Projekt restauracji zabytków kinematografii polskiej

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Projekt+restauracji+zabytk%C3%B3w+kinematografii+polskiej-20076
Polskie filmy bezpowrotnie znikają. Wśród miłośników kina powszechną troskę budzi stan techniczny magazynowanych filmów. Skład chemiczny taśmy filmowej i technologie stosowane przed i po II wojnie światowej spowodowały, że po upływie 40 lat znaczna część zasobów archiwalnych zaczęła niszczeć. Zniszczeniu uległo także wiele ciekawych filmów
z okresu lat 70 i 80.

W ideę ich ratowania aktywnie zaangażowała się PROPAGANDA - jedno z pierwszych laboratoriów w Europie Centralnej zajmujących się profesjonalnie restauracją obrazu i dźwięku filmowego, założone w 1989 r przez Janusza Chodzewicza. Dysponuje ona najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, gwarantującymi osiągnięcie najwyższych współczesnych standardów, jeśli chodzi o jakość obróbki. Jako producent filmowy posiada duże doświadczenie w kształtowaniu obrazu i dźwięku, dlatego duże znaczenie przykłada zarówno do technicznych, jak i estetycznych aspektów restauracji.

Motywem działania PROPAGANDY jest chęć zwrócenia uwagi na problem bezpowrotnego znikania unikalnych dzieł polskiej kultury. Studio jest inicjatorem Projektu Restauracji Zabytków Kinematografii Polskiej, który już spotkał się z dużym zainteresowaniem
i poparciem najwybitniejszych twórców polskiego kina (np. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza). Warto zauważyć, iż od wielu lat w krajach europejskich tego rodzaju działania pro publico bono postrzegane są z najwyższym uznaniem. Cieszą się one każdorazową aprobatą społeczeństwa i wsparciem ze strony instytucji kulturalnych.

Pierwszymi efektami podjętych działań było stworzenie unikatowej serię płyt ze znakiem "DVD digital restored", w skład której wchodzą między innymi "Wilcze echa" (reż. A. Ścibor-Rylski, r. prod. 1968) oraz "Zakazane piosenki" (reż. L. Buczkowski, r. prod. 1946). Wydanie kolekcji stanowi ukoronowanie żmudnego procesu rekonstrukcji obrazu i dźwięku, polegającego na digitalizacji i "remasteringu" poszczególnych tytułów archiwalnych. Proces ten jest długotrwały i kompleksowy, lecz każdy z odrestaurowanych filmów stanowi zupełnie nowy produkt, który może zostać rozpowszechniony na wielu nośnikach - począwszy od telewizji, poprzez DVD, aż po możliwość powrotu do kin. Efektem prac jest uzyskanie niemal doskonałej cyfrowej jakość obrazu zgodnie z założeniem przyświecającym pomysłodawcom projektu, aby stworzyć materiał prawie identyczny z kopią oglądaną podczas premiery danego filmu.

Rekonstrukcję "Wilczych Ech", "Zakazanych Piosenek", czy "Lokis" należałoby potraktować jak wyczyn wręcz odosobniony. Naprawa obrazu i restauracja zniszczonego dźwięku stanowi bowiem równowartość nowego samochodu średniej klasy.

PROPAGANDA zamierza wydać całą serię zrekonstruowanych polskich filmów, w nowej, eleganckiej szacie graficznej, tak by produkty te wyróżniały się wśród innych na polskim rynku. W najbliższym czasie ukażą się m.in. "Limuzyna Daimler Benz" (reż. Filip Bajon), "Zmory" - adaptacja powieści Emila Zegadłowicza (reż. Wojciech Marczewski), "Dreszcze" - film Wojciecha Marczewskiego (Nagroda Główna Jury w Gdyni w 1981 r., "Srebrny Niedźwiedź" na festiwalu w Berlinie w 1982r.), czy "Zaklęte rewiry" (reż. Janusz Majewski).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones