Świat

Pixar

Toy Story 4 (2019) Disney/Pixar
Historia Studia Pixar (2007) Źródło: Getty Images Autor: Aaron Davidson
Pixar
{"id":"10","linkUrl":"/world/Pixar-10","alt":"Pixar","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/10/10/6_2.3.jpg"}

Choć nie zostało to nigdy oficjalnie potwierdzone, panuje przekonanie, że krótko- i pełnometrażowe filmy realizowane przez amerykańskie studio animacji komputerowej Pixar, rozgrywają się w tym samym uniwersum.

Produkcje Pixara zarobiły na całym świecie ponad 14 miliardów dolarów, a także przyniosły twórcom szereg prestiżowych nagród, w tym 20 Oscarów, 8 Złotych Globów i 11 nagród Grammy. Animacje studia cieszą się powszechną estymą ze względu na oryginalne fabuły, wysoką jakość realizacji oraz podejmowanie trudnych tematów w taki sposób, by rezonowały one emocjonalnie z widzami w każdym wieku.

Pierwszą pełnometrażową produkcją Pixara było "Toy Story" z 1995 roku. Przygody zabawek z pokoju Andy'ego stały się wielkim przebojem i z czasem doczekały się serii równie udanych kontynuacji. Inne ważne dzieła w dorobku studia to m.in. "Gdzie jest Nemo", "Iniemamocni", WALL.E" i "W głowie się nie mieści".

Pixar słynie z umieszczania w swoich animacjach tzw. easter eggów, czyli żartobliwych nawiązań do poprzednich filmów. Powracającym motywem jest chociażby Luxo Ball - żółta piłka z niebieskim paskiem i czerwoną gwiazdą. Była ona bohaterką jednej z pierwszych krótkometrażówek studia, "Luxo, Jr" z 1986 roku, a w kolejnych latach przewinęła się przez ekran m.in. w "Toy Story", "Potworach i spółce" oraz "Odlocie".

Do reżyserów, którzy mieli największy udział w sukcesie Pixara, należy zaliczyć: Johna Lassetera ("Toy Story", "Auta"), Brada Birda ("Iniemamocni", "Ratatuj"),  Pete'a Doctera ("Odlot", "W głowie się nie mieści") i Andrew Stantona ("Gdzie jest Nemo", "WALL.E").

Więcej Mniej
Buzz Astral
Buzz Astral (2022) Teaser nr 1 (polski)
To nie wypanda
To nie wypanda (2022) Zwiastun nr 2 (polski)
Monsters at Work
Monsters at Work (2021) Zwiastun nr 1
LEGO Iniemamocni
LEGO Iniemamocni (2018) Zwiastun nr 2 (polski) 1:00
Auta 3: Wysokie obroty
Auta 3: Wysokie obroty (2017) Zwiastun nr 1 (polski) 0:53
Disney Infinity 3.0
Disney Infinity 3.0 (2015) Zwiastun nr 1 - E3 2015 1:23
Movie się
Oscary 2021 13:21
  • Humor skierowany bardziej do dorosłych, którzy oglądali "Potwory i spółka" 20 lat temu jako dzieci. Absolutnie nie sprośny! Maluchy po prostu nie zrozumieją nawiązań do studiów, wykładów, pierwszych stażów i doświadczeń z kulturą pracy w mniejszej bądź większej firmie, wyścigu szczurów między ... więcej

    Pixar jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.