Filmweb poleca "Nić widmo"

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Ni%C4%87+widmo%22-127154
Już jutro premiera nowego filmu twórcy "Magnolii" i "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona - "Nić widmo". Oscarowy zawodnik wagi ciężkiej spodobał się nam na tyle, że postanowiliśmy wyróżnić go znakiem jakości "Filmweb poleca".


Michał Oleszczyk, który na łamach Filmwebu wystawił filmowi notę 10/10, pisał o filmie tak:

Mimo że w całej "Nici widmo" nie ma ani jednej sceny seksu, to i tak jest to najbardziej erotyczny jak dotąd film Andersona. Zarówno zdjęcia (jego własnego autorstwa) skupione na zmysłowej fakturze świata fizycznego, jak i szarpiąca nerwy (a jednak liryczna!) ilustracja muzyczna Johnnyego Greenwooda sugerują pulsowanie libido pod uładzoną powierzchnią angielskiej flegmy. Do tego dochodzą oczywiście freudowskie obrazy igieł przekłuwających rozmaite materie, włącznie z symbolicznym ujęciem palca wkładanego w rozerwaną tiulową koronkę – a także znaczący tytuł, odnoszący się do gwary londyńskich krawcowych ery wiktoriańskiej, opisujących uczucie trzymania nici w palcach w wiele godzin po zakończeniu pracy (ten szczegół zawdzięczam esejowi Jamesa Bella z "Sight & Sound", nr 2/18). Cały film opowiada o dojmującym braku, wokół którego krystalizują się struktury pożądania.

Całą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Znak jakości "Filmweb poleca" to wyróżnienie przyznawane przez redakcję Filmwebu filmom zasługującym na szczególną uwagę widzów. Są wśród nich nie tylko produkcje artystyczne, ale także komercyjne, doskonale spełniające wymagania danego gatunku bądź przekraczające je w zaskakujący sposób. 


Udostępnij: