Ks. Paleczny vs."Ostatnie kuszenie Chrystusa"

Super Express /
https://www.filmweb.pl/news/Ks.+Paleczny+vs.%22Ostatnie+kuszenie+Chrystusa%22-8884
W czwartkowy wieczór w podziemiach kościoła pokamedulskiego na Bielanach miała się odbyć projekcja filmu "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Do sali pełnej studentów wpadł ks. Bogusław Paleczny, wyrwał płytę DVD z rąk obsługującego sprzęt studenta, i na oczach zdumionego tłumu połamał ją - poinformował "Super Express".
- Projekcji nie będzie, proszę iść do domu - tymi słowami odezwał się, znany z organizowania protestów bezdomnych na Dworcu Centralnym w Warszawie ks. Bogusław Paleczny. - Zrobiłem to, aby uchronić was od grzechu. Ten film to bluźnierstwo - dodał.

Film "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese powstał w 1988 roku. Opowiada o Jezusie z Nazaretu - człowieku wewnętrznie rozdartym, miotanym pokusami i wyrzutami sumienia. Głębokie współczucie dla rodzaju ludzkiego sprawia, że odpowiada na głos Boga i wyrusza w świat, by poznać swoje przeznaczenie. U schyłku ziemskiej drogi musi stawić czoło największej pokusie - perspektywie życia u boku ukochanej kobiety.
Od moment premiery film otaczała aura skandalu. Kręgi katolickie starały się nie dopuścić do jego wyświetlania. Nawoływano do bojkotu kin, w których był pokazywany. W Paryżu na jedno z kin dokonano zamachu. W Polsce długo żaden dystrybutor nie zdecydował się na wprowadzenie go do kin.