Disney odwołuje premiery filmów w Rosji. Warner i Sony także

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Disney+odwo%C5%82uje+premiery+film%C3%B3w+w+Rosji.+Warner+i+Sony+tak%C5%BCe-145665
Disney odwołuje premiery filmów w Rosji. Warner i Sony także
Potrzeba było pięciu dni heroicznej obrony Ukrainy przed inwazją wojsk rosyjskich, by największe studia podjęły decyzję w sprawie tego, jak mają się zachować w stosunku do Rosji. Kiedy już jednak do tego doszło, decyzja jest jednoznaczna: do rosyjskich kin nie trafią najgorętsze filmowe nowości.

Disney jako pierwsze studio anuluje premiery swoich filmów w RosjiSygnał do bojkotu rosyjskich kin dał Disney. W poniedziałek studio ogłosiło, że: w związku z niczym niesprowokowaną inwazją na Ukrainę oraz w świetle tragedii humanitarnej wstrzymujemy kinową dystrybucję filmów w Rosji, w tym także zbliżającej się premiery animacji Pixara "To nie wypanda" – czytamy w oficjalnym komunikacie. – Nasze kolejne decyzje będą zależały od rozwoju sytuacji. Na razie, w związku z kryzysem z uchodźcami współpracujemy z naszymi partnerami NGO, by zapewnić pilną pomoc i inne humanitarne wsparcie uciekającym przed wojną.

"To nie wypanda" jest najnowszą animacją studia Pixar, która miała trafić do kin w Rosji 10 marca.


Rosjanie nie zobaczą "Batmana" i "Morbiusa"Chwilę po tym, jak pojawił się komunikat Disneya, podobną w treści informację podał Warner Bros. Na kilkadziesiąt godzin przed wejściem komiksowego widowiska "Batman" do rosyjskich kin studio ogłosiło, że wstrzymuje jego dystrybucję w tym kraju. Studio jednak nie ujawniło, co stanie się z filmami "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" (rosyjska premiera planowana jest na 14 kwietnia) i "DC Liga Super-Pets".

Wkrótce potem do bojkotu dołączyło Sony. Studio poinformowało o wstrzymaniu dystrybucji wszystkich planowanych w Rosji premier filmowych, w tym komiksowego widowiska "Morbius". Ten film miał trafić do rosyjskich kin 24 marca. Sony zdecydował się na ten krok, choć "Spider-Man: Bez drogi do domu" był w Rosji wielkim przebojem, zarabiając prawie 45 milionów dolarów.

Na poniedziałkową decyzję Disneya, Warnera i Sony wpływ mogło mieć ogłoszone w weekend odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT. Bez SWIFT studia mogą mieć problem z otrzymaniem pieniędzy od rosyjskich firm zajmujących się w tym kraju dystrybucją filmów hollywoodzkich wytwórni.

Zwiastun filmu "Morbius"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones