Młodzi i film 2004: Jantary rozdane!

  • Informacja nadesłana przez organizatora
  • Inne
W czasie uroczystości zakończenia 23. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film" ogłoszone zostały werdykty obu festiwalowych jury. Przypomnijmy: na promującym młode kino koszalińskim festiwalu prezentowane były zarówno debiuty fabularne, w konkurencji międzynarodowej, jak i etiudy studentów polskich szkół i wydziałów filmowych. W konkursie było 14 filmów fabularnych i 29 etiud studenckich, zrealizowanych przez studentów z 4 ośrodków akademickich.

Jury konkursu głównego obradowało pod przewodnictwem Krzysztofa Krauze. W skład jury wchodzili: Ewa Gawryluk, Petr Bok, Holm-Henning Freier i Grzegorz Lipiec. Decyzją jury Grand Prix "Jantar 2004" dla najlepszego debiutu otrzymał film:
"Uśpione dziecko" w reżyserii Yasmine Kassari, produkcji marokańsko-belgijskiej. Film "Uśpione dziecko" zwrócił uwagę jury zachowaniem w narracji równowagi pomiędzy cierpieniem i szczęściem, radościa i rozpaczą, a także scenariuszem, pięknymi zdjęciami, wysokim poziomem artystycznym. Jury podjęło decyzję jednogłośnie, uznając również potrzebę tego rodzaju filmów w dobie zagrożeń między-cywilizacyjnych.

Pozostałe nagrody konkursu głównego:
- Nagroda Specjalna Jury "Jantar 2004": film "Trio z Belleville" (reżyseria: Sylvain Chomet, produkcja francusko-belgijsko-kanadyjska);
- "Jantar 2004" za reżyserię: Dominik Matwiejczyk (reżyser filmu "Krew z nosa", produkcja polska);
- "Jantar 2004" za najlepszą rolę żeńską: Rachida Brakni ("Uśpione dziecko");
- "Jantar 2004" za najlepszą rolę męską: Ray Winstone ("Wszystko");

Jury konkursu polskich etiud filmowych przwodniczył Marcin Pieczonka. Członkami jury byli: Aneta Jędrzejczak, Michalina Preisner, Leszek Dawid i Marcin Urban.
I nagrodę - "Mały Jantar2004" za najlepszą polską etiudę filmową otrzymał film "Jesteś tam" w reżyserii Anny Kazejak, zgłoszony przez PWSFTiTV w Łodzi - za wzruszającą, ludzką historię o dojrzewaniu, które jest utratą złudzeń.

Pozostałe nagrody konkursu polskich etiud filmowych:
- II nagroda 23. KFDF "Młodzi i film": "Dziennikarz" w reżyserii Leiva Igora Devolda z PWSTFiTV w Łodzi - za bliskość z bohaterem i pokazanie, że poddanie się oganiczeniom życia nie musi oznaczać rezygnacji;
III nagroda 23. KFDF "Młodzi i film": "Droga do szczęścia" w reżyserii Igi Mikler z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - za ładunek pozytywnej enegii i humor w smutnej rzeczywistości.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię