Adrian Lyne 

7,3
977 ocen pracy reżysera
Adrian Lyne
Swoją przygodą z kinem Lyne rozpoczęł jako reżyser telewizyjnych reklam. Wcześniej próbował swoich się jako muzyk i grał na tr?bce w zespole jazzowym. Pierwszym pełnometrażowym filmem Lyne'a był zrealizowany w 1980 roku obraz pt. "Smarkacze". W filmie tym zagrała między innymi 18-letnia wówczas Jodie Foster.
Drugi film Lyne'a, obraz pt. "Flashdance", to opowieść o dziewczynie, która w ciągu dnia pracuje w fabryce jako spawaczka, a nocami wystąpuje jako tancerka. Film spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem widzów i krytyki oraz umocnią pozycją Lyne'a jako twórcy dużą wagą przywięzującego do wizualnej strony swoich filmów.

Po sukcesie "Flashdance" producenci dali twórcy wolną rękę przy wyborze tematu do swojego kolejnego filmu. Powstało wówczas "9 i pół tygodnia" z Kim Basinger i Mickeyem Rourke w rolach głównych. W 1987 roku Lyne zrealizował "Fatalne zauroczenie", film uhonorowany sześcioma nominacjami Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserił, scenariusz oraz najlepszą ?e?ską rolą pierwszo- i drugoplanową. Obraz nie zdobył co prawda żadnej statuetki, jednak wpływy z jego projekcji na całym świecie przekroczyły kwotą 400 milionów dolarów.

Lyne jest także twórcą "Drabiny Jakubowej", która otrzymała nagrodą dla najlepszego filmu na festiwalu w Avoriaz, "Niemoralnej propozycji" i "Lolity", filmu, który powstał na motywach powieści Władymira Nabokowa.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 marca 1941

miejsce urodzenia: Peterborough, Anglia, Wielka Brytania

żona Samantha, córka Amy (ur. 1975)
W młodości grał na trąbce w zespole jazzowym.
Od połowy lat 70 do wczesnych lat 80, kręcił reklamy dla telewizji, m.in. bielizny firmy DIM oraz komputerów Apple Lisa.
Producent Michael Douglas, rozważał jego osobę do wyreżyserowania filmu "Gwiezdny przybysz". Ostatecznie zatrudniono Johna Carpentera.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

...że to jest tak dobry reżyser,że będę o nim pisać pracę magisterską.

Jego praktycznie wszystkie filmy mają jakiś dziwny, tajemno0demoniczny nastrój z nutą melancholii i
sentymentalizmu, ma swój styl który uzależnia, wszędzie czai się erotyzm.


1.Drabina Jakubowa 7/10
2.Niemoralna propozycja 7/10
3.Fatalne zauroczenie 6/10
4.Niewierna 6/10
5.9 1/2 tygodnia 5/10
6.Lolita 4/10

Nie sądziłem że to wszystko jego... Same perełki. Co jeden to lepszy. Fakt że wszystko w jednym temacie, ale za to jaka jakość. Czekamy na kolejne filmy.

"Drabina Jakubowa". Zastanawia mnie dlaczego od 2002r. niczego jak dotąd nie nakręcił...