Policja we współpracy z CYFRĄ+ oraz Działem Bezpieczeństwa Allegro.pl przeprowadziła ogólnopolską akcję wymierzoną przeciwko piratom telewizyjnym, którzy za pośrednictwem serwisu Allegro nielegalnie handlowali sprzętem i kartami do odbioru platformy cyfrowej. W akcji wzięli udział funkcjonariusze policji z 16 województw.
Dzisiaj od godziny 6 rano w 90 mieszkaniach w całym kraju policjanci przeprowadzili przeszukania, w wyniku których do tej pory zabezpieczono 39 komputerów, 3 twarde dyski, 104 dekodery cyfrowe, ponad 100 kart dostępowych, urządzenia niedozwolone oraz płyty CD i DVD z nielegalnym oprogramowaniem. Dane te będą ulegać zmianie, ponieważ czynności procesowe nadal trwają.
Akcja przygotowywana była od trzech miesięcy przez policjantów z Wydziału dw. z PG KWP w Radomiu. Wyłudzanie oryginalnego sprzętu, w tym kart do obioru sygnału platformy cyfrowej, oraz nielegalny nimi obrót, to forma kradzieży sygnału telewizyjnego, która narusza zapisy Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
CYFRA+ regularnie monitoruje aukcje przeprowadzane za pośrednictwem Allegro i informuje operatora serwisu o ewentualnych naruszeniach. W ciągu kilku godzin nielegalne aukcje są usuwane. Osobami wielokrotnie biorącymi w nich udział zajęła się KWP w Radomiu, która na podstawie internetowych danych ustaliła sprawców, zarówno sprzedających, jak i kupujących karty. Wnioski o ściganie osób zatrzymanych w ramach środowej akcji złożyło Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ.
Kradzież sygnału telewizyjnego polega na nielegalnym odbiorze programów (bez autoryzacji lub opłacania abonamentu), fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu oryginalnego sprzętu i jego nielegalnym obrocie, fałszowaniu kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są narażeni na włamania do skrzynek na klatkach schodowych, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów. Większość tych działań wiąże się z poważną dewastacją urządzeń, skutkującą pogorszeniem jakości sygnału telewizyjnego. Piractwu telewizyjnemu towarzyszy brak świadomości widzów, że jest ono naruszeniem prawa, przestępstwem.