkcją Pixara było "Toy Story" z 1995 roku. Przygody zabawek z pokoju Andy'ego stały się wielkim przebojem i z czasem doczekały się serii równie udanych kontynuacji. Inne ważne dzieła w dorobku studia to m.in. "Gdzie jest Nemo", "Iniemamocni", WALL.E" i "W głowie się nie mieści".

Pixar słynie z umieszczania w swoich animacjach tzw. easter eggów, czyli żartobliwych nawiązań do poprzednich filmów. Powracającym motywem jest chociażby Luxo Ball - żółta piłka z niebieskim paskiem i czerwoną gwiazdą. Była ona bohaterką jednej z pierwszych krótkometrażówek studia, "Luxo, Jr" z 1986 roku, a w kolejnych latach przewinęła się przez ekran m.in. w "Toy Story", "Potworach i spółce" oraz "Odlocie".

Do reżyserów, którzy mieli największy udział w sukcesie Pixara, należy zaliczyć: Johna Lassetera ("Toy Story", "Auta"), Brada Birda ("Iniemamocni", "Ratatuj"),  Pete'a Doctera ("Odlot", "W głowie się nie mieści") i Andrew Stantona ("Gdzie jest Nemo", "WALL.E").

Więcej Mniej
Między nami żywiołami
Zwiastun nr 1 (polski)
Buzz Astral
Zwiastun nr 1 (polski, dubbing)
To nie wypanda
Zwiastun nr 2 (polski)
Spark Story – Zabłysnąć w Pixarze
Zwiastun nr 1
Disney Dreamlight Valley
Zwiastun nr 3
LEGO Iniemamocni
Zwiastun nr 2 (polski) 1:00
Auta 3: Wysokie obroty
Zwiastun nr 1 (polski) 0:53
Wywiad wideo
Wywiad wideo Twórcy "Buzza Astrala" opowiadają o pracy nad filmem
 • To się rzadko zdarza, ale w tym przypadku film jest już na starcie niemalże skazany na sukces, o ile coś się nie rozleci w trakcie. Riley wchodząca w wiek dojrzewania, pierwsze, poważne kłótnie z rodzicami, Radość i Smutek, Smutek i Radość, Gniew, który wybucha i przejmuje niespodziewanie stery; Odraza,... więcej

  • Czy Waszym zdaniem polskie imię dla tej ognistej postaci żeńskiej jest lepsze od oryginału?
   Po angielsku postać ta nazywa się Ember, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza albo "rozżarzony węgielek" albo "niedopałki, resztki".
   Jak oceniacie nadanie jej imienia Iskra (po angielsku "Glimmer")?

  Pixar jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.