Lech Majewski 

7,2
365 ocen pracy reżysera
Lech Majewski
Ukończył reżyserię w Łódzkiej Filmówce. Studiował również w ASP. Jest twórcą niezwykle wszechstronnym. Poza reżyserią filmową i teatralną fascynuje go literatura, poezja a także malarstwo. Wydał kilka tomików wierszy ("Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta", "Poszukiwanie raju"). Pisał również powieści, najbardziej znane to "Szczury Manhattanu", "Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej". Jego powieść "Kasztanaja" stała się podstawą scenariusza filmu pt. "Lot świerkowej gęsi" zrealizowanego w USA. Lech Majewski reżyseruje także spektakle operowe, będąc jednocześnie twórcą scenariusza, libretta, scenografii a także muzyki. Do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy wystawienie wspólnie z Krzysztofem Pendereckim "Ubu króla" za którego otrzymali kilkanaście nagród w tym Złotą Maskę i Złotego Orfeusza podczas Warszawskiej Jesieni w 1994 r. Jest producentem i scenarzystą filmu "Basquita - taniec ze śmiercią" W reżyserii Juliana Schnabla. Za film "Wojaczek" opowiadającym o życiu tragicznie zmarłego poety Majewski otrzymał szereg nagród. Od 1981 r. mieszka w USA.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 sierpnia 1953

miejsce urodzenia: Stalinogród (obecnie Katowice), Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 8 innych nagród oraz 38 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). Dyplom uzyskał w 1978 roku.
W 2006 roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" w Łodzi (Polska) przewodniczył jury konkursu debiutów europejskich.
W 2004 roku w trakcie 44. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Polska) przewodniczył jury konkursu międzynarodowego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych