OSCARY 2017: Poznajcie kolejnych kandydatów do nagrody dla filmu nieanglojęzycznego

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2017%3A+Poznajcie+kolejnych+kandydat%C3%B3w+do+nagrody+dla+filmu+nieangloj%C4%99zycznego-119507
W ostatnich dniach sporo krajów ogłosiło swoich kandydatów do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczni. Oto kolejni rywale Polski (choć kto nas będzie reprezentować, wciąż nie wiadomo).

GettyImages-464191912.jpg Getty Images © Christopher Polk


Czechy do wyścigu oscarowe wystawili film Petra Zelenki "Zagubieni". Film miał swoją premierę rok temu w Londynie. Otrzymał też nagrody czeskich krytyków dla najlepszego filmu, reżysera i za scenariusz.

Dania stawia na prawdziwą historię opowiedzianą w filmie "Under sandet". Obraz pokazuje losy niemiecki jeńców po II wojnie światowej, którzy zostali zmuszeni do oczyszczania terenów z min lądowych. Ponad połowa z 2 tysięcy jeńców zginęła. Film miał swoją premierę rok temu w Toronto.

Kosowo wystawiło "Home Sweet Home", który swoją premierę miał w Karlowych Warach. Jest to czarna komedia o uznanym za zmarłego w konflikcie bałkańskim Agronie, który niespodziewanie cały i zdrowy pojawia się w domu rodzinnym. Niestety ze względów biurokratycznych dla wszystkich jest lepiej, jeśli prawda o tym, że żyje, nie trafi do władz.

Po raz dziewiąty o Oscara ubiegać się będzie Kirgistan. Kandydatem tego kraju został "Atanyn Kereezi". Jest to opowieść o imigrancie, który po 15 latach życia w Ameryce wraca do rodzinnego domu i odkrywa, że tak naprawdę nigdy nie znał swoich bliskich. Film został entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Montrealu, gdzie zdobył nagrodę za debiut reżyserski.

Podobny temat porusza panamski kandydat do Oscara - "Salsipuedes". Jest to historia chłopca, który zostaje wysłany do Stanów, by w ten sposób nie wpadł w złe towarzystwo. Po 10 latach wraca i poznaje swojego ojca.

Z festiwalu w Montrealu pochodzi również urugwajski kandydat do Oscara - "Migas de pan". Jest to historia kobiety, która wraca do kraju po latach spędzonych na obczyźnie. Teraz musi zdecydować, co jest ważniejsze: walka o sprawiedliwość dla kobiet, które pokrzywdzono w czasach junty, czy pogodzenie się z synem i spokojne życie jako matka i babcia.

Liban liczy na nominację dla komedii "Film Kteer Kbeer". Obraz prezentowany był przed rokiem w sekcji Odkrycia festiwalu w Toronto. Opowiada historię drobnego dilera, który z pomocą podrzędnego filmowca próbuje przemycić narkotyki przez granicę.

Rosja wystawiła do wyścigu zdobywcę Srebrnego Lwa za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Wenecji - "Raj". Jest to drugi film Andrieja Konczałowskiego, który ubiega się o statuetkę. Po raz pierwszy miało to miejsce 14 lat temu filmem "Dom wariatów".

Tajlandię reprezentować będzie dramat "Apatti". Obraz pierwotnie miał wejść do kin jako "Arbat", ale wywołał u siebie w kraju olbrzymie kontrowersje. Po zwiastunie, w którym pokazano m.in. mnicha dotykającego policzka dziewczyny i kobietę idącą do celi mnicha, domagano się od Ministerstwa Kultury zakazu dystrybucji obrazu. Twierdzono bowiem, że historia młodego chłopaka, który jest zmuszony do pójścia do buddyjskiego zakonu i który nawiązuje fizyczną relację z kobietą, obraża uczucia religijne. Ostatecznie film zakazano. Reżyser został zmuszony do wycięcia kontrowersyjnych scen, zmienił też tytuł na "Apatti". W nowej wersji okazał się przebojem kinowym.

"Żółte kwiaty na zielonej trawie" zostały wystawione do rywalizacji przez Wietnam. Obraz przed rokiem miał swoją premierę w Cannes.

Iran wystawia do wyścigu oscarowego weterana. O statuetkę ubiegać się bowiem będzie "Klient", czyli najnowszy film Asghara Farhadiego. Reżyser zdobył już Oscara dla swojego kraju pięć lat temu z filmem "Rozstanie". "Klient" w tym roku otrzymał dwie nagrody w Cannes.

Komedia "Chevalier" została kandydatem Grecji. Obraz walczył przed rokiem w Locarno o statuetkę Złotego Lamparta.

Kandydatem Estonii została ciepło przyjęta przez widzów i krytyków czarna komedia "Ema". Jest to historia pieniędzy, które zniknęły po tragicznym wypadku z udziałem broni palnej.

Historia chłopca, który próbuje być sobą dorastając w dysfunkcjonalnej rodzinie, została wystawiano do rywalizacji przez Albanię. Obraz nosi tytuł "Krom" i miał swoją premierę przed rokiem na festiwalu w Karlowych Warach.

Kraje mają czas do 3 października, by wytypować swoich kandydatów. Już zrobiło to 57 państw.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones