Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina. Bilety na koncerty filmowe już w sprzedaży!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Timeless+Film+Festival+Warsaw%3A+muzyka+i+magia+kina.+Bilety+na+koncerty+filmowe+ju%C5%BC+w+sprzeda%C5%BCy-154398
Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina. Bilety na koncerty filmowe już w sprzedaży!
źródło: Materiał nadesłany
W czasie pierwszej edycji Timeless Film Festival Warsaw (8 - 15 kwietnia 2024 roku), uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję nie tylko odkryć klasykę kina, ale również posłuchać muzycznych interpretacji filmowych dzieł przygotowanych przez uznanych kompozytorów i kompozytorki, którzy wykonają własne utwory i nadadzą ponadczasowym dziełom nowy wymiar.
      
Koncerty filmowe odbędą w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz Muzeum POLIN. Festiwal otworzy 8 kwietnia 2024 w Filharmonii Narodowej premierowe wykonanie muzyki symfonicznej, skomponowanej na zamówienie festiwalu przez Stefana Wesołowskiego, do arcydzieła kina niemego "Męczeństwo Joanny d’Arc" (reż.: Carl Th. Dreyer, Francja,1928). Kilkudziesięcioosobowa Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej zaprezentują efekt wielomiesięcznej pracy artysty, należącego do najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia łączącego muzykę klasyczną z elektroniką.

Spektakularnym wydarzeniem będą premierowe pokazy filmu "Amadeusz" Miloša Formana z muzyką na żywo w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Dawida Runtza. Akcja film, będącego monumentalną opowieścią o ludzkich namiętnościach i słabościach, dzieje się w XVIII-wiecznym Wiedniu, a jego bohaterami są przaśny geniusz Mozart i zazdrosny o jego talent Salieri. W tym roku mija 40 lat od premiery tego nieśmiertelnego klasyka.

Wim Mertens, wybitny belgijski kompozytor muzyki współczesnej, pianista i gitarzysta - wystąpi z koncertem solo na fortepian i głos. Artysta zagra własną muzykę filmową, m.in. z "Brzucha architekta" Petera Greenawaya, "Fiesty" Pierre’a Boutrona oraz "Między złem a głębokim błękitnym oceanem" Marion Hänsel. Słuchacze zostaną wprowadzeni w osobny, muzyczny świat twórcy, który włącza do swoich utworów także partie wokalne: śpiewa wysokim głosem, używając stworzonego przez siebie języka. Mertens jest zaliczany, obok Philipa Glassa i Michaela Nymana, do czołowych twórców muzycznego minimalizmu.

Josef Van Wissem, holenderski kompozytor, lutnista, gitarzysta, od lat współpracujący z Jimem Jarmuschem, zagra do legendarnej ekranizacji "Upadku domu Usherów" (Francja, 1928) zrealizowanej przez urodzonego w Warszawie Jeana Epsteina. Muzyka Van Wissema jest hipnotyzująca, czysta i minimalistyczna; tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę.

Eiko Ishibashi, japońska kompozytorka i multiinstrumentalistka (wokal, piano, perkusja), autorka muzyki do Oscarowego "Drive My Car", zagra na żywo do "współczesnego filmu niemego" "GIFT" (reż.: Ryûsuke Hamaguchi, Japonia, 2023) pokazującego związki człowieka z naturą.

Wiolonczelistka Dobrawa Czocher połączy klasykę z nowoczesnymi brzmieniami na seansie surrealistycznych filmów z lat 20. XX wieku francuskiej reżyserki Germaine Dulac.

Na festiwalu pokazany zostanie również "Furman śmierci" Victora Sjöströma (Szwecja, 1921) z wizjonerskimi, niepokojącymi obrazami, którego interpretację na organy przygotowała szwedzką organistka i artystka dźwiękowa Ellen Arkbro. Będzie to pierwsza od dekad okazja do obejrzenia w Warszawie w Filharmonii Narodowej filmu niemego z muzyką organową na żywo.
  
W programie również koncerty do dwóch filmów zrealizowanych przez czołowego twórcę okresu kina niemego - Friedricha W. Murnaua: "Faust" (Niemcy,1925) w interpretacji wrocławskiej grupy Małe Instrumenty oraz "Portier z hotelu Atlantic" (Niemcy, 1924) w wykonaniu, łączącego jazz, muzykę improwizowaną i dawną, polsko-litewskiego zespołu XYLOS.
  
Koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, grupa Małe Instrumenty stworzy również oprawę muzyczną do zestawu trzech średniometrażowych perełek mistrza filmowej komedii Bustera Keatona "Mechaniczne sny", skierowanego także do młodszej publiczności i połączonego z warsztatami.

15 kwietnia w Filharmonii Narodowej na zakończenie festiwalu będzie można, po raz pierwszy na żywo, usłyszeć muzykę Pawła Mykietyna z filmu "Io" Jerzego Skolimowskiego. Wielokrotnie nagradzana ścieżka dźwiękowa tej filmowej opowieści o samotniczej podróży osiołka przez Polskę i Europę zabrzmi w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia.

Więcej informacji o festiwalu: www.timelessfilmfestival.pl

Program koncertów: https://timelessfilmfestival.pl/sekcja/koncerty-filmowe/

Sprzedaż biletów na koncerty filmowe: www.bilety24.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones